Նախագահ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ-ում
Աշխատանքային այցով Ստրասբուրգում գտնվող նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) լիագումար նիստին, որտեղ ելույթ է ունեցել և պատասխանել Վեհաժողովի պատվիրակների հարցերին:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում
Պարո՛ն գլխավոր քարտուղար,
Վեհաժողովի հարգարժա՛ն անդամներ,
Նախ շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանում ժողովրդավարության արմատավորման գործում առանցքային դերակատարում ունեցող այս կազմակերպության` Եվրոպայի խորհրդի հեղինակավոր ամբիոնից եվրոպական լսարանին խոսք հղելու հնարավորության համար:
Քսան տարի առաջ, 1991 թվականի սեպտեմբերին, Հայաստանը հռչակեց իր անկախությունը՝ հասնելով բազում դարերի ու սերունդների երազանքի իրականացմանը և վերստին միանալով ինքնիշխան պետությունների հանրությանը: Տասը տարի անց, 2001 թվականին, Հայաստանն անդամակցեց Եվրոպայի խորհրդին՝ վերահաստատելով իր պատմական ու մշակութային պատկանելությունը եվրոպական ժողովուրդների ընտանիքին: Եվ այսօր ես այստեղ հիշատակում եմ այդ նշանակալի հոբելյանները՝ վերջին երկու տասնամյակներում մեր ժողովրդի ու պետության նվաճումների համար հպարտության զգացումով:
Իմ ժողովուրդն անցել է ամենատարբեր բռնապետական համակարգերի միջով և հենց այդ պատճառով լավ գիտի ազատության գինը: Իմ ժողովրդի պատմությունը արարման ու պայքարի պատմություն է: Ազատություն և խաղաղություն՝ ահա դարերի մեր երազանքը, և մենք գնում ենք մեր երազանքի իրականացման ճանապարհով:
Հայաստանի ժողովուրդը կատարել է իր պատմական և անշրջելի ընտրությունը: Եվրոպային մերձենալու մեր ճանապարհը ո՛չ միայն ունի առանձնահատկություններ, որոնք բնական են, այլև լրացուցիչ բարդություններ, որոնք բնական չեն (օրինակ՝ Հայաստանի դեմ իրականացվող արհեստական և ապօրինի շրջափակումը մեր երկու հարևանների կողմից): Բայց բոլոր դժվարություններով հանդերձ՝ մեր հասարակությունը գիտի, թե ուր է գնում և ինչու է ընտրել զարգացման հատկապես այդ ուղին: Մենք վերադառնում ենք եվրոպական քաղաքակրթական-մշակութային տարածք, որտեղ եղել ենք դարեր շարունակ` ակունքներից սկսած:
Այո՛, Եվրոպայի խորհուրդը մեր ընդհանուր արժեհամակարգի ինստիտուցիոնալ մարմնացումն է: Իր առաքելությամբ այն ընդգրկում է ողջ մայրցամաքը՝ փաստացիորեն սահմանելով Եվրոպան ոչ թե որպես սոսկ աշխարհագրական եզրույթ, այլ առաջին հերթին` որպես ընդհանուր արժեքների ու ինքնության մշակութային-քաղաքակրթական տարածք:
Ժամանակին իմ ժողովուրդը շատ թանկ է վճարել այդ արժեքներն ու գաղափարները դավանելու համար. արժեքներ ու գաղափարներ, որոնք խորթ էին պատմական այդ պահին այդ տարածաշրջանում, ուստի և լռեցվեցին ամենաբիրտ և սահմռկեցուցիչ եղանակով: Եվրոպայի խորհուրդը գալիս է հաստատելու նաև եվրոպական մայրցամաքում այլևս երբեք նման զարգացումներ թույլ չտալու պատգամը:
Վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում Եվրոպայի խորհուրդը եղել և մնում է առանցքային գործընկեր Հայաստանի պետականաշինության և ժողովրդավարության կայացման գործում: Հայաստանում ոմանք նույնիսկ կատակում են, թե մեր երկրում առկա է քաղաքական համակարգի երեք տարր՝ իշխանություն, ընդդիմություն և Եվրոպայի խորհուրդ: Այս կատակը, սակայն, իրականում արտացոլում է այն մեծ ներգրավվածությունը, որն ունի Եվրոպայի խորհուրդը մեր երկրում իրականացվող փոփոխությունների գործընթացում:
2008 թվականին մեր երկիրը բախվեց ծանր խնդիրների և մարտահրավերների: Մարտյան ողբերգական իրադարձությունների հետևանքները հաղթահարելու ուղղությամբ իշխանությունների քայլերը մենք հանգամանորեն քննարկել ենք մեր բոլոր, այդ թվում` Եվրոպայի խորհրդի գործընկերների հետ: Երբեմն լուրջ տարաձայնություններ ենք ունեցել և չենք համաձայնել միմյանց գնահատականների հետ, բայց գերազանցապես մենք օգուտ ենք քաղել այդ շփումներից, խոհեմ խորհուրդներից ու բանավեճերից: Առանց դրանց անհնար կլիներ առաջ գնալ մարտյան ողբերգությունից հետո՝ խուսափելով նոր առճակատումներից ու աղետներից: Թույլ տվեք այսօր հարգանքի և գնահատանքի խոսքեր հղել Հայաստանի համազեկուցողներ պարոնայք Պրեսկոտին, Կոլոմբիեին և Ֆիշերին, ինչպես նաև հանձնակատար պարոն Համմարբերգին՝ իրենց արդյունավետ և հետևողական ներգրավվածության համար:
