Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դիմեց ՍԴ (լուսանկարներ)
«Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ներկայացուցիչները՝ փաստաբանների խումբը, Կարեն Մեջլումյանը, Հովսեփ Խուրշուդյանը և Զարուհի Փոստանջյանը, այսօր դիմեցին Սահմանադրական դատարան (ՍԴ):
«Սահմանադրական դատարան բերած դիմումով պահանջելու ենք, որ վավեր ճանաչվեն ժողովրդի հաղթանակը և Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ընտրությունը որպես ՀՀ նախագահ»,- ասաց «Ժառանգության» մամուլի խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ներկայացուցիչների՝ ՍԴ դիմելը դարձել էր մեդիա իրադարձություն, և բազմաթիվ լրագրողներ ու այլ քաղաքացիներ հավաքվել էին դատարանի շենքի մոտ՝ րոպե առաջ իմանալու համար մանրամասները:
Ոստիկանությունը փակել էր ՍԴ-ի հարակից մայթը, որպեսզի այնտեղ հավաքված մարդիկ, ինչպես նշեց ոստիկաններից մեկը, չխոչընդոտեն Սահմանադրական դատարանի աշխատանքը, ինչպես նաև կանխարգելիչ նպատակներով՝ խուսափելու համար հնարավոր միջադեպերից:
Սակայն ոստիկաններից կազմած պատնեշից այն կողմ հավաքված քաղաքացիների համոզմամբ, այդ պահին խախտվում էին իրենց մի շարք իրավունքներ՝ մասնավորապես ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը:
«Պատնեշը» շրջանցելու իրավունք ունեին միայն լրագրողները, այն էլ համապատասխան անցագրի առկայության դեպքում:

Раффи Ованнисян обратился в КС (фото)
Представители лидера партии "Наследие" Раффи Ованнисяна – адвокаты Карен Межлумян, Овсеп Хуршудян и Заруи Постанджян – сегодня обратились в Конституционный суд РА.
"Представленным в КС заявлением мы требуем признать действительной победу народа, а Раффи Ованнисяна – избранным президентом РА",- сказал пресс-секретарь "Наследия" Овсеп Хуршудян.
Обращение представителей Р.Ованнисяна в КС стало медиа-событием – перед зданием суда собрались многочисленные журналисты и граждане.
Полиция перекрыла тротуар здания КС, чтобы собравшиеся, как сказал один из сотрудников полиции, "не мешали его работе", а также во избежание возможных инцидентов.
Однако граждане, находившиеся в это время по другую сторону полицейского кордона, считали, что тем самым нарушаются их права, в частности право на свободное перемещение.