Կոչ միջազգային հանրությանը՝ հարգել Հայաստանի Սահմանադրությունը և ժողովրդին
Հարգելի պարոնայք և տիկնայք՝ պետությունների ղեկավարներ, դիվանագետներ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ,
2013 թ. փետրվարի 18-ին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցան նախագահական ընտրություններ, որոնք անառարկելիորեն արտահայտեցին իշխանությունների նկատմամբ քաղաքացիների անվստահությունը:
Ընտրություններն ուղեկցվել են կոպտագույն իրավախախտումներով՝ վարչական ռեսուրսի չարաշահումներով, ընտրակաշառքներով, սպառնալիքներով, լցոնումներով, բացակա ընտրողների փոխարեն քվեարկությամբ և քվեարկության արդյունքների կեղծմամբ, ինչի մասին առկա են բազմաթիվ փաստեր, այդ թվում՝ առցանց տեղադրված տեսանյութեր:
Լրագրողների, դիտորդների և այլ անձանց նկատմամբ բռնությունների փաստերով 2012 թ. փետրվարի 28-ին իր մտահոգությունն է հայտնել նաև Էմնեսթի Ինթերնեշնլը և պահանջել մարդու իրավունքների և ընտրական իրավունքի խախտման դեպքերի ամբողջական քննություն:
Լայնածավալ ընտրախախտումներն էապես ազդել են ընտրությունների արդյունքների վրա, որի մասին վկայում են ինչպես տարբեր կազմակերպությունների կողմից իրականացված վերլուծություններն, այնպես էլ 2013թ. մարտի 2-ին ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելության կողմից հրապարակված Հայաստանի նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ 3-րդ միջանկյալ զեկույցում արտացոլված մտահոգությունները:
Նախագահական ընտրություններից հետո երկրով մեկ ծավալվող զանգվածային ցույցերն ու քաղաքացիական անհնազանդության դրսևորումներն իրենց հերթին ցույց են տալիս, որ Հայաստանի քաղաքացիները չեն հավատում կայացած ընտրությունների օրինավորությանն ու այլևս չեն ցանկանում հանդուրժել ընտրակեղծիքներով ձևավորվող որևէ մեկի իշխանությունը:
Բացի այդ, հարկ ենք համարում նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն, ընտրություններն ավարտվում են Հանրապետության սահմանադրական դատարանի որոշման հրապարակմամբ, իսկ սահմանադրական դատարան չդիմելու դեպքում՝ սահմանադրական դատարան դիմելու վերջնաժամկետի լրանալով: Ընդ որում, ՀՀ սահմանադրական դատարանի իրավասությունների մեջ են մտնում ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելը, որևէ թեկնածուին ընտրված ճանաչելը, ընտրությունները չկայացած ճանաչելը կամ ընտրության երկրորդ փուլ նշանակելը:
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ սահմանված ժամկետները չլրանալու պարագայում ընտրություններին մասնակցած որևէ թեկնածուի շնորհավորելը մեզ համար անհասկանալի է և չհիմնավորված, առավել ևս, երբ արվում է ընտրակեղծարարությամբ իշխանությունը վերազավթած թեկնածուի պարագայում, և երբ դրանում ներգրավվում են ժողովրդավարական համարվող պետությունների ղեկավարները կամ ժողովրդավարական արժեքներ խթանող կառույցների ներկայացուցիչները՝ ակնհայտորեն հետապնդելով քաղաքական նպատակներ և կիրառելով երկակի ստանդարտներ:
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը և ազգային շահերին հակասող նմանօրինակ գործելաոճը մենք դիտում ենք որպես հարված ժողովրդավարական պետություն կերտելուն ուղղված՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ջանքերին: Վիճելի ընտրությունների արդյունքում «հաղթած» բռնապետերին հապճեպ շնորհավորելու այս պրակտիկան անթույլատրելի է, քանզի այն կրկին կարող է հանգեցնել անկանխատեսելի հետևանքների, ինչպիսիք էին 2008 թվականի հայաստանյան նախագահական ընտրություններին հաջորդող աղետալի իրադարձությունները:
Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներս պահանջում ենք պահպանել միջազգային իրավունքի սկզբունքների նկատմամբ հարգանքը և մեր պետության հետ հարաբերություններում հետևել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանն ու օրենքներին: Նաև հորդորում ենք 2013թ. նախագահական կեղծված ընտրությունները տարածաշրջանային ժամանակավոր շահերի սպասարկման նպատակով լեգիտիմացնելով՝ չխոչընդոտել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ժողովրդավարական պետություն կերտելու իղձերի իրականացմանը:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ
4 մարտի, 2013թ.
Ներկայումս կոչին միացել է ավելի քան 470 քաղաքացի: Կոչն առկա է առցանց և բաց է նոր ստորագրությունների համար:

Призыв к международному сообществу: уважайте Конституцию и народ Армении
Группа граждан Республики Армения выступила сегодня с заявлением, адресованным руководителям государств, дипломатам, представителям международных организаций.
В заявлении, в частности, подчеркивается, что прошедшие 18 февраля 2013 г. выборы президента Армении неопровержимо продемонстрировали недоверие граждан к властям страны.
«Выборы сопровождались грубейшими нарушениями: злоупотреблением административного ресурса, избирательными взятками, угрозами, вбросами, голосованием вместо отсутствующих избирателей, подтасовкой результатов голосования, что подтверждается многочисленными фактами, в том числе размещенными в сети видеоматериалами.
В связи с фактами применения насилия по отношению к журналистам, наблюдателям и другим лицам свою озабоченность выразила и «Эмнести Интернешнл», потребовав всестороннего расследования случаев нарушения человека и избирательного права.
Массовые нарушения оказали существенное влияние на результаты выборов, о чем свидетельствует также представленный различными организациями анализ и обеспокоенность, выраженная в третьем промежуточном докладе о президентских выборах в Армении наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ от 2 марта 2013 г.»,- говорится в заявлении.
В нем также отмечается, что последовавшие после выборов массовые митинги и проявления гражданского неповиновения показали, что граждане Армении не верят в законность прошедших выборов и не хотят терпеть власть, сформированную путем избирательных фальсификаций.
Авторы заявления напоминают о том, что, согласно Конституции РА, выборы завершаются обнародованием решения Конституционного суда, а в случае необращения в КС – по истечении срока обращения в эту инстанцию.
«Поздравлять любого участвовавшего в выборах кандидата до истечения установленного Конституцией РА срока непонятно и необоснованно, а тем более в случае с кандидатом, повторно захватившим власть посредством избирательных фальсификаций.
...Подобное поведение, которое противречит Конституции и национальным ценностям Республики Армения, мы рассматриваем как удар по усилиям граждан РА, направленным на создание демократического государства. Практика поспешного поздравления «победивших» в результате спорных выборов диктаторов недопустима, поскольку может вновь привести к непредсказуемым последствиям, каковыми были трагические события после президентских выборов 2008 г. в Армении.
Мы, граждане Республики Армения, требуем уважать принципы международного права и в отношениях с нашим государством следовать Конституции и законам РА. Мы также призываем не препятствовать осуществлению усилий граждан РА по созданию демократического государства путем легитимации сфальсифицированных президентских выборов 2013 г. с целью обслуживания временных региональных интересов»,- говорится в заявлении.
К этому призыву присоединилось более 470 граждан. Призыв размещен в сети и открыт для новых подписей.