Ժողովրդավարության ամրապնդման անընդհատականության կարևորությունը եղել և մնում է Հայաստանի իշխանությունների խորը գիտակցված համոզմունքն ու նպատակը: Ներքաղաքական ճգնաժամի որևէ պահի անգամ Հայաստանի ժողովրդավարական ապագան դույզն-իսկ կասկածի չի ենթարկվել: Այս համոզմունքով են բացատրվում նաև վերջին երեք տարիների և մասնավորապես վերջին ամիսների ընթացքում երկրում առողջ քաղաքական միջավայրի խթանմանն ուղղված քայլերի տրամաբանությունը: Նման վճռականությունը նաև շարունակում է մնալ Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման նպատակով բոլոր կառույցների համապարփակ և շարունակական բարեփոխումների առանցքը:
Մենք սովորում ենք:
Մենք սովորում ենք լսել ու հարգել միմյանց կարծիքը:
Սովորում և մեզանում քայլ առ քայլ արմատավորում ենք, որ իշխանությունն ու ընդդիմությունը թշնամիներ չեն, և պարտադիր չէ, որ ուժեղն իր ուժը ցույց տալու համար անպայման տրորի դիմացինին:
Մենք հանդուժողականություն ենք սովորում և երկխոսության մշակույթ ձևավորում:
Սովորում ենք վիրավորանքին վիրավորանքով չպատասխանել ու կարևորագույն հարցերի շուրջ շատերի կարծիքը հարցնել:
Սովորում ենք մեծարել ու գնահատել նախկին առաջնորդների վաստակը և չենք ամաչում առողջ քննադատությանն ականջալուր լինելով փոխել մեր իսկ կայացրած որոշումները:
Մենք սովորում ենք ապրել այլ կանոններով:
Ո՛ղջ հասարակությամբ ենք սովորում:
Այս դահլիճում` խորը ժողովրդավարական ավանդույթներ ունեցող երկրների ներկայացուցիչներիդ համար իմ այս խոսքերը գուցե ինքնին հասկանալի մի բան թվան, բայց, վստահեցնում եմ ձեզ, որ սա իրականում շատ և շատ կարևոր գործընթաց է, որի միջով մենք պարտավոր ենք անցնել և որը մեծ ջանք ու հետևողականություն է պահանջում: Եվ մենք պատրաստ ենք դրան, ու չենք զլանում ցանկացած առիթ օգտագործել այդ ուղղությամբ քայլ անելու կամ խոսք հնչեցնելու համար:
Այո՛, մենք հպարտ ենք մեր ձեռքբերումներով: Երկու տասնամյակների ընթացքում Հայաստանն իրականացրել է ժողովրդավարության լայնամասշտաբ շինարարություն: Անկախության ձեռքբերումից ի վեր, և հատկապես 2005 թվականին Սահմանադրության համապատասխան փոփոխություններից հետո, զգալի աշխատանք է կատարվել ժողովրդավարության, իրավական պետության հետագա կայացման և մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ: Մեր երկիրը լրջորեն ու անդառնալիորեն իր կենսակերպը համահունչ է դարձրել ժողովրդավար և ազատական աշխարհի կանոններին: Այս գործընթացում մեզ համար խիստ կարևոր են եղել Վենետիկի հանձնաժողովի, ԵԱՀԿ տարբեր կառույցների, վերջին շրջանում նաև Եվրոպական հանձնաժողովի խորհրդատվական, ինստիտուցիոնալ և ռեսուրսային աջակցությունը: Իսկ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի` վերպետական այդ եզակի ու կարևոր հաստատության դրական ազդեցությունն այսօր ուղղակիորեն զգացվում է մեր երկրում:
2008 թվականի քաղաքական ճգնաժամը ի հայտ բերեց մեր իրավական համակարգի, օրենսդրության և իրավակիրառական պրակտիկայի նոր խոցելի կողմեր` ստիպելով մեզ բազմապատկել մեր ջանքերը: Արդյունքում լրջորեն վերանայվեց օրենսդրությունը: Ընթանում են համակարգային արմատական բարեփոխումներ ոստիկանության ոլորտում: Մշակվում է 2012-2014 թվականների դատաիրավական բարեփոխումների ծրագիրը, որը պետք է իսկապես լուծի դատարանների անկախության երաշխավորման` առաջնահերթ համարվող խնդիրը: Կարևոր փոփոխություններ կատարվեցին զանգվածային անկարգություններին ու իշխանությունը բռնությամբ զավթելուն վերաբերող` ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներում:
Հավաքների ազատությունը երաշխավորելու նպատակով ամբողջովին վերանայվեց համապատասխան օրենքը: Նոր օրենքը հիմնված է լիովին այլ փիլիսոփայության վրա` ելնելով հավաքների ազատության և ոչ թե սահմանափակման կանխավարկածից: Այդ օրենքի սահմաններում պետությունը երաշխավորում է բոլոր քաղաքական և հասարակական ուժերի օրինական գործողությունները:
Այսօր մեր պետական-քաղաքական օրակարգում նաև կոռուպցիոն ռիսկերի և բյուրոկրատական ընթացակարգերի վերացման նպատակով ողջ օրենսդրության համակողմանի վերանայման խնդիրն է դրված: Ստեղծվել և արդյունավետորեն գործում են Կոռուպցիայի դեմ պայքարի Խորհուրդ ու Հակակոռուպցիոն մոնիտորինգի հանձնաժողով: Արդեն իսկ ընդունվել է «Հանրային ծառայության մասին» օրենքը, որը հնարավորություն կտա ապահովել 600-ից ավելի բարձրաստիճան հանրային ծառայողների ու նրանց փոխկապակցված անձանց գույքի և եկամուտների հայտարարագրման հրապարակայնությունը, շահերի բախման հայտնաբերումն ու էթիկայի կանոնների պահպանումը:
Լուրջ աշխատանքներ են իրականացվում «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասինե օրենքը կատարելագործելու ուղղությամբ: Ընդունվեց զրպարտության համար պատասխանատվությունը ապաքրեականացնող օրենքը, ինչը նշանակալի քայլ էր խոսքի ազատության ասպարեզում:
Մեր թիմը, Եվրամիության խորհրդատուների ակտիվ ներգրավմամբ, աշխատում է առաջիկա երեք տարիների համար լայնածավալ բարեփոխումների խթանման ռազմավարության ծրագրավորման ուղղությամբ, ինչը մեկ ընդհանուր դաշտ կբերի և կներդաշնակեցնի ամենատարբեր ուղղություններով ընթացող փոփոխությունների գործընթացը:
Մենք վճռական ենք սկսված փոփոխությունները շարունակելու հարցում և քաջ գիտակցում ենք, որ Հայաստանի զարգացումը հնարավոր չէ առանց հետագա արմատական բարեփոխումների, որոնք գուցե և պակաս ցավոտ չլինեն, քան մինչ օրս էին:
Մեր երկրում արձանագրվող առաջընթացի հիմնական դերակատարը և խթանող ուժը Հայաստանի ժողովուրդն է: Ես իրավամբ հպարտանում եմ Հայաստանի հանրության հասունությամբ և հավասարակշռված պահվածքով, քաղաքացիական հասարակության բազմաթիվ կազմակերպությունների սկզբունքային մոտեցումներով: Դրանք ժողովրդավարության հիմնարար արժեքների, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության խթանման և հարատևության գործում բազմակողմանիություն և արագություն են ապահովում: Այսօր հենց այդ բազմակարծության պայմաններում ենք մենք կառուցում և զարգացնում մեր հաստատություններն ու ժողովրդավարությունը:
Ակնհայտ է, որ այդ ճանապարհին առաջին կարևոր հանգրվանն է լինելու գալիք տարվա գարունը, երբ Հայաստանում տեղի կունենան խորհրդարանի հերթական ընտրությունները:
Հայաստանի իշխանությունները, ինչպես ցանկացած այլ ժողովրդավար պետության իշխանություն, միանշանակ կարևորում են արդար և թափանցիկ ընտրությունների դերը պետականության հետագա զարգացման գործում: Միևնույն ժամանակ, ազատ և արդար ընտրություններ ապահովելը դեռ բավարար չէ: Անհրաժեշտ է նաև, որ դրանք հենց այդպիսին ընկալվեն հասարակության կողմից: Այս տեսանկյունից պետք է միանշանակորեն առանձնացնել նոր ընտրական օրենսգրքի ընդունման փաստը: Նշեմ, որ նոր ընտրական օրենսգրքի մշակման ժամանակ վերլուծության են ենթարկվել դիտորդական առաքելությունների բոլոր նախկին զեկույցները, և մենք հավատում ենք, որ այն թույլ կտա ոչ միայն անցկացնել իրապես լավ ընտրություններ, այլև կերաշխավորի հանրության կողմից ընտրությունների արդյունքների լիարժեք ընդունումը:
Հայաստանի իշխանությունները ջանք ու եռանդ չեն խնայի ընտրությունները Սահմանադրության և օրենքների, ինչպես նաև մեր միջազգային պարտավորությունների շրջանակներում լավագույնս կազմակերպելու համար: Մենք շնորհակալ ենք Եվրոպայի խորհրդին՝ այդ ոլորտում նրա բազմաթիվ կառույցների հետևողական աջակցության և խորհրդատվության համար:
Կարևորագույն այդ ուղղությամբ համագործակցելու ենք նաև մեր երկրի քաղաքացիական հասարակության բոլոր շահագրգիռ հաստատությունների հետ: Մենք պատրաստ ենք ընդունել մեր բոլոր միջազգային գործընկերների խորհուրդն ու աջակցությունը, պատրաստ ենք օգտագործել արդեն գոյություն ունեցող բոլոր մեխանիզմները և ստեղծել ընտրությունների ներքին և միջազգային դիտարկման ամենաթափանցիկ հնարավորություններ: Ամենակարևորն այն է, որ գալիք ընտրությունները տեղի ունենան հանրային վստահության պայմաններում և ամրապնդեն մեր ձեռքբերումները:
