Ելքը փոխզիջումների գնալն է՝ իրական իմաստով, ոչ թե թատրոնի. Պետրոս Մակեյան
«Մարտի 1-ի ողբերգության հիմնական սև էջը դրեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը»,- այսօր «Տեսակետ» մամուլի ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսպիսի կարծիք հայտնեց «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Պետրոս Մակեյանը:
«Որքան էլ Ռոբերտ Քոչարյանը կարողանար իր որակներով միայնակ կատարել այդ սև գործը, այնուամենայնիվ, նրան օգնություն էր անհրաժեշտ, և առանց Սերժ Սարգսյանի իմացության ոչինչ չէր արվում»,- նշեց Մակեյանը` ավելացնելով, որ լինելով երկրի նախագահ` թիվ մեկ պատասխանատուն Քոչարյանն էր:
«Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության նախագահը հայտնեց, որ այս տարվա հետընտրական շրջանում նոր Մարտի 1 չի կանխատեսվում, քանի որ իշխանությունն ինքն էլ լավ գիտակցում է, որ նույն ջուրը երկրորդ անգամ պետք չէ մտնել: Պետրոս Մակեյանն ընդգծեց, որ թե իշխանությունը, թե ընդդիմությունը պետք ստեղծված իրավիճակից հետևություններ անեն և հասկանան, որ միակ ելքը փոխզիջումների գնալն է:
«Միակ ելքը փոխզիջումների գնալն է՝ իրական իմաստով, ոչ թե թատրոնի: Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելը լուրջ զիջում կլինի իշխանության կողմից»,- ասաց Մակեյանը: Նա նաև նշեց, որ «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցությունը հանրության նման ըմբոստությունն ու նպատակասլացությունը բարձր է գնահատում և կմնա ժողովրդի կողքին ու կաջակցի նրան:
«Մենք կանխատեսում էինք, որ հանրությունը բողոքի ալիք կբարձրացնի, բայց այսքան արագ չէինք սպասում, և սա միայն պետք է ողջունել: Ժողովուրդը մնում է հրապարակում այնքան ժամանակ, քանի դեռ տեսնում է՝ գործ է արվում»,- ավելացրեց Պետրոս Մակեյանը:

Выход – в достижении реальных, а не имитационных компромиссов, считает Петрос Макеян
"Черную страницу трагедии 1 марта вписал второй президент Армении Роберт Кочарян",- заявил сегодня журналистам в пресс-клубе "Тесакет" председатель партии "Демократическая Родина" Петрос Макеян.
Вместе с тем он отметил, что хотя Кочарян в силу своих личных качеств мог в одиночку организовать это черное дело, ему все же нужна была помощь, поэтому без ведома Сержа Саргсяна ничего не делалось. По словам Макеяна, Роберт Кочарян как президент страны несет главную ответственность за произошедшие события.
Лидер "ДР" также считает, что в нынешних поствыборных процессах новое "1 марта" не ожидается, так как власть осознает, что нельзя дважды войти в одну и ту же реку. И власти, и оппозиция должны сделать выводы из сложившейся ситуации и понять, что единственный выход – это достижение реальных, а не имитационных компромиссов, отметил Петрос Макеян, добавив, что проведение внеочередных выборов стало бы серьезной уступкой со стороны властей.
Вместе с тем он подчеркнул, что партия "Демократическая Родина" высоко оценивает бунтарство и целеустремленность народа и будет до конца поддерживать его.