Դատական ոլորտի աշխատողներն ահազանգում են
Հարգելի ժողովուրդ, ոտնահարվում են մեր իրավունքները: ՀՀ դատական դեպարտամենտի, ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի ամբողջ ղեկավար կազմը ևս մեկ անգամ ստիպում է ամբողջ դեպարտամենտի աշխատակիցներին կնքել պարտադիր բժշկական ապահովագրություն միասնական կարգով իրենց կողմից որոշված ընկերությունների հետ: Նրանք արդեն պայմանավորվել են «Ռոսգոստրախ Արմենիա», «Ինգո Արմենիա» և «Ռեսո» ընկերությունների հետ, նրանցից ստացել են օրինական կաշառք` ատկատ, և կրկին փորձում են նվաստացնել մեզ բոլորիս:
Խոսքը գնում է շատ մեծ գումարների կաշառակերության մասին, անցած տարվա պատմությունը նորից կրկնվում է, երբ բոլորիս ստիպեցին ստորագրել արդեն իսկ կնքված պայմանագրերը «Ռեսո» ընկերության հետ, այս տարի էլ ավելացրել են երկու ընկերություն և կրկին յուրացնում մեր գումարները: Այս անգամ արդեն անօրինական պաշտոնական գրություններ են ուղարկում դատարանների աշխատակազմերի ղեկավարներին և պարտադրում իրենց ուղարկել ողջ աշխատակազմի անձնագրերի պատճենները, Ասիկյանը վախեցնում է աշխատակազմի ղեկավարներին, ստիպում նրանց ներկայացնել այն անձանց անունները, ովքեր հրաժարվում են պայմանագիր կնքել, ով է կանգնած այս ամենի հետևում, արդեն իսկ մոտ 600 դատական կարգադրիչների ստիպել են կնքել պայմանագիր 132.000 ՀՀ դրամանոց փաթեթներով և «վաստակել» մեծ գումարներ: Դատական ծառայողները չգիտեն՝ ինչ անեն, ում դիմեն: Մի վայր, որտեղ պետք է արդարություն իրականացնեն, անում են հակառակը, խնդրում ենք օգնել, հրապարակել այս նյութը, հետաքննություն իրականացնել, կանխեք այս մեծ հանցանքը, մենք ձեզ նեկայացնում ենք այդ չարաբաստիկ հրամանը:
Ռշտունի Ասիկյանի հրամանով փոխվել են նաև մի շարք պայմաններ: Այսուհետ առողջության պետական ապահովագրությունը պարտադիր է միայն իր կողմից մատնանշված ապահովագրական ընկերությունների համար, ինչպես նաև նույն Ռշտունու հրամանով կառավարության որոշմամբ նախատեսված պարադիր բժշկական ապահովագրությունը դարձել է «պարտադիր միասնական ապահովագրություն», փոփոխվել են նաև գումարի տնօրինման և պայմանագիր կնքելու ժամկետները` մեկ տարվա փոխարեն դարձել է «5 աշխատանքային օր», ինչպես նաև Ռշտունին խորհուրդ է տալիս սոցփաթեթով տրամադրված գումարն ամբողջությամբ ուղղել ապահովագրության վրա: Ըստ երևույթին, նա ունի նման ստատիստիկա, որ առողջության ապահովագրությունն ավելի կարևոր է դեպարտամենտի աշխատակիցների համար, քան թե նրանց հանգիստը, իրենց երեխայի ուսման վարձը մուծելը կամ վարկ մարելը:
Կից ներկայացնում ենք նշված հրամանը:
Հետևությունները թողնում ենք Ձեզ:
Մի խումբ դատական ծառայողներ
Հովսեփ
Ինչ պտի անեք, հերիք ա ստրուկի նման կառչեք էտ աղքատավարձերից: Դուրս էկեք ձեր կաբինետներից ու բարձրաձայն բողոքեք` առանց անուններն ու դեմքները ծածկելու: Անանուն ուղարկած նամակներն ու հայտարարությունները հերքելը վերադասի կողմից շատ հեշտ ա: Պայքարի դուրս էկեք, քաջություն ունեցեք: Հայաստանը փոխվում ա, դուք էլ դառեք էտ փոխվող Հայաստանի մի մասնիկը:

Сотрудники судебной сферы бьют тревогу
Сегодня группа судебных служащих направила средствам массовой информации письмо, в котором сообщается о нарушении их прав. В письме, в частности, говорится:
«Руководящий состав судебного департамента и Кассационного суда РА вновь заставляет всех сотрудников департамента заключать обязательную медицинскую страховку с выбранными ими компаниями. Они уже договорились с компаниями «Росгосстрах Армения», «Инго Армения» и «Ресо», от которых получили законную взятку – откат, и вновь пытаются унизить нас.
Речь идет о взятках в очень крупных размерах. Повторяется прошлогодняя история, когда всех нас заставили заключить договоры с компанией «Ресо». Однако в этом году прибавились еще две компании. И опять расхищаются крупные суммы. На этот раз незаконные официальные письма были направлены руководителям администраций судов, которых обязали собрать копии паспортов всех сотрудников. Асикян запугивает руководителей администраций, заставляет их представлять фамилии лиц, отказывающихся заключать договоры. Уже около 600 судебных распорядителей заставили подписать договоры по пакету на сумму 132 тысяч драмов.
Работники судов не знают, что делать, к кому обращаться. В системе, где должна обеспечиваться справедливость, делается обратное. Просим помочь нам и опубликовать это письмо, провести расследование, предотвратить это серьезное преступление.
По приказу Рштуни Асикяна изменен также ряд условий. Впредь договоры о государственном медицинском страховании нужно в обязательном порядке заключать только с указанными им страховыми компаниями. Тем же приказом Р.Асикяна предусмотренное решением правительства обязательное медицинское страхование стало «обязательным единым страхованием». Изменились и сроки распоряжения суммой и заключения договора: вместо года установлено «5 рабочих дней». Кроме того, всю предоставляемую соцпакетом сумму Рштуни советует полностью направить на страхование. По всей видимости, он располагает статистикой, согласно которой для сотрудников департамента медицинское страхование важнее отдыха, платы за обучение детей или погашения кредита.