Իրականացվող բարեփոխումների, ժողովրդավարության կայացման գործում մենք չենք փնտրում կարճ ճանապարհներ: Չենք փնտրում նաև քաղաքական նպատակներով գովասանքներ միջազգային հանրության կողմից, ոչ էլ փորձում ենք ուրիշներին ապացուցել մեր ճանապարհի անսխալականությունը: Ավելին, մենք չենք փորձում պատսպարվել այսպես կոչված «օբյեկտիվ» սահմանափակումների հետևում` լինեն դրանք չլուծված հակամարտություն կամ մեզ հետ հարաբերությունները կարգավորելու անկարող հարևաններ: Համոզված եմ, այնուամենայնիվ, որ վերջին հաշվով այն, ինչ մենք անում ենք այսօր, իսկապես մնայուն է: Միևնույն ժամանակ, ակնկալում ենք, որ թե՛ Խորհուրդը, թե՛ Վեհաժողովը ցուցաբերեն համարժեք քաղաքական արժանահավատություն և օգտագործեն արդար ու համահավասար կանոններ անդամ-երկրներին գնահատելիս:
Մեզ համար ամենակարևոր հարցը շարունակում է մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ և արդարացի կարգավորումը: Բանակցություններն ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, և մենք շնորհակալ ենք համանախագահ երկրներին դրսևորած ջանքերի համար: Շատ կարևոր է, որ այդ երկրների նախագահներն անձամբ են զբաղվում կարգավորման հեռանկարներով: Դա, անշուշտ, մեծ հույս է ներշնչում:
Կարևորագույնը, որ տալիս է Եվրոպայի խորհուրդը և պետք է տա այդ հարցում, կարծում եմ, բոլորդ էլ կհամաձայնեք, հանդուրժողականության արմատավորումն է: Այս տեսանկյունից մենք ցավով և անհանգստությամբ ենք արձանագրում, որ Եվրոպայի խորհրդի տարածքում դեռ կան ռասիզմի և անհանդուրժողականության օջախներ:
Ընդամենը վերջերս` Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ եվրոպական հանձնաժողովի` Ադրբեջանի վերաբերյալ հերթական զեկույցը կրկին հաստատեց հայատյացության ու ռասիզմի այն ծայրահեղ աստիճանը, որը տիրում է այդ երկրում: Սա մեզ համար ցավալի է, որովհետև դժվար է պատկերացնել, որ Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրում կարող է լինել նման իրավիճակ: Ցավալի է, քանի որ հստակ պատկերացնում ենք, որ անհանդուրժողականության այդ թույնը ամենամեծ հարվածը հասցնում է հենց թույնը կրող հասարակությանը: Բայց սա մեզ նաև անհանգստության տեղիք է տալիս, քանի որ՝
- Ադրբեջանը մեր անմիջական հարևանն է,
- քանի որ մեր անմիջական հարևանությամբ է դեռևս չլուծված մնում ղարաբաղյան հակամարտությունը,
- քանի որ մենք կարևորում ենք հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջ շարժվելու անհրաժեշտությունը:
Երկու օրից տեղի կունենա Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի Նախագահների եռակողմ հանդիպումը, որի նախօրեին համանախագահ երկրները ներդրել են բոլոր ջանքերը, որպեսզի վերջնականապես ամրագրվեն հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքները: Մենք խոսում ենք փոխզիջումների ճանապարհով հարցը լուծելու մասին: Բայց մեր դեպքում ստացվում է, որ զիջում պետք է կատարենք նրան, ով սպասում է մեզ վրա կրակելու հարմար առիթի: Նման իրավիճակում շատ բարդ կլինի որևէ մեկի համար Հայաստանի հանրությանը, Ղարաբաղի հանրությանը` դարեր շարունակ այնտեղ բնակվող բնիկ հայ ժողովրդին, համոզել, որ անհրաժեշտություն է ինչ-ինչ զիջումներ անել մի երկրի, որտեղ հայի նկատմամբ կա նման անհանդուրժողականություն և կան ծայրահեղ ռասիստական տրամադրություններ:
Անգամ այս պայմաններում մենք, կարևորելով տարածաշրջանային կայունությունն ու զարգացումը, Հայաստանում, Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանում մեծացող սերնդի անվտանգ ապագայի խնդիրը, ցուցաբերելով բարի կամք և կառուցողականություն, առաջընթացի ակնկալիքով ենք մեկնելու Կազան: Բայց իհարկե բոլորս պիտի հասկանանք, որ վերջնական պայմանավորվածությունների ձեռքբերումն ու դրանց լիարժեք իրականացումը հնարավոր է միայն, երբ վերանան հայատյացության ու ռասիզմի դրսևորումները Ադրբեջանում, և ձևավորվի վստահության մթնոլորտ: Բնականաբար, չի կարող հարցականի տակ դրվել Ղարաբաղի ժողովրդի` ազատ և անվտանգ ապրելու, իր հողի վրա սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու` ի վերուստ տրված իրավունքը:
Այս առումով ի՞նչ ակնկալիքներ կարող են լինել Եվրոպայի խորհրդից.
