Ռիչարդ Կիրակոսյան. «Ռոբերտ Քոչարյանը քաղաքական ուրվական է, իսկ ԲՀԿ-ն՝ քաղաքական դիակ»
«Հայաստանի 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը քաղաքական ուրվական է, իսկ ԲՀԿ-ն՝ քաղաքական դիակ: Վերջինիս ուժերը թուլացել են, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանը ավելի քիչ է ակտիվ քաղաքական կյանքում»,- այսօրվա ասուլիսում ասաց Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը՝ վերլուծելով հետընտրական զարգացումները:
Նրա խոսքով՝ պարզ չէ՝ ընդդիմությունն ունի՞ կոնկրետ ռազմավարական ծրագիր, թե՞ ոչ: Երկրում կա խորը դժգոհություն, քանի որ յուրաքանչյուր 3 հայից մեկն ապրում է աղքատության մեջ, իսկ հարուստներն ավելի են հարստանում:
Բանախոսը նշեց, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը այն քաղաքական գործիչն էր, որ նոր քաղաքական մարտավարություն առաջ բերեց. լքելով Երևանը՝ գնաց մարզեր: Սա նաև արժանահիշատակ է նրանով, որ մարզերը անտեսված էին քաղաքական առումով:
Ռիչարդ Կիրակոսյանի խոսքով՝ ինչպես 2008 թվականին Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, այնպես էլ այժմ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հանդես է գալիս որպես փոփոխության միջնորդ:
«Իմ կարծիքով իշխանություններն իրենք են իրենց վատ իրավիճակի մեջ դնում՝ հեռուստատեսությամբ շարելով այսպես կոչված գործիչներին՝ Արտաշես Գեղամյան, Խոսրով Հարությունյան կամ Սերժ Սարգսյանի համար երգող Շուշան Պետրոսյան: Արդյոք նրա՞նք են այն դեմքերը, որոնք պետք է օգտագործվեն իշխանության կողմից իրենց ներկայացնելու համար»,- ասաց վերլուծաբանը:
Նա վստահ է, որ բարեփոխումներ և փոփոխություններ տեսնելու հասարակության պահանջները զորեղ են: Փետրվարի 18-ի ընտրությունները, Ռիչարդ Կիրակոսյանի համոզմամբ, կորսված հնարավորություն էին Հայաստանի համար և պետք է լինեին ավելի ազատ և արդար:
Նրա խոսքով՝ նախընտրական շրջանում նկատվում էր մրցակցության պակաս, որն էլ ընտրության օրը դարձավ նշանակալից: Փետրվարի 18-ին հաջորդած յուրաքանչյուր օրվա ընթացքում նորանոր կեղծումների և խախտումների ապացույցներ էին ի հայտ գալիս:

Р.Киракосян: "Роберт Кочарян – политический призрак, а ППА – политический труп"
"Второй президент Армении Роберт Кочарян – политический призрак, а партия "Процветающая Армения" – политический труп. Последняя ослабела, а Кочарян мало занимается активной политикой",- заявил на сегодняшней пресс-конференции директор Центра региональных исследований (ЦРИ) Ричард Киракосян, анализируя поствыборные процессы в Армении.
Политологу непонятно, имеет оппозиция конкретную стратегическую программу или нет. В стране существует серьезное недовольство, поскольку каждый третий армянин живет в бедности, а богатые становсятся еще богаче, говорит Р.Киракосян.
Он считает Раффи Ованнисяна тем политическим деятелем, который предложил новую политическую тактику – лидер "Наследия" покинул Ереван и отправился по регионам страны. Это обстоятельство, по словам директора ЦРИ, примечательно тем, что в политическом плане регионы находились вне поля зрения.
Р.Киракосян также отметил: "Мне кажется, власти сами ставят себя в неловкое положение, отправляя на телевидение так называемых деятелей – Арташеса Гегамяна, Хосрова Арутюняна и поющую для Сержа Саргсяна Шушан Петросян. Неужели это именно те лица, которые должны представлять власти?".
Политолог выразил уверенность в наличии общественного требования видеть реформы и перемены. По его словам, выборы 18 февраля стали для Армении потерянным шансом, они должны были быть более свободными и справедливыми.
Р.Киракосян также отметил, что в предвыборный период наблюдалось отсутствие конкурентности, что и стало особенностью прошедших президентских выборов, а в поствыборный период каждый день появлялись доказательства новых фальсификаций и нарушений.