Քրգործ՝ համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ
ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող և կիբերհանցագործությունների գործերով վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ:
2013թ. փետրվարի 8-ին Հայաստանում գործող մի առևտրային ընկերության տնօրենի կողմից ՀՀ ԿԱ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում տրված հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ առևտրային ընկերության տնօրենը, անձնագրերի տպագրության ընթացքում օգտագործվող ալյումինե թաղանթների հերթական խմբաքանակը ձեռք բերելու նպատակով, 2002թ. դեկտեմբերի 17-ից պարբերաբար իր էլեկտրոնային փոստով հաղորդակցվել է մատակարար, Թայվանում գործող «Univacco Technology Inc» ընկերության վաճառքի մենեջեր Սալլի Հուանգի հետ:
Անհայտ անձը կամ անձինք, տեղեկանալով գործարքի մանրամասներին, մատակարարվող ապրանքի դիմաց վճարվելիք գումարը խաբեությամբ հափշտակելու դիտավորությամբ, ստեղծելով էլեկտրոնային փոստի նմանակ հասցեներ, միջամտել են առևտրային ընկերության տնօրենի և Սալլի Հուանգի էլեկտրոնային նամակագրությանը՝ որսացել էլեկտրոնային փոստից ուղարկված նամակները և դրանք ՍՊ ընկերության տնօրենի անունից Սալլի Հուանգին վերահասցեագրել այլ՝ նման, սակայն ոչ նույն էլեկտրոնային փոստի հասցեից:
Միաժամանակ, որսալով Սալլի Հուանգի էլեկտրոնային փոստային հասցեից ուղարկված նամակներն ու հաշիվ-ապրանքագիրը՝ դրանք առևտրային ընկերության տնօրենին են վերահասցեագրել նույնպես փոփոխված հասցեից՝ նախապես փոփոխելով նաև հաշիվ-ապրանքագրում որպես առաքող կողմ նշված ընկերության տվյալներն ու բանկային հաշվեհամարը:
Առևտրային ընկերության տնօրենը, 2013թ. հունվարի 3-ին ստանալով կեղծ՝ 131.027 ԱՄՆ դոլարի հաշիվ-ապրանքագիրը, պարզելով, որ դրանում «Univacco Technology Inc» ընկերության փոխարեն նշված է «Foshan Sky Stone Imp /Exp ltd» ընկերության բանկային հաշվեհամարը, հաշիվ-ապրանքագրի վրա առկա հեռախոսահամարով կապվել է որպես «Univacco Technology Inc» ընկերության վաճառքի մենեջեր Սալլի Հուանգ հանդես եկած անձի հետ, ումից հավաստիացել է, որ «Foshan Sky Stone Imp /Exp ltd» ընկերությունը «Univacco Technology Inc» ընկերության դուստր ձեռնարկությունն է, և ուղարկված հաշիվ-ապրանքագիրն իրական է:
Արդյունքում, 2013թ. հունվարի 10-ին «Univacco Technology Inc» ընկերության հետ որևէ առնչություն չունեցող, օֆշորային գոտում՝ Մարշալյան կղզիների հանրապետությունում, գրանցված հիշյալ ընկերության՝ Թայվանի «First comersial bank»-ի հաշվեհամարին առևտրային ընկերության տնօրենը փաստացի փոխանցել է 131.027 ԱՄՆ դոլար գումար, որի արդյունքում առանձնապես խոշոր չափերի նշված գումարը մատակարարին չի հասել. համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ հափշտակվել է:
Գլխավոր դատախազությունը հայտնում է, որ դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԿԱ ոստիկանության ՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությանը:

A criminal case initiated on committing a swindling by means of computer
In the Department for cases Investigated by National Security bodies and cybercrimes of the Prosecutor General's Office of Armenia a criminal case was initiated on committing a swindling by means of computer.
By the materials prepared on the base of the report given to General Department of Struggle against Organized Crime of RA Police adjunct to the government on February 8, 2013 by the head of a trade company operating in Armenia it was found out that the head of the trade company had periodically communicated via his e-mail with the sales manager of the provider company "Univacco Technology Inc'' operating in Taiwan Salli Huang since December 17, 2012 in order to obtain the batch of aluminum sheaths used at passport printing.
The unknown person or people, getting informed about the details of the transaction, with the purpose of swindling the sum which would be paid for the provided goods, creating imitations of the e-mail had interfered the communication between the trade company head and Salli Huang, had seized the letters sent from the e-mail and resent them to Salli Huang in the name of the head of trade company from another, but alike e-mail address.
At the same time, seizing the letters and the bill-invoice sent from Salli Huang's e-mail address, they had resent them to the head of the trade company again from a changed address changing in advance the data and the bank account of the company mentioned as a dispatcher side in the bill-invoice.
The director of the trade company receiving the false bill-invoice of 131.027 USD on January 3, 2013, finding out that instead the company "Univacco Technology Inc'', the bank account of the company "Foshan Sky Stone Imp /Exp ltd'' was mentioned, called via the phone number mentioned in the bill-invoice the person who represented himself as a sales manager of the company "Univacco Technology Inc'' Salli Huang who assured him that the company "Foshan Sky Stone Imp /Exp ltd'' was the daughter company of the company "Univacco Technology Inc'' and the bill-invoice was real.
As a result, on January 10, 2013 131.027 USD was transferred by the head of the trade company to the bank account of ''First comersial bank'' of Taiwan of the mentioned company registered in an offshore zone in Marshalyan Isles which is not related to the company "Univacco Technology Inc'' in any way, in the result of which the provider didn't receive the mentioned sum of significant amount. It was swindled by means of computer.
A criminal case was initiated according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 181 of RA Criminal Code. Prosecutor General's Office reports that the implementation of the preliminary investigation of the case was tasked to the Department of Investigation of Especially Important Cases of General Investigation Department of RA Police adjunct to the government.