«Քաղաքացին ընտրել է Րաֆֆիին որպես ՀՀ նախագահ, և ես ու ԴՈՒ պետք է տեր լինենք այդ ընտրությանը»
Ես եղել եմ հանձնաժողովի անդամ Ավանում ՀԱԿ-ից՝ 1/14 ընտրատեղամաս: Նախ ներկայացնեմ թվերը, հետո ասեմ ասելիքս ՀՀԿ-ական էժանագին թատրոնի մասին:
Րաֆֆի Հովհաննիսյան - 395 ձայն
Սերժ Սարգսյան - 418 ձայն
Հրանտ Բագրատյան - 37 ձայն
Պարույր Հայրիկյան - 25 ձայն
Անդրեաս Ղուկասյան - 13 ձայն
Վարդան Սեդրակյան - 10 ձայն
Արման Մելիքյան - 3 ձայն:
Հիմա ասեմ ասելիքս: Ասեմ՝ քվեարկության ամբողջ օրը անցավ առանց որևէ միջադեպի: Ամեն ինչ իդեալական էր: Ու ես մարդկանց դեմքից հասկանում էի, որ Րաֆֆին հաղթում ա, ու սկսեցի պատրաստվել թեժ գիշերվան: Բոլոր վստահելիներին ասեցի. «Ժողովուրդ, սրանք չեն հասկացել՝ ինչ ա լինում: Պատրաստ եղեք ամեն ինչի»:
ՀՀԿ-ականները ուրախ էին, սկսեցին հաշվարկը: Կեսին էինք հասել, Րաֆֆին ջարդում էր Սերժին: Ու ՀՀԿ-ականները ապուշացած ու թղթի պես սպիտակած իրար էին նայում: Ու այստեղ սկսվեց շոուն: Անվավեր քվեաթերթիկները սկսեց հաշվել ՀՀԿ-ականը, ու ի՞նչ եք կարծում, դրանից հետո ի՞նչ էր դուրս գալիս՝ ՍՍ ու ԱՆՎԱՎԵՐ:
Րաֆֆին սկսեց ձայներ չհավաքել: Իրականում Րաֆֆիի ճիշտ քվեաթերթիկները գնում էին անվավեր: Բայց ես հո լավ էի հասկանում: Հաշվելուց հետո հանձնաժողովի նախագահը վերցրեց, որ հաշվի իբր անվավեր քվեաթերթիկները ու սկսեց դրանք անվավեր դարձնել՝ վրաները գծեր քաշելով:
Բառի բուն իմաստով խլել եմ ու ասել եմ. «Ձայն չի գողացվելու»: Դրանից հետո 3 ժամ կռիվ եմ արել: 3 ժամ հետո (արդեն «տնօրենը» փչացրել էր 70-80 քվեաթերթիկ) Րաֆֆիի ձայները ավելացրել եմ 157 ձայնով, Սերժինը պակասացրել եմ 25-ով:
Այսինքն՝ իրականում Րաֆֆին հաղթել էր, եթե հասցնեի մյուս 80-ն էլ փրկել: Ուղղակի էս ընտրատեղամասում «Ժառանգության» մարդիկ մի քիչ անփորձ էին ու մի շատ անուշադիր:
Իրականում Րաֆֆին ոչ թե մի քանի ձայնով պարտվել էր, այլ զգալի առավելությամբ հաղթել էր: Րաֆֆիին հարգել եմ որպես մարդ, բայց չեմ համակրել որպես քաղաքական գործիչ, ԲԱՅՑ այսօր ՀՀ քաղաքացին ընտրել է Րաֆֆիին որպես ՀՀ նախագահ, և ես ու ԴՈՒ պետք է տեր լինենք հայ ժողովրդի ընտրությանը:

"Граждане выбрали президентом Армении Раффи, поэтому я и ТЫ должны встать на защиту этого выбора"
"На избирательном участке 1/14 я была членом комиссии от Армянского национального конгресса. Сперва представлю цифры, а потом выскажусь о дешевом шоу, организованном Респбуликанской партией Армении.
Раффи Ованнисян – 395 голосов
Серж Саргсян – 418 голосов
Грант Багратян – 37 голосов
Паруйр Айрикян – 25 голосов
Андреас Гукасян – 13 голосов
Вардан Седракян – 10 голосов
Арман Меликян – 3 голоса
А сейчас скажу то, что хотела сказать. В течение всего дня голосование проходило без каких-либо инцидентов, все было идеально. По лицам людей я понимала, что Раффи побеждает, и начала готовиться к напряженной ночи. Всем, кому можно было доверять, я сказала: "Эти не понимают, что происходит, так что будьте готовы ко всему".
Радостные республиканцы начали подсчитывать голоса. Дошли до половины и поняли – идет разгром Сержа со стороны Раффи. Побелевшие как мел республиканцы ошарашенно смотрели друг на друга. И тут началось шоу. Недействительные бюллетени начал считать член РПА. И что вы думаете, какие бюллетени стали появляться после этого? Серж Саргсян и недействительные.
Раффи начал недобирать голооса. На самом деле правильные бюллетени в пользу Раффи шли как недействительные. Но я-то понимала, что происходит. После подсчета председатель комиссии взял бюллетени, чтобы якобы посчитать недействительные, и начал ручкой портить нормальные бюллетени.
Я буквально выхватила у него листки и сказала: "Голоса не будут украдены". После этого в течение трех часов я вела борьбу. Через 3 часа (к тому времени председатель уже испортил 70-80 бюллетеней) я увеличила количество голосов в пользу Раффи на 157, а голоса в пользу Сержа сократила на 25.
То есть если бы я успела спасти и остальные 80 бюллетеней, то Раффи бы победил. Просто находившиеся на участке люди от партии "Наследие" были неопытны и невнимательны.
В действительности Раффи не проиграл за счет нескольких голосов, а победил со значительным преимуществом. Я с уважением относилась к Раффи как к человеку, но не симпатизировала ему как политическому деятелю. ОДНАКО сегодня граждане РА выбрали президентом Армении Раффи, поэтому я и ТЫ должны встать на защиту выбора армянского народа".