«Ազատ ուսանողների ֆորումի» հայտարարությունը՝ դասադուլի վերաբերյալ
«Ազատ ուսանողների ֆորում» ուսանողական միությունն այսօր տարածել է հայտարարություն, որը ներկայացվում է ստորև.
«Ուսանողության շրջանում դասադուլը համարվում է բողոքի ծայրահեղ դրսևորում, և հաջողվելու դեպքում այն կարող է արձանագրել զգալի հաջողություններ, իսկ ձախողվելու դեպքում՝ անդառնալի հետևանքներ կարող է ունենալ ուսանողության ապագայի համար:
Մենք, լինելով ուսանողական ուղղվածություն ունեցող կազմակերպություն, համարում ենք, որ ուսանողներին նման կոչով դիմելու համար նախ և առաջ պետք է կոչով դիմեր կոնկրետ անձ կամ կազմակերպություն, որը միևնույն ժամանակ պետք է իր վրա վերցներ ձախողման դեպքում դրա հետևանքով տուժած ուսանողների պատասխանատվությունը:
Սակայն, ինչպես երևում է հայտարարությունից, նման պատասխանատվություն ստանձնող ո՛չ կազմակերպություն, ո՛չ էլ անհատ գոյություն չունի: Հայտարարված դասադուլը, մասսայականություն չունենալու դեպքում, դատապարտված է ձախողման, ինչի արդյունքում այն ուսանողները, որոնք չեն մասնակցում դասադուլին, ապահովելու են դասապրոցեսի անխափան ընթացքը:
Դասադուլին մասնակցող ուսանողները անհարգելի բացակաների արդյունքում հայտնվելու են տհաճ իրավիճակում, որի համար, ըստ էության, որևէ պատասխանատու գոյություն չի ունենալու, իսկ կրեդիտային համակարգի պայմաններում սովորող ուսանողների համար իրավիճակը մի քանի անգամ ավելի բարդ է լինելու, քանի որ դասապրոցեսից բացակայելու պատճառով նրանք կորցնելու են իրենց վերջնական գնահատականի մոտավորապես 40 տոկոսը, և իրենց բուհի ղեկավարությանը օրինական հիմքեր են տալու բուհից հեռացնելու համար:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները՝ «Ազատ ուսանողների ֆորում» ուսանողական միությունը հայտարարում է, որ նմանատիպ անկանխատեսելի հետևանքներով հղի իրավիճակում դասադուլի կազմակերպիչները նախ պետք է հստակեցվեն և փորձեն ուսանողության շրջանում կոնսենսուսի հասնել և նոր անցնել կոնկրետ գործողությունների: Կոնսենսուսի բացակայության դեպքում դասադուլին մասնակցող ուսանողների ապագան դրվում է կասկածի տակ՝ առանց որևէ կոնկրետ պատասխանատվություն ստանձնող անձի կամ կազմակերպության առկայության»:

Заявление "Форума свободных студентов"
Студенческий союз "Форум свободных студентов" выступил сегодня с заявлением, в котором, в частности, говорится: "Студенческая забастовка считается крайней формой протеста, и в случае успешного проведения она может привести к значительным достижениям, а в случае неудачи – иметь в будущем необратимые последствия для студентов.
Мы, будучи студенческой организацией, считаем, что для обращения с подобным призывом к студентам, необходимо сперва обратиться с призывом к конкретному лицу или конкретной организации. Последние должны взять на себя ответственность за студентов, которые пострадают в случае провала забастовки.
Однако, судя по заявлению, нет ни одной организации или лица, которые взяли бы на себя такую ответственность. Если объявленная забастовка не станет массовой, она будет обречена на провал, в результате чего студенты, не участвующие в акции протеста, обеспечат бесперебойный ход учебного процесса".
В заявлении отмечается, что из-за неуважительных пропусков участвующие в забастовке студенты окажутся в неприятной ситуации, ответственность за которую фактически не будет нести никто. Вместе с тем в наиболее сложной ситуации окажутся студенты, обучающиеся в условиях кредитной системы, поскольку в результате пропусков они лишатся примерно 40 процентов своих оценок, и руководство вуза получит законные основания для их исключения.
"Учитывая вышеизложенное, студенческий союз "Форум свободных студентов" заявляет, что организаторы забастовки, чреватой подобного рода непредсказуемыми последствиями, в первую очередь должны попытаться достичь консенсуса среди студентов и только потом переходить к конкретным действиям",- говорится в заявлении.