Վարդենիսում շիզոֆրենիայով տառապողը ապակու կտորով հարվածել է հսկիչին
Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատում այսօր միջադեպ է տեղի ունեցել: Ոստիկանության լրատվականից «Հետքին» հայտնեցին, որ Վարդենիսի բժշկական կենտրոնից հաղորդում է ստացվել ոստիկանության Վարդենիսի բաժին, որ ձախ աչքի տրամվմա, կոպի պատռված վերք ախտորոշմամբ իրենց մշոտ բուժօգնության է տեղափոխվել 1966թ. ծնված Կարեն Հ.-ն` ինտերնատի հսկիչը: Օպերատիվ խումբը պարզել է, որ վաղ առավոտյան` 06:45-ի սահմաններում շիզոֆրենիայով տառապող Պետրոս Սահակյանը ապակու կտորով հարվածել է Կարենին, ինչի հետևանքով էլ նա վնասվածք է ստացել: ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հասմիկ Խաչատրյանը քիչ առաջ տեղեկացրեց, որ Կարենին տեղափոխել են Երևան, այժմ նրան վիրահատում են:
Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատի մասին «Հետքը» մի քանի հոդվածներ է հրապարակել: Տնօրեն Նվեր Հովհաննիսյանը ինտերնատի հիվանդներին տանում էր Ներքին Շորժա, որպեսզի նրանք պահեին իր անասուններին: Հրապարակել էինք փաստեր` լուսանկարներ և տեսանյութ:
ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության և Վարդենիսի բաժնի ծառայողները 2012 թ. հոկտեմբերի 3-ին պարզել էին նաև, որ Նվեր Հովհաննիսյանը անցյալ տարվա ապրիլից մինչև սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում յուրացրել է կազմակերպությանը հատկացված 3.100 լիտր բենզինը` նշված ՊՈԱԿ-ին պատճառելով 1.302.000 դրամի նյութական վնաս: Նրան կալանավորել էին:
Սոնա Տռուզյանը «Հետքին» տեղեկացրել էր, որ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի որոշմամբ' Վարդենիսի տուն-ինտերնատի խնամքի տակ գտնվող 4 հիվանդներին շահագործելու դեպքի առթիվ հարուցվել է առանձին քրեական գործ՝ 132.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 3-րդ կետերով: Մեր հրապարակման ստուգմամբ պարզվել էր նաեւ ՊՈԱԿ-ի տնօրենի կողմից ինտերնատի խնամքի տակ գտնվող 4 անձանց շահագործման դեպքեր: Ըստ դատախազության հաղորդագրության` տնօրենը, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, աշխատանքային թերապիայի անվան տակ 2012 թվականի մայիսի 16-ից նյարդահոգեբանական տուն ինտերնատի խնամքի տակ գտնվող, ծանր հիվանդությամբ տառապող, հոգեկան հիվանդության հետևանքով իրենց արարքի բնույթն ու նշանակությունը մասամբ գիտակցող 4 անձանց մինչև 2012 թվականի սեպտեմբերի 18-ը շահագործել է: Մասնավորապես՝ ամիսներ շարունակ նրանց ներգրավել է' տուն ինտերնատից շուրջ 30 կմ հեռավորության վրա գտնվող Ներքին Շորժա գյուղում սեփական, ինչպես նաև տուն-ինտերնատին պատկանող շուրջ 70 գլուխ խոշոր և շուրջ 130 գլուխ մանր եղջերավոր անասուններ արածացնելու, նրանց կթելու, անասնագոմը մաքրելու և այլ հարկադիր աշխատանքներ կատարելու մեջ: Քրեական գործն ուղարկվել էր ՀՀ ոստիկանություն՝ նախաքննություն իրականացնելու: Օրեր անց տնօրենի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը փոխվել էր, կիրառվել էր ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանմա, և Նվեր Հովհաննիսյանին ազատ էին արձակել: Խափանման միջոցը փոխելու հիմք է եղել Նվեր Հովհաննիսյանի առողջական վիճակի վատթարացումը:
Նվեր Հովհաննիսյանը, պարզվում է, անցյալ տարվա վերջից վերականգնվել է իր պաշտոնում, իսկ քրեական գործը 2012-ի դեկտեմբերի 14-ին կարճվել է` հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Թե ինչ էին անում Ներքին Շորժայում տուն-ինտերնատի հիվանդները, և ինչու էին սարերում մեն-մենակ անասուններ արածեցնում օրեր շարունակ, գիտի քննություն իրականացնող մարմինը, որը փաստերին ուշադրություն չի դարձնում:
Իսկ տնօրեն Նվեր Հովհաննիսյանի ազատությունն ու գործի կարճվելում, ինչպես անկաշկանդ խոսում են Վարդենիսում, իր դերակատարումն է ունեցել նրա մորեղբոր որդին` ՀՀԿ-ի կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Թադևոսյանը:

В Варденисе больной шизофренией ударил куском стекла надзирателя
Сегодня в варденисском психоневрологическом доме-интернате произошел инцидент. Как сообщили «Hetq» в пресс-службе Полиции РА, из варденисского медцентра в местное отделение полиции поступил сигнал о том, что с травмой левого глаза и рваной раной века к ним доставлен Карен О., 1966 г. рождения, работающий надзирателем в психоневрологическом доме-интернате. Оперативная группа установила, что около 06.45 утра страдающий шизофренией Петрос Саакян ударил куском стекла Карена, вследствие чего последний получил телесное повреждение. Руководитель пресс-службы Министерства труда и по социальным вопросам РА Асмик Хачатрян только что сообщила, что Карена перевезли в Еревана, где его в настоящее время оперируют.
«Hetq» опубликовал несколько статей о варденисском психоневрологическом доме-интернате. Его директор Нвер Ованнисян посылал больных в село Неркин Шоржа ухаживать за скотом. На нашем сайте размещены соответствующие факты – фотоснимки и видеоматерилы.
3 октября 2012 г. сотрудники главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции РА и варденисского отделения полиции установили, что с апреля по сентябрь прошлого года Нвер Ованнисян присвоил выделенные организации 3.100 литров бензина, нанеся ей материальный ущерб на сумму 1.302.000 драмов. Г.Ованнисяна арестовали.
Пресс-секретарь генпрокурора РА Сона Трузян сообщила «Hetq», что решением заместителя генпрокурора по факту эксплуатации четырех больных варденисского дома-интерната возбуждено уголовное дело по пп.1 и 3 ч.2 ст.132.2 УК РА.
Согласно сообщению прокуратуры, с 16 мая по 18 сентября 2012 г. директор, используя свое должностное положение, под видом трудовой терапии эксплуатировал страдающих тяжелыми психическими заболеваниями четырех пациентов психоневрологического дома-интерната. В частности, этих людей заставляли пасти и доить 70 голов крупного и 130 голов мелкого рогатого скота в селе Неркин Шоржа, расположенном в 30 км от дома-интерната. Они также чистили хлев и выполняли другую принудительную работу.
Уголовное дело было направлено в Полицию РА для проведения предварительного следствия. Спустя несколько дней избранную в отношении Нвера Ованнисяна меру пресечения в виде ареста заменили на подписку о невыезде, и директор дома-интерната был отпущен. Основанием для изменения меры пресечения явилось ухудшение состояния здоровья директора дома-интерната.
Выяснилось, однако, что с конца прошлого года Нвер Ованнисян восстановлен в своей должности, а возбужденное против него уголовное дело 14 декабря 2012 г. было прекращено за отсутствием состава преступления.
Орган предварительного следствия, который в курсе того, чем занимались в Неркин Шорже пациенты варденисского дома-интерната, не обращает внимания на факты.
Что касается освобождения Нвера Ованнисяна и закрытия возбужденного против него уголовного дела, то свою роль в этом деле сыграл его двоюродный брат – председатель комиссии по организационным вопросам правящей Республиканской партии Армении Рубен Тадевосян.