- Առաջին հերթին չվնասել գործընթացը: Ոչ լիարժեք տեղեկացված քննարկումները, իրենց կարճաժամկետ ներազդեցությամբ, կողմերին հնարավորություն են տալիս խուսանավելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի ներքո ընթացող բանակցությունների շրջանակում ձևավորվող երկարաժամկետ լուծումներից:
Վստահ եմ, որ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մեր գործընկերների ճնշող մեծամասնությունը, երբ արտահայտել, արտահայտում կամ արտահայտելու է ցանկություն Ղարաբաղին առնչվող որևէ հարցի քննարկման կապակցությամբ, ապա դա արել, անում կամ անելու է սրտացավությունից և բարի կամքից ելնելով: Բայց, միաժամանակ, չի կարելի բացառել նաև պակաս տեղեկացվածության պայմաններում իրականացվող քայլերի հնարավորությունը, ինչն իրականում մեծապես կարող է վնասել ողջ գործընթացը: Հետևաբար, փոքր-ինչ զգոն լինելու կոչ-խնդրանքով եմ դիմում բոլորիդ: Եվ չվնասելը պետք է դառնա հիմնական ուղենիշ:
- Իսկ հնարավո՞ր է օգնել:
Իհա՛րկե հնարավոր է: Անկախ նրանից, թե ով ինչպես է պատկերացնում ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորումը, մի բան հստակ է. Ղարաբաղը եղել է, կա և կմնա Եվրոպայի մաս: Թեկուզ դեռ չճանաչված, բայց, միևնույն է, մաս: Գիտակցո՞ւմ ենք արդյոք, որ Ղարաբաղի այսօրվա հանրությունը Եվրոպական հանրության` եվրոպական ընտանիքի մասնիկ է` անկախ իր պետության քաղաքական կարգավիճակից: Եվ ժամանակը չէ՞ արդյոք, որ Եվրոպայի խորհուրդը ուղղակիորեն աշխատի Ղարաբաղի հետ` իր իսկ գործառույթների կարևորագույն դաշտով` Մարդու իրավունքների պաշտպանություն, քաղաքացիական հասարակության ձևավորում, ժողովրդավարություն, հանդուրժողականություն և այլն: Եվ չի՞ լինի արդյոք շատ ավելի տրամաբանական, եթե Ղարաբաղի հետ աշխատանք սկսելուց հետո միայն Կառույցը ցանկություն հայտնի քննարկելու Ղարաբաղին առնչվող որևէ հարց, ի դեպ՝ նույն ղարաբաղցիների մասնակցությամբ:
Բեռլինյան պատի անկումը ազդարարեց Եվրոպայում բաժանարար գծերի վերացումը: Ցավոք, դրանից քսան տարի անց մեր լեռնային տարածաշրջանը դեռևս սպասում է իր բաժանարար գծերի վերացմանը:
Երկու տարի առաջ մենք նախաձեռնեցինք Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացը, որը թույլ կտար դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և սահմանները բացելու միջոցով հետզհետե վերացնել մոտ հարյուր տարի գոյություն ունեցող անջրպետը: Պետք է նշեմ, որ այդ գործընթացում մեզ համար չափազանց կարևոր էր ոչ միայն միջնորդ երկրների, այլև ընդհանրապես միջազգային հանրության, այդ թվում նաև Եվրոպայի խորհրդի տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաների ոգևորիչ և մշտական աջակցությունը: Ցավոք սրտի, անգամ նման սատարման պայմաններում, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը մտավ փակուղի:
Պատճառը մեկն էր. Թուրքիան վերադարձավ նախապայմանների առաջադրման իր գործելաոճին, չհարգեց ստանձնած պարտավորությունները, ինչը անհնարին դարձրեց ստորագրված արձանագրությունների վավերացումը: Չեմ կարող կանխատեսել, թե հիասթափության և անվստահության պատին դեմ առնելուց հետո, այլևս երբ կբացվի հնարավորության պատուհանը: Ցավով եմ ասում, բայց սա է իրականությունը:
Կարևոր եմ համարում ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Հայաստանը նախաձեռնեց գործընթացը բարի նպատակներով` անսալով ազգերի և պետությունների խաղաղ գոյակցության 21-րդ դարի հրամայականին: Եվ դա այն պայմաններում, երբ Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականին հայերի նկատմամբ իրագործած ցեղասպանությունը Թուրքիան առ այսօր ոչ միայն չի ճանաչել, այլև իրականացնում է բացահայտ ժխտման քաղաքականություն: Մինչդեռ համայն հայությունը սպասում է համարժեք գնահատականի, և այդ նպատակով այսուհետ ևս մեր ջանքերը` անխոնջ ջանքերը, լիահույս եմ` նաև մարդկության դեմ հանցագործություններով մտահոգվածների ջանքերը, ուղղված կլինեն Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը:
Այդուհանդերձ, մենք պատրաստ ենք խնդիրները հաջորդ սերունդներին չթողնել: Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորումը կարևոր է ոչ միայն հայերի և թուրքերի համար, այլև տարածաշրջանում, կարծում եմ նաև ողջ Եվրոպայում խաղաղության, կայունության և համագործակցության մթնոլորտի հաստատման առումով: Հայաստանի անօրինական շրջափակմանը պետք է վերջ դրվի:
Տիկնա՛յք և պարոնա՛յք, ցանկանում եմ ավարտել խոսքս` վերահաստատելով իմ խոր հավատը ընդհանուր, ընդգրկուն, խաղաղ և բարեկեցիկ Եվրոպայի ապագայի հանդեպ: Եթե Եվրոպան գաղափար է, եթե Եվրոպան ընդհանուր արժեքային տարածք է, ապա դա այդպես է ողջ Եվրոպայում՝ Ատլանտյան օվկիանոսից մինչև Ուրալ և անդին, առանց խմբային բաժանումների կամ մասնատման: Եվրոպան չի կարող և չպետք է հանդուրժի նոր բաժանարարներ, անկախ նրանից՝ դրանք շոշափելի՞ են, թե՞ ոչ: Եվրոպայի խորհուրդը պետք է ծառայի որպես կարևոր քաղաքական հարթակ համաեվրոպական բովանդակալից բանավեճերի և Եվրոպայի միասնությունը խթանող հավաքական ջանքերի համար: Դա է պարտադրում մեզ ապագա սերունդների առջև մեր պատասխանատվությունը:

Серж Саргсян принял участие в пленарном заседании Парламентской Ассамблеи Совета Европы
Находящийся с рабочим визитом в Страсбурге Президент Серж Саргсян сегодня принял участие в пленарном заседании Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), где выступил с речью и ответил на вопросы членов Ассамблеи.
Речь Президента Республики Армения Сержа Саргсяна на Парламентской Ассамблее Совета Европы
Господин Председатель!
Господин Генеральный Секретарь!
Уважаемые члены Ассамблеи!
Прежде всего, выражаю благодарность за возможность обратиться к европейской аудитории с авторитетной трибуны Совета Европы – организации, играющей ключевую роль в деле укоренения демократии в Армении.
