Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական լուծումները կներկայացվեն CeBIT ցուցահանդեսում
Մարտի 5-9-ին Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունները կներկայացնեն «ՀայԹեք Արմենիա» բրենդը Գերմանիայի Հանովեր քաղաքում անցկացվող միջազգային ամենախոշոր թվային CeBIT ամենամյա ցուցահանդեսում:
Հայկական պատվիրակությունը ղեկավարում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ): Պատվիրակության կազմում են «Ինստիգեյթ», «Լոկատոր» և «Իքս-Թեք» ընկերությունները, ինչպես նաև Նորաստեղծ տեխնոլոգիական ընկերությունների ասոցիացիան:
Ցուցահանդեսին «Ինստիգեյթը» կներկայացնի իր մշակած ծրագրային հավելվածները՝ iOS օպերացիոն համակարգով աշխատող սարքերի համար մուլտիթրեք մեդիա նվագարկիչը, ձեռնարկությունների զարգացման համար ծրագրային լուծումները և այլն:
«Իքս-Թեքը» կներկայացնի իր Kinect ծրագրային հավելվածներն ու խաղերը, վեբկայքերի մշակման ծառայությունները, այդ թվում՝ էլեկտրոնային առևտրի, ցանցերի և բջջային հեռախոսների ծրագրային հավելվածների համար, և իր վերջին՝ CityBugs.am նախագիծը:
«Լոկատորը» կներկայանա ավտոմեքենաների շարժին հետևելու, տվյալների փոխանցման, 3D մոդելավորման և այլ հետաքրքիր նախագծերով:
CeBIT ցուցահանդեսին ներկայացվում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտների թվային լուծումներ կենցաղային և կորպորատիվ օգտագործման համար: Ցուցահանդեսը ոլորտի միտումներին ծանոթանալու, գործնական կապեր հաստատելու և տեխնոլոգիական լուծումներ ներկայացնելու միջազգային հարթակ է:
Ամեն տարի CeBIT-ի հարկի տակ ներկայանում է ավելի քան 4 000 ընկերություն 70 երկրից, իսկ այցելուների թիվն անցնում է 310 000-ը՝ աշխարհի շուրջ 110 երկրից: Հայաստանյան ընկերությունները 2000 թ.-ից ի վեր մի քանի անգամ մասնակցել են CeBIT ցուցահանդեսին:
Հայկական պատվիրակության մասնակցությունը CeBIT ամենամյա ցուցահանդեսին հնարավոր է դարձել ԱՄՆ ՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագրի և Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարարության «Ներմուծումների խթանման կենտրոն» (CBI) գործակալության աջակցությամբ:

From March 5 to 9, Armenian high-tech companies will represent the "High-Tech Armenia" brand at the world's largest digital trade fair, CeBIT, held annually in Hannover, Germany.
The delegation is led by the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and supported by the USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project and the Centre for the Promotion of Imports from developing countries (CBI) - an Agency of the Netherlands Ministry of Foreign Affairs.
The Armenian delegation includes representatives of Instigate, Locator, X-Tech, and the Association of Technology StartUps.
During the exhibition, Instigate will present its applications, a multi-track media player for iOS devices, enterprise development activities, and other products developed by the company.
X-Tech will present its Kinect apps and games, website development services, including e-commerce, web and mobile applications, as well as their recent project, CityBugs.am.
Locator will present their services in vehicle tracking, data transmission, and 3D modeling among other projects.
CeBIT presents digital IT and telecommunications solutions for home and work environments. The exhibition offers an international platform for showcasing current industry trends, business networking, and product presentations.
CeBIT brings together over 4,000 companies from 70 countries and boasts around 312,000 visitors from 110 countries. Armenian companies have participated at CeBIT a number of times since 2000.