Կազանում կայանալիք հանդիպման վերաբերյալ Արցախում կարծիքները հակասական են
Կազանում կայանալիք Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների հանդիպման ժամանակ, ըստ ԼՂՀ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հանրային խորհրդի նախագահ Մասիս Մաիլյանի, ներկայիս իրավիճակում, այսպես կոչված՝ հիմնարար սկզբունքները կարող են ստորագրվել միայն ուժեղ միջազգային ճնշման տակ, քանզի չկան օբյեկտիվ նախադրյալներ դրանց ինքնակամ ընդունման համար:
Համանախագահների կողմից առաջարկված նախագծի ստորագրումը նախնական փուլում հակամարտող կողմերի հասարակություններում կարող է հանգեցնել ներքին ապակայունացման, իսկ դրանց իրականացման դեպքում պատերազմն անկասելի կդառնա, քանզի խաղաղությունը` հիմնված մադրիդյան փաստաթղթի վրա միայն նշանակում է հետաձգված պատերազմ:
Արցախի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները, քաղաքական կուսակցությունները մեկ անգամ չէ, որ հրապարակայնորեն արտահայտել են իրենց բացասական վերաբերմունքը, այսպես կոչված՝ հիմնարար սկզբունքների և դրանց տարրերի, ինչպես նաև ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեթոդոլոգիայի նկատմամբ:
«Որոշակի առաջընթաց կարելի է համարել շփման գծում վստահության հաստատմանը և լարվածության նվազեցմանն ուղղված քայլերի մասին Աստրախանի և Սոչիի համաձայնությունների զարգացումը: Առանց ԼՂՀ-ի և Ադրբեջանի միջև սահմանին ամուր կայունության հաստատման և հրադադարի ռեժիմի խախտումների դադարեցման` անհնարին է շարունակել առանցքային քաղաքական հարցերի համաձայնեցման գործընթացը: Հակամարտության գոտում բարենպաստ մթնոլորտի հաստատումը հանդիսանում է նվազագույն անհրաժեշտ պայմանը խաղաղ երկխոսության շարունակման համար»,- ասում է Մ. Մաիլյանը:
Արցախյան մոտ 20 ոչ պետական կազմակերպություների հայտարարությունը և ՀՅԴ Արցախի մասնաճյուղի կոչը Մ. Մաիլյանը դրական քայլ է համարում: Այսօր Ստեփանակերտում «Հելսինկյան նախաձեռնություն-92»-ի կազմակերպած քննարկումը Կազանում կայանալիք հանդիպման վերաբերյալ, ըստ նրա, խոսում է այն մասին, որ տեղի հասարակությունն անհանգստանում է ԼՂՀ-ի և ՀՀ -ի համար հնարավոր վտանգավոր մադրիդյան փաստաթղթի ընդունումից: Կարևոր է, որ արցախցիներն անմասն չեն սեփական ճակատագրից և իրենց հասանելի միջոցներով փորձում են պաշտպանել իրենց հիմքային իրավունքները:
ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր Արևիկ Պետրոսյանը չի կարծում, որ որչևէ կարևոր փաստաթուղթ կընդունվի: «Ամենայն հավանականությամբ, կստորագրվի հերթական մի փաստաթուղթ` ամրապնդելով նախկինում ստորագրված փաստաթղթերը: Միակ մտահոգիչ պահը ԱՄՆ-ի շահագրգռվածությունն է ստեղծված իրավիճակի փոփոխությանը, սակայն չեմ կարծում, որ ԱՄՆ-ի կողմից որևէ ճնշում կգործադրվի կամ էլ մեր շահերը կոտնահարվեն»,- ասում է պատգամավորը:
Ա. Պետրոսյանը մինչ նախագահների հանդիպումը որևէ հայտարարությամբ հանդես գալը անիմաստ է համարում: Այն, հավանաբար, կլինի հանդիպումից հետո:
ԼՂՀ ՊԲ առաջին հրամանատար Արկադի Կարապետյանը խոստովանում է, որ չէր ցանականա, որ արցախցիների համար Կազանում որևէ անընդունելի փաստաթուղթ ստորագրվի, չնայած՝ երբեք ոչինչ չի բացառում: Նա նման իրավիճակներում ակնկալում է ղեկավարության միայն մի հայտարարությունը` մենք պատրաստ ենք հայրենիքի համար զոհողությունների գնալ, անհարաժեշտության դեպքում կյանքի գնով պաշտպանել Արցախը:
«Ժողովրդի համար հետաքրքիր չէ, թե Ռուսաստանը կամ ԱՄՆ-ն ինչ են ասում կամ մտածում: Մարդկանց տարրական բաններ են պետք` հայրենիքում ապրել, ուտելու բան ունենալ, և որ երեխան խաղաղ պայմաններում դպրոց հաճախի: Ահա այդ տարրական, բայց կենսական պայմաններն էլ մեր իշխանությունը պիտի ապահովի»,- ասում է Ա. Կարապետյանը:

