Սերժը՝ Սերժին. «Դուք հստակորեն չպատասխանեցիք իմ հարցերին»
Հայտնի ռոք երգիչ Սերժ Թանգյանը նամակ էր գրել նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որն անպատասխան չէր մնացել: Եվ այժմ էլ Թանկյանը պատասխան է Ս. Սարգսյանի նամակին:
«Հարգելի պարոն նախագահ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է այն, որ Դուք պատասխանեցիք իմ նամակին: Ճիշտն ասած, ես չէի սպասում, որ Դուք կպատասխանեք` նկատի ունենալով իմ կողմից արտահայտված խիստ քննադատությունը: Այն փաստը, որ Դուք պատասխանեցիք, շատ ոգեւորող է:
Հարգելով Ձեզ, թույլ տվեք նկատել, որ Դուք հստակորեն չպատասխանեցիք իմ հարցերին եւ չանդրադարձաք իմ նախկին նամակում բարձրացրած խնդիրներին:
Կարծում եմ, որ Դուք մեծ աշխատանք եք կատարել Հայաստանի սահմանները ապահովելու գործում Ղարաբաղյան պատերազմից առաջացած չափազանց զգայուն եւ բարդ իրավիճակում: Եթե հիշում եք, ես գնահատել եմ Ձեր ջանքերն այդ հարցում մեր անձնական հանդիպման ժամանակ:
Այնուհանդերձ, անվտանգությունը հարկավոր չէ վերածել քավության նոխազի մեր հայրենիքում ուշադրությունը անհավասարությունից եւ անարդարությունից շեղելու նպատակով: ԱՄՆ-ի Հանրապետականները այն արել են բազմաթիվ ընտրությունների ժամանակ եւ այժմ ոչ ոք այլեւս դրան չի հավատում:
Ես նույնպես պատասխանատվություն եմ զգում ապագա սերունդներին թողնելիք ժառանգության համար: Այդ պատճառով եմ արտահայտվում եւ անտարբեր չեմ Հայաստանի (Թեղուտ) հանքարդյունաբերության եւ շրջապատի աղտոտվածության հարցերի նկատմամբ:
Քաղաքացիները Հայաստանում բողոքում են ընտրությունների արդյունքների եւ քաղաքականության մեջ առկա անարդարությունների դեմ: Խնդրում եմ, լսեք նրանց բողոքները: Լսեք դասադուլ հայտարարած ուսանողներին եւ մի թողեք ուսումնական հաստատություններին կամ ոստիկաններին լռեցնել նրանց ձայները ի վնաս ժողովրդավարության: Նրանք Հայաստանի ապագան են:
Կաշառակերություն, անարդարություն, արտագաղթ եւ կեղծված ընտրություններ: Սրանք այն արատներն են, որոնք դատարկել են մեր երկիրը իր քաղաքացիներից` ավելին, քան ականները եւ ռումբերը: Դուք ի՞նչ եք պատրաստվում անելու այն շտկելու համար: Պատրաստվում եք արդյո՞ք համակարգը բարեփոխել:
Հարգելի պարոն նախագահ, խնդրում եմ հաստատել օրենքի իշխանություն մեկ ընդ միշտ, որպեսզի մարդիկ իրենց հարգված զգան օրենքի եւ դատարանների կողմից:
Հայաստանի Սահմանադրությունը եւ օրենքները լավն են: Նրանց իրագործումն է պակասում: Մենք հոգնել ենք լսելով այն ներդնողների մասին, ովքեր հեռանում են Հայաստանից թալանված, հոգնել ենք լսել անձնական շահերի համար քաղաքական ճնշումների մասին, քաղաքական շահեր հետապնդելով լրատվական միջոցներին ենթարկեցնելու մասին, դատարաններում անարդարության մասին եւ այլն եւ այլն:
Շատերը կարծում են, թե քաղաքական մշակույթը փոխելու համար սերնդափոխություն է հարկավոր` կաշառակերությունից եւ բռնությունից ձերբազատվելու համար: Դուք կարող եք այն իրագործել հիմա:
Ձեր նամակում, Դուք ընդունեցիք, որ փոփոխություն հարկավոր է եւ, կարծեմ, առաջարկեցիք, որ մտադրված եք լուրջ քայլեր ձեռնարկել այդ հարցում, որպեսզի մենք ստիպված չլինենք եւս 20 տարի սպասել այդ ազատությանը հասնելու համար:
Դրա համար Ձեր ժողովուրդը հավերժ Ձեզ երախտապարտ կլինի, Սերժ:
Արդարադատ ազգը հզոր ազգ է, ազգ որը կարող է հպարտանալ ոչ միայն իր անցյալով, այլ նաեւ իր ներկայով:
Համաձայն եմ, որ բոլորս պետք է աշխատենք միասին Հայաստանի լավագույն ապագայի համար:
Շնորհակալ եմ հորս ուղղված ջերմ ցանկությունների համար: Ես նույնպես մաղթում եմ սեր եւ լավագույն մաղթանքներս Ձեր ընտանիքին եւ հուսով եմ ապագայում հանդիպել Ձեր թոռնիկ Սերժին:

Серж Сержу: «Вы не ответили четко на мои вопросы»
Известный рок-певец Серж Танкян написал письмо президенту РА Сержу Саргсяну, которое не осталось без ответа. И сейчас Танкян ответил на письмо С.Саргсяна.