Двадцать лет назад, в сентябре 1991 года, Армения провозгласила свою независимость, достигнув осуществления мечты многих веков и поколений и вновь присоединившись к сообществу суверенных государств. Спустя десять лет, в 2001 году, Армения стала членом Совета Европы, подтвердив свою историческую и культурную принадлежность семье европейских народов. И сегодня я здесь упоминаю об этих значительных юбилеях с чувством гордости за достижения нашего народа и государства в течение двух последних десятилетий.
Мой народ прошел через самые разные деспотические системы и именно по этой причине хорошо знает цену свободе. История моего народа – это история созидания и борьбы. Свобода и мир – вот наша извечная мечта, и мы идем по пути осуществления нашей мечты.
Народ Армении сделал свой исторический и необратимый выбор. Путь, приближающий нас к Европе, имеет не только особенности, которые естественны, но и дополнительные сложности, которые не естественны (например, осуществляемая против Армении искусственная и незаконная блокада со стороны двух наших соседей). Но, при всех этих сложностях, наша общественность знает, куда идет и почему выбрала именно этот путь развития. Мы возвращаемся в европейское цивилизационно-культурное пространство, в котором находились на протяжении многих веков, начиная от самых истоков.
Да, Совет Европы – институциональное воплощение нашей общей системы ценностей. Своей миссией он охватывает весь континент, фактически, определяя Европу не как только географическое явление, но в первую очередь, как культурно-цивилизационное пространство общих ценностей и идентичности.
В свое время мой народ очень дорого заплатил за то, что исповедовал эти ценности и идеи - ценности и идеи, которые были чужды на этом историческом этапе, в этом регионе, и, как следствие, были подавлены самым грубым и ужасающим образом. Совет Европы своим существованием подтверждает завет – никогда более не допустить на европейском континенте подобных развитий.
В течение двух последних десятилетий Совет Европы был и остается ключевым партнером Армении в деле государственного  строительства и становления демократии. Некоторые в Армении даже шутят, что в нашей стране существует три элемента политической системы: власть, оппозиция и Совет Европы. Эта шутка, однако, в реальности отражает ту большую вовлеченность, которую имеет Совет Европы в процесс осуществляемых в нашей стране изменений.
В 2008 году наша страна столкнулась с тяжелыми проблемами и вызовами.  Шаги властей в направлении преодоления последствий трагических мартовских событий мы обстоятельно обсуждали со всеми нашими партнерами, в том числе и из Совета Европы. Иногда мы имели серьезные разногласия и не соглашались с оценками друг друга, но по большей части мы извлекли пользу из этих контактов, разумных советов и дискуссий. Без них было бы невозможно идти вперед после мартовской трагедии, избегая нового противостояния и новых катастроф. Позвольте сегодня адресовать слова уважения и признательности содокладчикам по Армении господам Прескотту, Коломбье и Фишеру, а также комиссару господину Хаммарбергу, за их плодотворное и последовательное вовлечение.
Важное значение непрерывности укрепления демократии было и остается глубоко осознанным убеждением и целью властей Армении. Даже в моменты внутриполитического кризиса демократическое будущее Армении ни на йоту не подвергалось сомнению. Этой убежденностью объясняется логика шагов, направленных на стимулирование в стране здоровой политической среды, которые предпринимались в течение последние трех лет и, в частности, в течение последних месяцев. Подобная решимость также продолжает оставаться в Армении стержнем всеобъемлющих и непрерывных реформ во всех структурах, ведущихся с целью укрепления демократии.
Мы учимся.
Мы учимся слышать и уважать мнения друг друга.
Учимся и укореняем в себе шаг за шагом, что власти и оппозиция – не враги, и не обязательно, чтобы сильный, для того чтобы показать свою силу, обязательно попирал своего визави.
Мы учимся терпимости и формируем культуру диалога.
Учимся не отвечать на оскорбление оскорблением и спрашивать мнение многих по важнейшим вопросам.
Учимся величать и ценить заслуги прежних лидеров и не стесняемся, прислушавшись к здравой критике, изменить свои же решения.
Мы учимся жить по другим правилам.
Всем обществом учимся.
В этом зале, для вас, представителей стран имеющих глубокие демократические традиции, эти мои слова, возможно, покажутся чем-то само собой разумеющимся, но заверяю вас, это, действительно, очень и очень важный процесс, через который мы готовы пройти и который требует больших усилий и последовательности. И мы к этому готовы, и не упускаем случая, чтобы сделать шаг или произнести слово в этом направлении.
Да, мы гордимся своими достижениями. В течение двух десятилетий Армения осуществила широкомасштабное строительство демократии. Со времени обретения независимости и, в особенности, в 2005 году, после соответствующих изменений в Конституции, проведена значительная работа в направлении дальнейшего становления демократии, правового государства и защиты прав человека. Наша страна серьезно и необратимо сделала свой образ жизни созвучным с канонами демократического и либерального мира. В этом процессе для нас чрезвычайно важна была консультативная, институциональная и ресурсная помощь Венецианской комиссии, различных структур ОБСЕ, а в последний период также Европейской комиссии. А положительное влияние Европейского суда по правам человека – этого уникального надгосударственного института, сегодня непосредственно ощущается в нашей стране.
Политический кризис 2008 года выявил новые уязвимые стороны нашей правовой системы, законодательства и правоприменительной практики, заставив умножить наши усилия. В результате было серьезно пересмотрено законодательство. Идут коренные системные реформы в сфере полиции. Разрабатывается програма судебно-правовых реформ на 2012-2014 годы, которая должна реально решить первоочередную задачу гарантирования независимости судов. Были внесены важные изменения в статьи Уголовного кодекса РА, касающиеся массовых беспорядков и насильственного захвата власти.
