Այս դատավորը չի կարող անաչառ վճիռ կայացնել
Կենտրոն-Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Էդիկ Ավետիսյանի վարույթում քննվում է միանգամից երկու քաղաքացիական գործ. առաջինը «Երկիր» միության նախագահ, սփյուռքահայ ներդրող Գարապետ Հարթունյանի երբեմնի լիազոր ներկայացուցիչ Սևակ Արզարունու քաղաքացիական հայցն է ընդդեմ Նարեկ Հարթունյանի, Սարո Հարթունյանի՝ գումարի բռնագանձման պահանջով, և երկրորդը՝ Սարո Հարթունյանի հակընդդեմ հայցն ընդդեմ Սևակ Արզարունու, Արմեն Ազիզյանի: Հակընդդեմ հայցի էությունն այն է, որ պարտավորագրի «մաքուր շահույթի» 25%-ի՝ Արմեն Ազիզյանին հատկացման ենթակա 9%-ը մասնակի անվավեր ճանաչվի դատարանի կողմից:
Դատավարությունն ընթանում է ավելի քան երկու տարի, և ինչպես Նարեկ ու Սարո Հարթունյանների ներկայացուցիչ, փաստաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանն է նշում՝ իր վստահորդները սկսել են կասկածել, որ դատավոր Ավետիսյանը անաչառ քննություն է իրականացնում: Ավելին՝ նրանք կարծում են, որ դատավորի «ջանքերով» խախտվում է իրենց արդար դատաքննության իրավունքը: Ուստի փաստաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանը մարտի 1-ի նիստում ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց դատավոր Էդ. Ավետիսյանին:
Նշենք, որ նույն դատավոր Ավետիսյանի մեկ այլ վճռով, անտեսելով դատարան ներկայացված ապացույցն այն մասին, որ Սևակ Արզարունին քրեական գործով դատարանում ցուցմունք է տվել, որ Հարթունյաններին պատկանող «Ջի Էյջ Սթորիջ Էնթերփրայզս» ընկերությունից, «կանխավճարի կարգով», ավելի քան 600 հազար դոլար է վերցրել, ամսական 720.000 դրամ ապօրինի աշխատավարձ և գործուղման ծախսեր է ստացել, մերժվել է ներկայացված գումարային պահանջը, և հօգուտ Սևակ Արզարունու վճիռ է կայացվել:
Ըստ Հարթունյանների փաստաբանի՝ դատավոր Ավետիսյանը, առանց հիմնավորման, հաստատված է համարել, որ Սևակ Արզարունին Հարթունյան ընտանիքի համար աշխատանքներ է կատարել, որոնց դիմաց որոշակի գումարներ է ստացել ոչ թե ընկերության միջոցներից, այլ ընկերության հիմնադիր Գարաբեդ Հարթունյանի և նրա որդիների միջոցներից:
«Տվյալ գործով Սևակ Արզարունու յուրաքանչյուր հայտարարություն Ձեր կողմից ընդունվել է որպես անվիճելի կամ հանրահայտ փաստ»,- նշված է փաստաբան Հովհաննիսյանի ինքնաբացարկի միջնորդության մեջ: Դատավորը հաստատված է համարել Սևակ Արզարունու հայտարարությունները և հակառակ արդարադատություն իրականացնելու առաքելության՝ Սևակ Արզարունուն ներկայացրել որպես «իր քրտնաջան աշխատանքով Հարթունյանների մոտ վաստակ ունեցող, այդ իմաստով ինքնապարգևատրման իրավունք վաստակած և կանխավճարի ձևով գումարներ ստացած» անձի, որն, իբր, «իրավասու» էր հայցվոր ընկերության գումարները տնօրինել:
Հարց. ինչպե՞ս է դատավորը կարողացել պարզել Հարթունյանի ընտանիքի կազմը, նրա որդիների՝ ով լինելը և նրանց կողմից գումարներ փոխանցելը, այդ գումարների չափն ու առնչությունը Սևակ Արզարունու կողմից ընկերությունից ստացված գումարների հետ:
Նման պայմաններում այս գործով, «ի դեմս Ձեզ, անկողմնակալ ու անաչառ դատարանի կողմից վճիռ կայացնելը բացառվում է», արձանագրված է ինքնաբացարկի միջնորդության մեջ:

Этот судья не может принимать беспристрастные решения
В производстве судьи суда общей юрисдикциии ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш Эдика Аветисяна находятся сразу два гражданских дела: гражданский иск Севака Арзаруни, являвшегося некогда полномочным представителем председателя союза «Еркир», инвестора из диаспоры Гарапета Артуняна, против Нарека Артуняна и Саро Артуняна с требованием о взыскании суммы, второй – встречный иск Саро Артуняна против Савака Арзаруни и Армена Азизяна.
Суть встречного иска состоит в том, чтобы суд признал частично недействительным подлежащие выплате Армену Азизяну 9% от 25% «чистой прибыли» по обязательству.
Судебный процесс длится уже больше двух лет, и, как отмечает представитель Нарека и Саро Артунянов адвокат Лерник Ованнисян, его доверители начали сомневаться в том, что судья Аветисян проводит беспристрастное судебное следствие. Более того, они считают, что «усилиями» судьи нарушается их право на справедливый судебный процесс.
В связи с этим Лерник Ованнисян на заседании 1 марта представил судье Э.Аветисяну ходатайство о самоотводе.
Отметим, что тот же судья Аветисян, игнорируя представленное суду доказательство того, что Севак Арзаруни дал в суде показания о том, что взял в принадлежащей Артунянам компании «Джи Эйдж Энтерпрайзс» более 600 тыс. долларов, а также получал ежемесячно незаконную зарплату в 720.000 драмов и командировочные, отклонил требование о возвращении суммы и принял решение в пользу Арзаруни.
По словам адвоката Артунянов, судья Аветисян без каких-либо оснований посчитал доказанным то, что Арзаруни выполнял работы для семьи Артунянов, за что получал вознаграждение не за счет компании, а за счет ее учредителя Гарабеда Артуняна и его сыновей.
Судья посчитал эти утверждения доказанными.
Возникает вопрос: как судья смог выяснить состав семьи Артуняна, установить, кем являются его сыновья и перечисляли ли они деньги, размеры этих сумм и их причастность к денежным средствам, полученным Севаком Арзаруни от компании?
В этих условиях «принятие решения беспристрастным и справедливым судом в Вашем лице исключается», говорится в ходатайстве о самоотводе.