«Ժառանգությունը» հիշեցնում և զգուշացնում է Կազան ուղևորվող Սերժ Սարգսյանին
Կազանում ՌԴ նախագահի նախաձեռնած` Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հունիսի 24-ի հանդիպման առնչությամբ «Ժառանգությունը» հայտարարում է.
1. Մենք մերժում ենք ավելի քան մեկ տասնամյակ ԼՂՀ օրինական իշխանությունների բացակայությամբ Հայաստան-Ադրբեջան ձևաչափով հանդիպումներն իբրև բանակցություն ներկայացնելու և դրանց արդյունքում լուծումներ պարտադրելու փորձերը: Գնահատելով միջնորդների գործադրած ջանքերը` այդուհանդերձ, որդեգրված ուղին համարում ենք ոչ միայն փակուղային, այլև նորանոր վտանգներ հարուցող ու ապակայունացման տանող գործընթաց:
2. Ադրբեջանի ճնշումների տակ բանակցային ձևաչափի աղճատումը գնահատում ենք իբրև հակամարտության էության, պատմության ու արդարացի լուծման հեռանկարի խեղաթյուրման քաղաքականություն, որի արդյունքում. ա) հակառակ անառարկելի փաստերի` ճիգեր են գործադրվում ագրեսոր Ադրբեջանին ներկայացնել զոհի կերպարով, պարտադրվում է հարգել այլևս գոյություն չունեցող խորհրդային Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, իսկ ցեղասպան կոտորածներից, նախահարձակ պատերազմից ու շարունակվող խափանարար գործողություններից ինքնապաշտպանվող հայկական կողմին` ճանաչել «օկուպանտ», բ) միակողմանի զիջումներ պարտադրելով ԼՂՀ-ին` փորձ է արվում խախտել նրա ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, գ) ԼՂՀ կայացումն ապօրինի ճանաչելու հնարքով նպատակ է հետապնդվում իրականացնել անիրականանալին` ԼՂՀ-ն բռնակցել Ադրբեջանին:
3. Ադրբեջանի կողմից ուժի կամ դրա սպառնալիքի ներքո և ԼՂՀ-ի բացակայությամբ մշակված փաստաթղթին Հայաստանի` հավանություն տալու հեռանկարը որակում ենք օրինավոր ինքնորոշված, ապագաղութացած, կայացած ու միջազգային ճանաչման արժանի ԼՂՀ-ի դեմ ձախողման դատապարտված հանցավոր դավադրություն:
4. Հիշեցնում և զգուշացնում ենք Կազան ուղևորված Հայաստանի նախագահին, որ
- առանց ԼՂՀ օրինական ներկայացուցիչների` ցանկացած հանդիպում կամ դրա արդյունքում ծնված փաստաթուղթ իրավական առումով առ ոչինչ են,
- իր հանձնառությունը ոչ թե օտար պետությունների ղեկավարների առջև է, ինչպես Դովիլյան հայտարարությունն է ակնարկում, այլ համայն հայության,
- Արցախի սահմանադիր ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգումն ու ճանաչումը Հայաստանի նախագահի սահմանադրական պարտականությունն է և սակարկման առարկա չէ, հետևաբար պետք է ԼՂՀ-ին վերադարձվի բանակցելու և ճանաչվելու նրա իրավունքը,
- բանակցությունների ներկայիս ձևաչափի պահպանումը կամ հետայսու դրա հանդուրժումը կնշանակի ԼՂՀ ինքնիշխանությունն ու ամբողջականությունը ոչ միայն դե յուրե, այլ նաև դե ֆակտո չճանաչելու պատրաստակամություն,
- որևէ ձևով այդ դավադրությանը մասնակից դառնալը կնշանակի փաստացի ինքնահրաժարական հայրենիքից ու պաշտոնական պարտականություններից, և նման անընդունելի զարգացումների դեպքում պետք է պատրաստ լինել հրաժարականի օրինականացմանը արտահերթ նախագահական ընտրությունների միջոցով:

«Наследие» предупреждает Сержа Саргсяна перед его поездкой в Казань
В связи с предстоящей 24 июня по инициативе президента РФ встречей в Казани руководителей Азербайджана и Армении партия «Наследие» заявляет:
1. Мы отвергаем попытки представлять в качестве переговоров встречи в формате Армения-Азербайджан при отсутствии в них более одного десятилетия законных властей НКР и попытки навязывания решений в результате этого. Оценивая приложенные усилия посредников, тем не менее, принятое направление считаем не только тупиковым, но и вызывающим все новые опасности и ведущим к дестабилизации.
2. Искажение формата переговорного процесса под давлением Азербайджана оцениваем как политику извращения сущности конфликта, ее истории и перспективы справедливого решения, в результате чего: а) вопреки неоспоримым фактам, делаются попытки представить агрессора Азербайджана в качестве жертвы, навязывается уважение к территориальной целостности ныне несуществующего советского Азербайджана, а армянскую сторону, которая прибегла к самозащите от геноцидальных погромов, агрессивной войны и продолжающихся до сегодняшнего дня диверсионных актов, признать «оккупантом»; б) навязывая односторонние уступки НКР, делаются попытки нарушить его суверенитет и территориальную целостность; в) путем признания нелегальным факт становления НКР преследуются цели осуществить неосуществимое – насильственно присоединить НКР к Азербайджану.
3. Перспектива одобрения Арменией документа, подготовленного под применением силы или угрозы ее применения со стороны Азербайджана и в отсутствие НКР, квалифицируем как обреченный на провал преступный заговор против законно самоопределившейся, деколонизированной, состоявшейся и достойной международного признания НКР.
4. Напоминаем и предупреждаем президента Армении, отправляющегося в Казань, что:
- любая встреча без законных представителей НКР, или документ, рожденный в результате этой встречи в юридическом плане не действительны;
- он ответственен не перед руководителями иностранных государств, как намекает Довильское заявление, а перед всем армянством;
- уважение и признание конституционно закрепленного суверенитета Арцаха и его территориальной целостности – конституционная обязанность президента Армении и не является предметом торга, следовательно, необходимо вернуть НКР его право на переговоры и быть признанным.
- сохранение нынешнего формата переговоров или дальнейшее проявление терпимости к этим переговорам будет означать неготовность к признанию суверенитета и целостности НКР не только де-юре, но и де-факто.
- Стать соучастником этого заговора в какой-либо форме, будет означать фактическое самоотрешение от Родины и должностных обязанностей. При подобном неприемлемом развитии событий надо быть готовым к узакониванию отставки путем внеочередных президентских выборов.