Для того чтобы гарантировать свободу собраний полностью пересмотрен соответствующий закон. Новый закон основан на совершенно иной философии, исходя из презумпции свободы собраний, а не ограничения. В рамках этого закона, государство гарантирует законную деятельность всех политических и общественных сил.
Сегодня в нашей государственно-политической повестке стоит также задача всестороннего пересмотра всего законодательства с целью ликвидации коррупционных рисков и бюрократических процедур. Были созданы и плодотворно функционируют Совет по борьбе с коррупцией и Антикоррупционная мониторинговая комиссия. Уже принят закон «Об общественной службе», который даст возможность обеспечить публичность деклараций об имуществе и доходах более 600 высокопоставленных общественных служащих и взаимосвязанных с ними лиц, выявить конфликт интересов и обеспечить соблюдение этических канонов.
Ведется серьезная работа в направлении совершенствования закона «О телевидении и радио».  Принят закон, декриминализующий ответственность за клевету, что было значимым шагом в области свободы слова.
Наша команда, при активном участии консультантов из Евросоюза, работает в направлении планирования стратегии стимулирования широкомасштабных реформ на предстоящие три года, что приведет в одно общее поле и гармонизирует процесс изменений, протекающих по самым разным направлениям.
Мы полны решимости в вопросе продолжения начатых изменений и хорошо осознаем, что развитие Армении не возможно без дальнейших коренных реформ, которые, возможно, будут не менее болезненны, чем были до сих пор.
Основным актором и стимулирующей силой зарегестрированного в нашей стране прогресса является народ Армении. Я по праву горжусь зрелостью и уравновешенным поведением армянской общественности, принципиальными подходами организаций гражданского общества. Они обеспечивают разносторонность и скорость в деле стимулирования и сохранности основополагающих демократических ценностей: прав человека и верховества закона. Сегодня в условиях этого плюрализма мы строим и развиваем наши учреждения и демократию.
Очевидно, что на этом пути первой важной гаванью будет весна будущего года, когда в Армении пройдут очередные выборы в парламент нашей страны.
Власти Армении, как власти любого другого демократического государства, однозначно придают большое значение той роли, которую играют справедливые и прозрачные выборы в деле дальнейшего развития государственности. В то же время, обеспечить свободные и справедливые выборы – недостаточно. Необходимо также, чтобы выборы именно так воспринимались со стороны общественности. С этой точки зрения нужно однозначно выделить факт принятия нового избирательного кодекса. Отмечу, что во время разработки нового избирательного кодекса были проанализированы все прежние доклады наблюдательских миссий, и мы верим, что он позволит не только провести действительно хорошие выборы, но и гарантирует полноценное восприятие результатов этих выборов со стороны общественности.
Власти Армении не пожалеют усилий и энергии для того, чтобы организовать выборы наилучшим образом, в рамках Конституции, законов, а также наших международных обязательств. Мы благодарны Совету Европы за последовательную помощь и консультации его многочисленных структур в этой сфере.
В этом важнейшем направлении мы будет сотрудничать также со всеми заинтересованными учреждениями гражданского общества нашей страны. Мы готовы принять совет и содействие всех наших международных партнеров, готовы использовать все уже существующие механизмы и создать самые прозрачные возможности для внутреннего и международного наблюдения за выборами. Самое важное в том, чтобы эти предстоящие выборы состоялись в условиях общественного согласия, чтобы они укрепили наши достижения.
В деле становления демократии и в осуществляемых реформах мы не ищем коротких путей. Мы не ищем также восхвалений с политическими целями со стороны международного сообщества, как и не пытаемся доказать кому-либо безошибочность нашего пути. Более того, мы не пытаемся укрыться за так называемыми «объективными» ограничениями, будь то нерешенный конфликт или соседи, неспособные урегулировать отношения с нами. Уверен, тем не менее, что, в конечном счете, то, что мы делаем сегодня, действительно, долговечно. В то же время, ожидаем, что и Совет, и Ассамблея проявят соразмерную политическую достоверность  и используют справедливые и равные каноны при оценке стран-членов.
Самым главным для нас вопросом продолжает оставаться мирное и справедливое урегулирование проблемы Нагорного Карабаха. Переговоры протекают в рамках Минской группы ОБСЕ и мы благодарны странам сопредседателям за проявленные усилия. Очень важно то, что Президенты этих стран лично занимаются перспективами урегулирования. Это, несомненно, вселяет надежду.
Важнейшее, что дает и должен давать Совет Европы в этом вопросе, думаю, все вы согласитесь – укоренение терпимости. С этой точки зрения мы с болью и беспокойством констатируем, что на территории Совет Европы еще есть очаги расизма и нетерпимости.
Совсем недавно, очередной доклад по Азербайджану, сделанный Европейской комиссией против расизма и нетерпимости, вновь подтвердил ту крайнюю степень армянофобии и расизма, которая царит в этой стране. Для нас это болезненно, потому что трудно представить, что в стране – члене Совета Европы может быть подобная ситуация. Болезненно, потому что мы четко представляем, что этот яд нетерпимости наибольший вред наносит именно несущему этот яд обществу. Но это также заставляет нас беспокоиться, потому что:
- Азербайджан – наш непосредственный сосед,
- в непосредственном соседстве с нами еще нерешенным остается карабахский конфликт,
- мы считаем необходимым двигаться вперед в процессе урегулирования конфликта.
