Կովկասյան զբոսաշրջային ցուցահանդես 2013. տարածաշրջանի համայնապատկերը
Այսօր Երևանի «Մարիոթ Արմենիա» հյուրանոցում մեկնարկեց տասներկուերորդ միջազգային Կովկասյան զբոսաշրջային ցուցահանդեսը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկան Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Քարեն Հիլիարդը, Հայաստանում Արգենտինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Դիեգո Էռնեստո Ալվարես Ռիվերան, Ճամփորդական գործակալների հայկական միության փոխնախագահ Եղիշե Թանաշյանը, Երևանի քաղաքապետարանի զբոսաշրջության բաժնի պետ Մարիա Բարաղամյանը և Զբոսավարների համաշխարհային ֆեդերացիայի նախագահ Ֆելիսիթաս Վրեսինգը:
Ցուցահանդեսին ներկա էին Հայաստանի կառավարության, Հայաստանում գործող միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչներ Հայաստանից և արտերկրից, ինչպես նաև այլ շահառուներ: Կովկասյան զբոսաշրջային միջազգային ցուցահանդեսը խթանում է զբոսաշրջությունը և իր շուրջը համախմբում Երևանից և Հայաստանի մարզերից եկող շուրջ 18 հազար այցելուների: 1999 թվականից անցկացվող այս միջոցառումն արդեն դարձել է զբոսաշրջային օպերատորների և զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչների հանդիպման և գործնական կապերի հաստատման հարթակ:
Բացի զբոսաշրջային օպերատորներից ցուցահանդեսին մասնակցում են զբոսաշրջային գործակալություններ, հյուրանոցներ ու հանգստյան տներ, ավիաընկերություններ, զբոսաշրջային կրթական հաստատություններ, հասարակական կազմակերպություններ, զբոսաշրջության ոլորտը լուսաբանող ամսագրեր ու լրատվական գործակալություններ:
Այս տարվա ցուցահանդեսին մասնակցում են ավելի քան 75 կազմակերպություններ, որոնցից 11-ը` ՀՀ մարզերից: Երկօրյա միջոցառման կազմակերպիչներն ակնկալում են այցելուներ Թուրքիայից, Վրաստանից, Հունաստանից, Եգիպտոսից, Արգենտինայից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից և Հայաստանի զբոսաշրջային ոլորտով հետաքրքրված այլ երկրներից:
Մարտի 1-ից 2-ը ցուցահանդեսի մասնակիցները հնարավորություն կունենան գործնական կապեր հաստատելու զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցող տեղական և միջազգային ընկերությունների հետ, տեղեկանալու ոլորտի նորություններին և զբոսաշրջային ապրանքին, ներկայացնելու իրենց բիզնեսները և տեղում վաճառելու զբոսաշրջային փաթեթներն ու ծառայությունները:
Այս տարի ցուցահանդեսի շրջանակում կկազմակերպվի աշխատանքի տոնավաճառ զբոսաշրջային կրթություն տրամադրող հայաստանյան կրթական հաստատությունների ուսանողների և շրջանավարտների համար, ինչպես նաև միջազգային զբոսաշրջիկների ճանաչողական շրջայց:
Ցուցահանդեսը կազմակերպել են Ճամփորդական գործակալների հայկական միությունը և Ճամփորդական գործակալների ամերիկյան միության հայկական մասնաճյուղը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հովանու ներքո:
Այս տարի ցուցահանդեսի գլխավոր գործընկերն է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) «Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության» («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագիրը : «Ի-Դի-Էմ-Սի»-ի միջոցով տրամադրվող օժանդակությամբ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն աջակցում է Հայաստանի մարզերին զբոսաշրջային ծառայություն մատուցող ընկերություններին, աշխատանքի տոնավաճառի կազմակերպմանը և միջոցառման մարքետինգի իրականացմանը:
CTS 2013-ին աջակցում են նաև Երևանի քաղաքապետարանը, «Մարիոթ Արմենիա» և «Անի պլազա» հյուրանոցները, «Էլիտ բաս» տրանսպորտային ընկերությունը, «Ֆայվ Սթարզ Թրավել» զբոսաշրջային ընկերությունը, «Իվենթս Սոլուշնս էնդ Ինսենթիվս» ընկերությունը, «Կիլիկիա» և «Ակումբ» ռեստորանները, «Արձագանք» ռադիոկայանը, «Տուրինֆո» ամսագիրը և «Սփյուռ» գործարար տեղեկատվական համակարգը:

Caucasus Travel Show 2013: Region in Miniature
The twelfth international Caucasus Travel Show 2013 launched today at the Armenia Marriott Hotel in Yerevan. Armenian Deputy Minister of Economy Ara Petrosyan, USAID Armenia Mission Director Karen Hilliard, Ambassador of Argentina to Armenia Diego Ernesto Alvarez Rivera, Vice-President of the Armenian Association of Travel Agents Yeghishe Tanashyan, the Head of the Tourism Unit of the Yerevan Municipality Maria Baraghamyan, and the President of the World Federation of Tourist Guide Associations Felicitas Wressnig delivered remarks at the opening ceremony, which was attended by representatives of the Armenian government, the international community, the local tourism industry and other stakeholders.
The Caucasus Travel Show (CTS) is a two-day international tradeshow that promotes tourism opportunities for Armenia and traditionally brings together about 18,000 visitors from the capital Yerevan and other provinces. Since 1999, the CTS has served as a meeting place for local tour operators and other representatives of the sector to establish new partnerships. Besides tour operators, exhibitors include travel agencies, hotels and resorts, airlines, tourism educational institutions, NGOs, tourism-related magazines and information agencies.
This year’s event features 75 exhibitors, of which 58 are from the 11 provinces. Organizers expect international visitors from Turkey, Georgia, Greece, Egypt, Argentina, the United Arab Emirates and other countries interested in Armenian tourism. On March 1 and 2, the exhibitors will have the chance to establish new business contacts with local and international tourism providers, obtain updated information about the field and available tour products, represent their businesses, and sell their tour packages and services.
This year the CTS also features a job fair for students and alumni of Armenian educational institutions specialized in tourism and a familiarization trip for international visitors.
The event is organized by the Armenian Association of Travel Agents (AATA) and the Armenian chapter of the American Society of Travel Agents (ASTA). The USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project is the main partner of the event this year. Through EDMC, USAID is supporting the participation of tourism providers from the provinces, as well as assisting with the job fair and enhancing tradeshow marketing efforts.
The CTS 2013 is also supported by the Yerevan municipality, Armenia Marriott Hotel, Ani Plaza Hotel, Elite Bus Transportation Company, Five Stars Travel, Events Solutions and Incentives, Kilikia restaurant, The Club restaurant, Ardzagank FM radio, TourInfo magazine, and Spyur information system.