Հիշել են 1941-1945 թթ. Հայրենական մեծ պատերազմի սկսման օրը
Հունիսի 22-ին լրանում է Հայրենական Մեծ պատերազմի սկսման 70-րդ տարելիցը, ինչի կապակցությամբ Համահայկական միջազգային երիտասարդական կենտրոնի (ՀՄԵԿ)` Հայաստանում և Ռուսաստանում գործող բոլոր ներկայացուցչություններում անց են կացվել սգո միջոցառումներ` հազարավոր երիտասարդների մասնակցությամբ: Ռուսաստանի 12 քաղաքներում, որոնցում գործում են ՀՄԵԿ ներկայացուցչություններ, հայ երիտասարդները մասնակցել են «Հիշողության մոմ» ակցիային` Հայրենական Մեծ պատերազմում ընկած հերոսների հիշատակին հազարավոր մոմեր վառելով: Ակցիային մասնակցում էին նաև հայ երիտասարդներ այն քաղաքներից, որոնցում ՀՄԵԿ ներկայացուցչություններ դեռևս չեն գործում:
Առավոտյան ժամը 4-ին Մոսկվայի հայ համայնքի տասնյակ ներկայացուցիչներ մասնակցել են Պոկլոննայա Գորայում գտնվող անմաղ կրակի մոտ անցկացված սգո երթին: Առավոտյան երիտասարդները պսակ և ծաղիկներ են դրել Ալեկսանդրյան այգում գտնվող Անհայտ զինվորի գերեզմանին: Մոսկովյան միջոցառումներին մասնակցել է նաև ՀՄԵԿ նախագահ Անդրանիկ Նիկողոսյանը:
1941թ. հունիսից մինչ 1945թ. մայիսը Խորհրդային բանակ է զորակոչվել ավելի քան 500 հազար հայ, որից 175 հազարը զոհվել է մարտերում: Պատերազմի տարիներին 106 հայի շնորհվել է ԽՍՀՄ Հերոսի կոչում, իսկ լեգենդար օդաչու Նելսոն Ստեփանյանն ու Խորհրդային Միության Մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանը արժանացել են այդ կոչմանն երկու անգամ: Փառքի շքանշանի ասպետ է հանդիսանում 27 հայ:
Հայ ժողովուրդն ուղարկել է ռազմաճակատ 6 մոտոհրաձգային դիվիզիա, իսկ 89-րդ Թամանյան դիվիզիան հասել է մինչև Բեռլին: Ավելի քան 100 հազար սփյուռքահայ է մարտնչել թշնամու դեմ դաշնակիցների բանակների շարքերում:

Представители армянской молодежи в Армении и России вспоминают день начала Великой Отечественной войны
22 июня исполняется 70 лет со дня начала Великой Отечественной войны. В этой связи во всех представительствах Всеармянского международного молодежного центра (ВММЦ) в регионах Армении и России сегодня прошли траурные мероприятия, в которых в общей сложности участвовали тысячи представителей молодежи. В 12 городах России, в которых действуют представительства ВММЦ, армянская молодежь участвовала в акции ''Свеча памяти''. Ветераны и молодые люди зажгли тысячи огней в память о погибших героях. В акции участвовали также молодые армяне из тех городов России, в которых представительств ВММЦ пока нет.
В 4 часа утра десятки представителей молодежи армянской диаспоры Москвы приняли участие в митинге у вечного огня на Поклонной горе. Утром ребята возложили венок и цветы к памятнику Неизвестного солдата в Александровском саду. В московских мероприятиях участвовал также председатель ВММЦ Андраник Никогосян.
С июня 1941 года по май 1945 года в Советскую армию были призваны более 500 тысяч армян, около 175 тысяч из которых погибли в боях. В годы войны 106 армян стали Героями Советского Союза, а легендарный летчик Нельсон Степанян и Маршал Советского Союза Иван Баграмян были удостоены этого высшего звания дважды. Кроме того, 27 армян стали полными кавалерами ордена Славы.
Армянский народ отправил на фронт шесть мотострелковых дивизий, а Таманская 89-я дивизия дошла до самого Берлина. Около 100 тысяч представителей зарубежной армянской диаспоры участвовали в движении Сопротивления, воевали в составе армий союзников.