«Տիրավորին տերն ա տանում, անտերին՝ գելերը»
Սաղաթելին բոլորն են ճանաչում: Գյուղում յուրաքանչյուրը նրա մասին ժպիտով է խոսում, որովհետև նրա հետաքրքիր և երբեմն արկածախնդիր պատմությունները բոլորն են լսել:
Վերջերս Սաղաթելը հիվանդացել էր, չէր աշխատում և լավատեսորեն պնդում էր միայն, որ հիվանդությունը իրեն չի անհանգստացնում: Ինքը մտահոգված է, թե ընտանիքն ինչպես է տաքանալու, որովհետև փայտ չունեն:
Սաղաթելը մասնակցել է Արցախի պատերազմին, 5 տարի եղել է ռազմադաշտում և միայն պատերազմի ավարտից հետո է տուն վերադարձել:
Դպրոցն ավարտելուց հետո նա սովորել է Ալավերդու պրոֆտեխնիկական ուսումնարանում, հետո՝  Երևանի ռադիոտեխնիկումում: Ծառայել է բանակում ու ռազմաճակատ մեկնել:
Դեռ 1988 թվականին Սաղաթելը Շնողի կամավորական ջոկատի հետ Նոյեմբերյանում էր: Հետո Ալավերդու դաշնակցական կամավորների հետ մեկնել է Ղազանչի, իսկ 1991 թ.-ին՝ Մարտակերտ, որտեղ ընդգրկվել է Մանվել Գրիգորյանի ջոկատ:
Ասում է՝ ոչինչ չեմ մոռացել, և յուրաքանչյուր հնարավորության դեպքում պատմում է իր կյանքի անմոռանալի դեպքերի մասին:
Ոմանք հետաքրքրությամբ են լսում, ոմանք գուցե չեն հավատում, որ նա կռվել է, որ իր անմիջական մասնակցությունն ունի Արցախի պատերազմին: Սաղաթելի ինքնաշեն զենքերը, նռնակները և փամփուշտները շատ հայ զինվորների են օգնել: Զենքը Սաղաթելի տարերքն է: Սակայն մի օր էլ նրան դատեցին հենց իր այդ տարերքի համար:
«Արցախից  մի քանի հատ իմ սարքած փամփուշտներից էի բերել: Եկան բռնեցին, տարան Ալավերդու քրեական բաժին: Ես 5 տարի կռվել էի, ինձ 5 փամփուշտի համար փակեցին: Հարցաքննում էին՝ որտեղից ա: Օրերով չգիտեի՝ լիս ա, թե մութ»,- պատմում է Սաղաթելը:
Սաղաթելը դժգոհող չէ, այս պատմությունն էլ ժպիտով հիշեց: Բայց, ինչպես ինքն է ասում, երբեմն չի հասկանում, թե ինչու իր նման կռվածներին հերոսացնում են, պարգևատրում, հաճախակի ցույց տալիս հեռուստացույցով, իսկ ինքն անտեսված է…
Շատ է ափսոսում, որ ոչ մի հուշ իր հետ չի բերել պատերազմից: Թերևս միակ հուշը իր նկարն է պատմության գրքերից մեկում, որի մասին դպրոցականներն են պատմում, բայց ինքը չի տեսել:
Գյուղացիները պատմում են, որ դեռ փոքր ժամանակ Սաղաթելի մասին արդեն շատերը գիտեին: Պատմում են, որ երկրորդ դասարանում  ջարդել է դպրոցի ճաշարանի դռան կողպեքը  և «գողություն» արել: Նա կերել է ճաշարանի բոլոր քաղցրավենիքների սերուցքները: Ավելի մեծ տարիքում անհաջող փորձարկման հետևանքով հրդեհվել է դպրոցի դասարաններից մեկը, և այսպիսի պատմությունները քիչ չեն:
Երկու տարի առաջ Սաղաթելն ամուսնացավ Սոխակի հետ: Նրանց հետ է ապրում նաեւ Սաղաթելի քույրը՝ Ռոզան: Նրանցից ոչ ոք մշտական աշխատանք չունի:
Նախկինում Սաղաթելը գյուղացիների տեխնիկական սարքավորումներն էր սարքում, ավելի հաճախ՝ անվճար, իսկ մինչև հիվանդանալը անտառում փայտի գործ էր անում:
Կանանց աշխատանքը սեզոնային է. Ռոզան ուրիշների այգիներն է մշակում, իսկ Սոխակը խոտաբույսեր ու ուրց է քաղում և վաճառում: Սրանցից ստացված չնչին գումարն ու Սոխակի հիվանդության 15500 դրամ թոշակն է ընտանիքի եկամուտը:
Սաղաթելը ոչ մի նպաստ կամ պետության կողմից օգնություն չի ստանում, թեև իմիջիայլոց ասաց, որ Վանաձորի հիվանդանոցում նրան անմիջապես վիրահատել էին ցանկանում: Այնինչ քաղաք գնալու ճանապարհածախս անգամ դժվար է գտնել:
«Բուժումը պետք ա անվճար ըլի: Բայց նենց են անվճար տալի, որ չես կարա էլի… Ոնց որ ասում են՝ տիրավորին տերն ա տանում, անտերին՝ գելերը»,- ժպտալով ասում է Սաղաթելը:

