Սիրիահայ 35 բուժաշխատող իր մասնագիտությամբ աշխատանք է գտել
Սիրիայի հայտնի իրադարձություններից հետո Հայաստան ժամանած սիրիահայերի թվում քիչ չեն բժիշկները, դեղագետներն ու բուժքույրերը։ ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը, ինչպես յարաքանչյուր ամիս, մարտի առաջին շաբաթ օրը նույնպես ընդունեց սիրիահայ բժիշկներին, ծանոթացավ նրանցից յուրաքանչյուրին հուզող խնդիրներին։
Մեկ անգամ ևս ճշգրտվեցին նախարարությունում սիրիահայ այն գործընկերների մասին հավաքագրված տվյալները, ովքեր դեռևս չեն ապահովվել աշխատանքով, նրանցից ով ինչ մասնագիտություն ունի և որ ոլորտում է նախընտրում աշխատել։ Նրանց աշխատանքի տեղավորելու ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են:
Մինչ օրս ՀՀ ԱՆ անձնակազմի կառավարման վարչությունում գրանցվել է աշխատանք փնտրող 70 սիրիահայ բուժաշխատող, որոնցից 35-ն արդեն աշխատանք ունի: Սիրիահայերը ընդգրկվում են նաև Հայաստանի առողջապահական համակարգի կառավարման ոլորտում:
Նախարարի առաջարկով սիրիահայերի հիմնախնդիրների համակարգման խորհրդի անդամ, բժիշկ Ջորջ Բարսեղյանն ընդգրկվել է ՀՀ աողջապահության նախարարության կոլեգիայի կազմում։ Սիրիահայ մեկ այլ մասնագետ աշխատանքի է անցել ՀՀ ԱՆ աշխատակազմի կենտրոնական ապարատում:

35 медработников-армян из Сирии нашли работу по специальности
Среди сирийских армян, прибывших в Армению после известных событий в своей стране, немало врачей, фармацевтов и медсестер. По уже сложившейся традиции в первые дни этого месяца министр здравоохранения РА Дереник Думанян принял армянских врачей из Сирии и ознакомился с проблемами, волнующими каждого из них.
В ходе встречи в очередной раз были уточнены собранные в Минздраве данные коллег из Сирии, которые пока не обеспечены работой.
До недавнего времени в соответствующем управлении МО РА было зарегистрировано 70 ищущих работу медработников-армян из Сирии. В настоящий момент 35 из них уже трудоустроены. Сирийские армяне включаются также в сферу управления системой здравоохранения Армении.
По предложению Д.Думаняна член координационного совета по решению проблем сирийских армян, врач Джордж Барсегян вошел в состав коллегии Минздрава РА. Еще один специалист из Сирии приступил к работе в центральном аппарате администрации МЗ.