«Уважаемый г-н президент,
Для меня большая честь, что Вы ответили на мое письмо. Честно говоря, учитывая высказанную мной жесткую критику, я не ожидал, что Вы ответите. Тот факт, что Вы ответили очень воодушевляет.
Позвольте, высказав Вам уважение, заметить, что Вы не ответили четко на мои вопросы и не коснулись проблем, поднятых в моем предыдущем письме.
Я думаю, что в сложившейся после Карабахской войны чрезвычайно сложной и щепетильной ситуации Вы проделали большую работу по защите границ Армении. Если помните, во время нашей личной встречи я высоко оценил Ваши усилия в этом вопросе.
Тем не менее, нельзя превращать безопасность в козла отпущения с целью отвлечь внимание от неравенства и несправедливости на нашей родине. Республиканцы США не раз поступали так во время выборов, и теперь им уже никто не верит.
Я тоже чувствую ответственность за то наследие, которое мы оставим будущим поколениям. Именно поэтому я высказываю свое мнение и не могу оставаться равнодушным к вопросам горнодобывающей промышленности Армении (Техут) и загрязненности окружающей среды.
В Армении граждане выражают недовольство результатами выборов и несправедливой политикой. Прошу Вас, прислушайтесь к их недовольству. Прислушайтесь к проводящим забастовку студентам, не разрешайте учебным заведениям и полиции заглушать их голоса в ущерб демократии. Они – будущее Армении.
Взяточничество, несправедливость, эмиграция и сфальсифицированные выборы – вот те пороки, из-за которых граждане покидают нашу страну больше, чем из-за мин и бомб. Что Вы собираетесь сделать, чтобы исправить ситуацию? Намерены ли Вы реформировать систему?
Уважаемый господин президент, прошу Вас раз и навсегда установить власть закона, чтобы люди чувствовали уважение к себе со стороны законов и судов.
У Армении хорошая Конституция и хорошие законы. Надо лишь, чтобы они выполнялись. Мы устали слышать об инвесторах, покидающих Армению из-за того, что их ограбили, устали слышать об оказании политического давления в угоду личным интересам, о подчинении средств информации в политических целях, о несправедливости судов и т.д. и т.д.
Многие считают, что для смены политической культуры нужна смена поколений, которая позволит избавиться от взяточничества и насилия. Вы можете добиться этого сейчас.
В Вашем письме Вы признали, что перемены нужны, и, кажется, сообщили о своем намерении осуществить серьезные шаги в этом вопросе, чтобы мы не были вынуждены ждать этих свобод 20 лет.
За это Ваш народ будет навечно признателен Вам, Серж.
Справедливая нация – это могучая нация, которая может гордиться не только своим прошлым, но и своим настоящим.
Согласен с тем, что мы все вместе должны работать для лучшего будущего Армении.
Благодарен за адресованные моему отцу теплые пожелания. Я тоже желаю Вашей семье любви и всего самого доброго и надеюсь в будущем встретиться с Вашим внуком Сержем.