ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԴԻՏԱՐԿՈՒՄ
Ք. Երևան, 19 փետրվարի, 2013 թվական: Նախնական հանգամանքների և եզրակացությունների վերաբերյալ սույն հայտարարությունը հանդիսանում է ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ), Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) և Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ) համատեղ աշխատանքի արդյունքը:
ԵԽԽՎ պատվիրակությունը ղեկավարում է Քարին Ուոլդսեթի (Նորվեգիա), և Միլան Ցաբրնոխը (Չեխիայի հանրապետություն) գլխավորում է ԵԽ պատվիրակությունը: Դեսպան Հայդի Թալիավինին (Շվեյցարիա) ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ Ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավարն է, որը սկսել է աշխատանքները 2013 թ. հունվարի 10-ին։
Գնահատումն իրականացվել է՝ որոշելու ընտրությունների համապատասխանությունը ԵԱՀԿ պարտավորություններին և Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին, ինչպես նաև ազգային օրենսդրությանը: Նախնական հանգամանքների և եզրակացությունների վերաբերյալ սույն հայտարարությունը ներկայացվել է ամբողջ գործընթացի ավարտից առաջ:
Ընտրությունների վերջնական գնահատականը, մասամբ, կպայմանավորվի ընտրական գործընթացի մնացած փուլերի իրականացմամբ, մասնավորապես, արդյունքների ամփոփմամբ և հետընտրական հնարավոր դիմումների և բողոքների լուծմամբ: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը կհրապարակի ամբողջական վերջնական իր զեկույցը, ներառյալ հնարավոր բարեփոխումների վերաբերյալ առաջարկությունները, ընտրական գործընթացների ավարտից հետո մոտ ութ շաբաթ անց: ԵԽԽՎ կներկայացնի իր զեկուցումը Սթրասբուրգում ապրիլի նիստին։ ԵԽ կներկայացնի իր զեկույցը Արտաքին գործերի կոմիտեին իր գալիք հանդիպմանը։

The Report of OSCE/ODIHR, PACE and EP on the Presidential Elections of Armenia
Yerevan, 19 February 2013 – This Statement of Preliminary Findings and Conclusions is the result of a common endeavour involving the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) and the European Parliament (EP).
Karin Woldseth (Norway) headed the PACE delegation, and Milan Cabrnoch (Czech Republic) headed the EP delegation. Ambassador Heidi Tagliavini (Switzerland) is the Head of the OSCE/ODIHR Election Observation Mission, deployed from 10 January 2013.
The assessment was made to determine whether the election complied with OSCE commitments and Council of Europe standards, as well as with domestic legislation. This statement of preliminary findings and conclusions is delivered prior to the completion of the electoral process. The final assessment of the election will depend, in part, on the conduct of the remaining stages of the election process, in particular the tabulation of results and the handling of possible post-election day complaints and appeals.
The OSCE/ODIHR will issue a comprehensive final report, including recommendations for potential improvements, some eight weeks after the completion of the election process. The PACE will present its report at its April part-session, in Strasbourg. The EP will present its report to the Foreign Affairs Committee at its upcoming meeting.