Противоречивые мнения о предстоящей в Казани встрече по проблеме Арцаха
В ходе предстоящей в Казани встречи президентов Армении, Азербайджана и России так называемые базовые принципы в нынешней ситуации могут быть подписаны только под сильным международным давлением, поскольку объективных предпосылок для их добровольного принятия нет, считает педседатель Общественного совета по внешней политике и безопасности Нагорно-Карабахской Республики Масис Маилян.
На предварительном этапе подписание предлагаемого сопредседателями проекта может привести к внутренней дестабилизации в обществах конфликтующих сторон, а в этом случае война станет неизбежна, поскольку мир, основанный на Мадридском документе, означает лишь отложенную войну.
Представители гражданского общества, политические партии Арцаха неоднократно публично выражали свое негативное отношение к так называемым базовым принципам и их элементам, а также к методологии урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. “Определенным прогрессом можно считать развитие Астраханского и Сочинского соглашений о шагах по утверждению доверия и снижению напряженности на линии соприкосновения. Без утверждения прочной стабильности и прекращения нарушения режима перемирия на границе НКР и Азербайджана невозможно продолжать процесс согласования ключевых политических вопросов. Формирование благоприятной атмосферы в зоне конфликта является минимальным необходимым условием для продолжения мирного диалога”,- считает Масис Маилян.
Заявление около 20 неправительственных арцахских организаций и призыв Арцахского филиала АРФ Дашнакцутюн Маилян назвал положительным шагом. По его словам, организованное “Хельсинкской инициативой-92” сегодня в Степанакерте обсуждение, посвященное предстоящей в Казани встрече, свидетельствует о том, что местное общество обеспокоено возможными угрозами для НКР и Армении, которые могут возникнуть после принятия Мадридского документа. Очень важно, что арцахцы не остаются в стороне от процесса, затрагивающего их судьбу, и всеми доступными им средствами пытаются защищать свои базовые принципы.
По мнению депутата Национального Собрания НКР Аревик Петросян, в Казани, по всей вероятности, будет принят очередной документ, закрепляющий подписанные ранее документы. ”Единственным тревожным моментом является заинтересованность Соединенных Штатов в изменении ситуации, однако я не думаю, что США окажут давление или наши права будут попраны”,- отметила депутат.
Первый командующий Армией обороны НКР Аркадий Карапетян признался, что ему не хочется, чтобы в Казани был подписан неприемлемый для арцахцев документ. Вместе с тем он никогда ничего не исключает. В подобных ситуациях Карапетян ожидает лишь одного заявления руководства: мы готовы пойти на жертвы во имя родины и в случае необходимости защитить Арцах ценой жизни.
“Народу не интересно, что думают или говорят Россия или США. Людям нужны элементарные вещи: жить на родине, не быть голодными и отправлять детей в школу в мирных условиях. Власть должна обеспечить эти элементарные, но жизненно важные условия”,- подчеркнул Аркадий Карапетян.