Через два дня состоится трехсторонняя встреча Президентов России, Азербайджана и Армении, накануне которой страны-сопредседатели приложили все усилия, чтобы были окончательно зафиксированы базовые принципы урегулирования конфликта. Мы говорим о решении вопроса путем компромиссов. Но в нашем случае получается что мы должны пойти на компромисс с тем, кто ждет удобного повода для того, чтобы выстрелить в нас. В подобной ситуации любому будет очень сложно убедить общественность Армении, общественность Карабаха, проживающий там на протяжении веков коренной армянский народ, что необходимо пойти на какие-то уступки стране, в которой в отношении армян существует неприятие и крайние расистские настроения.
Даже в этих условиях мы, считая важными региональную стабильность и развитие, вопрос безопасного будущего растущего в Армении, Нагорном Карабахе и Азербайджане поколения, проявляя добрую волю и конструктивный подход, отправимся в Казань, надеясь на прогресс. Но, конечно, все мы должны понимать, что достижение окончательных договоренностей и их полноценная реализация возможны тогда, когда в Азербайджане исчезнут проявления армянофобии и расизма, и будет сформирована атмосфера доверия. Естественно, не может ставиться под вопрос данное свыше право народа Карабаха жить свободно и безопасно, самостоятельно распоряжаться собственной судьбой на своей земле.
В этом плане, чего можно ожидать от Совета Европы?
- В первую очередь, – не навредить процессу. Не полноценно информированные обсуждения своим краткосрочным влиянием дают сторонам возможность лавировать в вопросе долгосрочных решений, которые формируются в рамках переговоров, протекающих в формате Минской группы ОБСЕ.
Уверен, что подавляющее большинство наших партнеров по ПАСЕ, когда высказывали, высказывают или будут высказывать желание обсудить какой-либо вопрос, касающийся Карабаха, делали это, делают или будут делать исходя из сопереживания и доброй воли. Но в то же время нельзя исключить также возможность шагов, осуществляемых при недостатке полноценной информации, что в действительности может серьезно навредить всему процессу. Следовательно, обращаюсь ко всем вам с призывом-просьбой быть немного бдительными. И стремление не навредить должно стать основным указателем.
- А возможно ли помочь?
Конечно, возможно! Независимо от того, кто и как представляет окончательное урегулирование карабахского конфликта, одно очевидно: Карабах был, есть и останется частью Европы. Хоть пока и не признанной, но, все равно, частью. Осознаем ли мы, что сегодняшняя общественность Карабаха является частичкой Европейской общественности – европейской семьи, независимо от политического статуса ее государства? И не пора ли, чтобы Совет Европы напрямую работал с Карабахом, по важнейшему полю своих же функций – защита прав человека, формирование гражданского общества, демократия, терпимость и так далее? И не было бы намного более логичным, если бы после того, как Совет начнет работу с Карабахом, эта структура выразила бы желание обсуждать какой-либо вопрос, касающийся Карабаха, с участием тех же карабахцев?
Крушение Берлинской стены возвестило ликвидацию разделительных линий в Европе. К сожалению, спустя двадцать лет после этого наш высокогорный регион все еще ждет ликвидации своих разделительных линий.
Два года назад мы инициировали процесс урегулирования Армения-Турция, который мог позволить, посредством установления дипломатических отношений и открытия границ, постепенно ликвидировать существующий почти сто лет барьер. Должен отметить, что в течение этого процесса для нас было чрезвычайно важно воодушевляющее и постоянное содействие не только стран-посредников, но и вообще, международного сообщества, в том числе и различных высокопоставленных должностных лиц Совета Европы. К сожалению, даже в условиях такой поддержки, тем не менее, процесс урегулирования отношений Армения-Турция зашел в тупик.
Причина одна: Турция вернулась к своему стилю выдвижения предварительных условий, не стала соблюдать взятые на себя обязательства, что сделало невозможной ратификацию подписанных протоколов. Не могу предвидеть, когда теперь откроется окно возможности, после того, как столкнулись с разочарованием и со стеной недоверия. Говорю это с сожалением, но такова реальность.
Считаю важным еще раз подчеркнуть, что Армения инициировала процесс с добрыми целями, повинуясь требованию мирного сосуществования народов и государств в 21-ом веке. И это в тех условиях, когда Турция до сих пор не только не признала геноцида, осуществленного в отношении армян в Османской Империи в 1915 году, но и проводит политику откровенного отрицания. Тем временем, весь армянский народ ожидает адекватной оценки. И впредь наши усилия с этой целью,  неутомимые усилия – надеюсь, также усилия тех, кто озабочен преступлениями против человечества – будут нацелены на международное признание Геноцида армян.
Тем не менее, мы готовы не оставлять проблемы следующим поколениям. Урегулирование отношений между Арменией и Турцией важно не только для армян и турок, но и в плане утверждения в регионе, думаю, также во всей Европе, мира, стабильности и атмосферы сотрудничества. Незаконной блокаде Армении должен быть положен конец.
Дамы и господа! Хочу завершить выступление, подтвердив свою глубокую веру в будущее общей, всеобъемлющей, мирной и благополучной Европы. Если Европа – это идея, если Европа – это общее ценностное пространство, то это так по всей Европе: от Атлантического океана до Урала и дальше, без разделов или дробления на группировки. Европа не может и не должна допускать новых разделительных линий, независимо от того, ощутимы они, или нет. Совет Европы должен служить важной политической площадкой для содержательных общеевропейских дискуссий и совместных усилий, стимулирующих единство Европы. Это диктует нам наша ответственность перед грядущими поколениями.