Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Մարտի 3-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Փարիզում հանդիպեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ժակ Ֆորի, Յան Կելլիի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ:
Քննարկվեցին արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին առչնվող հարցեր: Անդրադարձ կատարվեց վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցների վերաբերյալ եռանախագահների կողմից նախորդ հանդիպման ընթացքում արված առաջարկին:
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց համանախագահների՝ առաջիկայում տարածաշրջան կատարելիք այցի շուրջ:
Էդվարդ Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրեց, որ Փարիզում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների՝ համանախագահների հետ նախորդ երկու հանդիպումների ժամանակ համաձայնեցված համատեղ մամլո հաղորդագրությունները ադրբեջանական կողմը ոչ միայն այդպես էլ չհրապարակեց, այլև արդեն բնորոշ դարձած ոճով ներկայացրեց քննարկված հարցերի հետ առչնություն չունեցող հաղորդագրություններ: Արդեն ավանդույթ է դարձել, երբ ադրբեջանական կողմը մերժում է եռանախագահների կողմից ներկայացված առաջարկները և հետո մտահոգություն հայտնում բանակցային գործընթացի վերաբերյալ:
Նախարար Նալբանդյանը վերստին շնորհակալություն հայտնեց համանախագահներին կարևոր և հետևողական միջնորդական առաքելության համար, որի վկայությունն են նաև եռանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից լ՝Ակվիլայում, Մուսկոկայում, Դովիլում և Լոս-Կաբոսում արված համատեղ հայտարարությունները:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչության տեղեկացմամբ՝ ԱԳ նախարարը վերահաստատեց, որ Հայաստանը համանախագահների հետ միասին շարունակելու է ջանքերն՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:

Эдвард Налбандян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ
3 марта в Париже министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым, Жаком Фором и Яном Келли, а также с личным представителем Действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспрчиком.
На встрече были обсуждены вопросы, относящиеся к процессу урегулирования нагорно карабахского конфликта. Участники встречи коснулись предложения относительно укрепления мер доверия, сделанного сопредседателями на предыдущей встрече.
Была достигнута договорённость о предстоящем в ближайшее время визите сопредседателей в регион.
Эдвард Налбандян обратил внимание сопредседателей на то, что азербайджанская сторона не только так и не опубликовала согласованные в ходе предыдущих двух встреч министров иностранных дел Армении и Азербайджана с сопредседателями в Париже совместные сообщения для прессы, но уже в ставшей привычной манере, представила сообщения, не имеющие общего с обсуждёнными на указанных встречах вопросами. Стало уже традицией, когда азербайджанская сторона, отвергая представленные сопредседателями предложения, выражает потом «обеспокоенность» по поводу переговорного процесса.
Министр Налбандян ещё раз выразил благодарность сопредседателям за их важную и последовательную посредническую миссию, свидетельством которой являются также совместные заявления глав стран-сопредседателей, сделанных в Л'Аквиле, Мускоке, Довиле и Лос-Кабосе.
Министр иностранных дел подтвердил, что Армения будет продолжать совместно с сопредседателями усилия, направленные на урегулирование нагорно-карабахской проблемы исключительно мирным путём.