Նաիրա Կարապետյան. «Հայրենասեր մարդը ժողովրդին չի տանի առճակատման»
«Ոչ միայն իշխանությունները, այլեւ միջազգային բոլոր դիտորդական առաքելությունները փաստում են, որ 2013 թվականի նախագահական ընտրությունները լավագույնն էին Հայաստանի Հանրապետության 21-ամյա պատմության մեջ: Կարծում եմ, դրա վառ ապացույցն է նաեւ այն հանգամանքը, որ որոշ համայնքներում գործող իշխանությունը հավաքեց ավելի քիչ քվե»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանը:
Ըստ նրա` հասարակության լայն զանգվածը կատարել է իր ընտրությունը` վստահության քվե տալով գործող նախագահին, ինչի մասին են վկայում ԿԸՀ արձանագրած արդյունքները:
«Ինչ վերաբերում է հասարակության մեջ հնչող դժգոհություններին, ես դա նորմալ եմ համարում, ժողովրդավար երկրներում դա սովորական հետընտրական գործընթաց է համարվում»,-ավելացրեց պատգամավորը:
Անդրադառնալով երեկ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդների ընտրություններից հետո իրենց կազմած զեկույցի ներկայացման ժամանակ մի խումբ երիտասարդների բողոքի ակցիային, որով ընդհատել էին զեկուցողների դրական գնահատականները եւ ներկայացրել իրենց դժգոհությունը, ըստ որի` ընտրությունները կեղծվել են, Նաիրա Կարապետյանն ասաց, թե իրենց խառնվածքով երիտասարդներն ըմբոստ են, ծայրահեղական եւ հաճախ մաքսիմալիստական քայլերի են գնում` ցանկացած հարցում, ցանկացած վայրում, ցանկացած երկրում, եւ ոչ միայն ընդդիմադիր դաշտում:
Նաիրա Կարապետյանը դժվարացավ կանխատեսել, թե ինչ կփոխվի Սերժ Սարգսյանի եւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հանդիպումից, եթե այն կայանա: «Դժվարանում եմ կանխատեսումներ անել, սակայն մի բան հստակ է` հայրենասեր մարդը ժողովրդին չի տանի առճակատման»,-ավելացրեց պատգամավորը:

Наира Карапетян: "Истинный патриот не поведет народ на конфронтацию"
"Не только власти, но и все международные наблюдательские миссии отмечают, что президентские выборы 2013 года были лучшими за всю 21-летнюю историю Республики Армения. Мне кажется, это также яркое доказательство того, что в некоторых общинах действующая власть собрала меньше голосов",- сказала в беседе с "Hetq" депутат парламентскорй фракции Республиканской партии Армении Наира Карапетян.
По ее словам, широкий слой общества сделал выбор в пользу действующего президента, о чем свидетельствуют зафиксированные ЦИК итоги выборов.
"Что касается звучащего в обществе недовольства, то, на мой взгляд, это нормально. В демократических странах это обычный поствыборный процесс",- добавила депутат.
Касаясь акции протеста, организованной во время пресс-конференции наблюдателей БДИПЧ/ОБСЕ группой молодых активистов, которые выразили свое недовольство фальсификацией выборов, Н.Карапетян сказала, что молодежь всегда отличается бунтарством и радикальными взглядами и зачастую в любом вопросе идет на максималистские шаги.
Наира Карапетян затруднилась сказать, что изменится после встречи Сержа Саргсяна и Раффи Ованнисяна, если таковая состоится. "Мне трудно делать прогнозы, но ясно одно: истинный патриот не поведет народ на конфронтацию",- добавила депутат.