Saghatel Hanisyan: “The Lord takes the master and the wolves, the waif”
The 52 year-old Artsakh war vet is something of a local fixture, whose battle exploits and stories of a mischievous youth have been heard countless times.
Recently, Saghatel fell ill. He was more concerned about how he would heat the house where he lives with his Sokhak, his wife of two years, and his sister Rozan.
Saghatel spent five years on the   frontlines, He only returned after the ceasefire.
After graduating from high school, Saghatel studied at the Alaverdi Technical Institute and later at Yerevan’s Radio Technical School.
In 1988, he joined up with a volunteer unit in Shnogh that took up defense position in Noyemberyan. Later, with an Alaverdi ARF volunteer unit, he left for Ghazanchi. In 1991, Saghatel was in Martouni where he joined Manvel Grigoryan’s unit.
Saghatel says that he hasn’t forgotten any episode from the war years and is ready to recount them at anytime to anyone interested in listening.
Many are interested to hear his war tales. Others can’t believe that he fought in the war. Many Artsakh fighters used the guns, grenades and bullets Saghatel fashioned. Guns are part of his life. One day, Saghatel was arrested for possessing a few handmade bullets.
“I had brought back a few bullets that I had made. They came and took me to the Alaverdi Criminal Unit. I fought for five years and they arrested me for having five bullets. They questioned me for several days. I didn’t know if it was night or day,” he recounts.
Saghatel holds no grudges however and tells the story with a grin on his face. Nevertheless, he confesses that he doesn’t understand why some of the Artsakh fighters are praised and covered in the press while others like him are overlooked.
He regrets that he brought nothing back with him from the war as a memento. The only reminder of his war years is a photo in a history book. He’s never seen it but local school kids talk about it.
Shnogh residents say that Saghatel stood out even as a child. They recount that in the second grade Saghatel broke the lock of the school cafeteria and ate all the cream for the pastries. Years later, one of the school’s classrooms caught fire as a result of a lab experiment Saghatel was conducting that went wrong. There are many such stories of the mishaps involving Saghatel.
Today, Saghatel doesn’t have a job. Neither does his wife and sister.
In the past, Saghatel used to repair local farm equipment for the villagers, mostly getting paid in barter. More recently, Saghatel was a woodworker in the forest.
Women’s work in the village is seasonal. Rozan tends the gardens of others and Sokhak collects local herbs for sale. All three get by on the few cents they make and Sokhak’s 15,500 AMD ($40) monthly medical allowance.
Saghatel receives no assistance from the government. He says that while the Vanadzor Hospital offered to operate on him for free, he doesn’t even have the money for transportation.
“Treatment should be totally free. They say it’s free but it ain’t. As the saying goes, the Lord takes the master and the wolves, the waif,” Saghatel says with a smile.