Քաղաքացին բողոքում է քաղաքապետին Արա Աբրահամյանից
Ես՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիս, դիմելով Ձեզ, հայտնում եմ իմ վրդովմունքը իմ գույքը հափշտակելու նպատակով Երևան քաղաքի քաղաքապետարանի կողմից իրականացված օրենքի կոպիտ խախտումների դեմ, որը գործում է «Սոգլասիե Արմենիա» (որը պատկանում է Արա Աբրահամյանի կլանին) շինարարական ընկերության շահերից ելնելով։
Դուք գիտեք, որ դատարանի կողմից հաստատված հաշտարար համաձայնությամբ դեռևս 2005 թ. Արամի 38 հասցեում գտնվող իմ հայրական տան սեփականության բաժնեմասի փոխարեն Երևանի քաղաքապետարանի կողմից ինձ հատկացվել է հողատարածք (332.6 քառ. մ) նույն հասցեում։ Այդ հողատարածքը տրամադրվել է ինձ որպես փոխհատուցում իմ սեփականության դիմաց, որը քաղաքապետարանը խլել է ինձանից իբրև թե «պետական կարիքների» համար հօգուտ «Սոգլասիե Արմենիա» ՓԲԸ։
Վերաքննիչ դատարանում հաշտարար համաձայնության հաստատումից հետո, Երևանի քաղաքապետարանը «Սոգլասիե Արմենիա» ՓԲԸ շահերից ելնելով փորձեց անօրինական կերպով կասեցնել հաշտարար համաձայնությունը ինձ որպես փոխհատուցում հողատարածք տրամադրելու վերաբերյալ։
Այդ պատճառով էլ մի քանի տարվա ընթացքում ստիպված պայքարեցի քաղաքապետարանի այդ կամայականության դեմ, որպեսզի հասնեմ Հայաստանի դատական ատյանների կողմից իմ օգտին օրինական որոշումներ ընդունելուն։
Բայց այդ ժամանակ, երբ ես դատարաններում պայքարում էի իմ իրավունքների համար, Երևանի քաղաքապետարանը «Սոգլասիե Արմենիա» ընկերության հետ կնքեց իմ 332.6 քառ. մ ներառող լրացուցիչ հողատարածքի անօրինական առուվաճառքի պայմանագիրը։
Ընդ որում, այդ գործարքը կանխամտորեն գաղտնի էր պահվում դատական մարմիններից, և քննարկումների ժամանակ քաղաքապետարանը ցինիկորեն թաքցնում էր վեճի առարկայի վաճառքը, իմանալով, որ այդ գործարքը անօրինական է և խոչընդոտում է Վճռաբեկ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած որոշմանը՝ Վերաքննիչ դատարանի 2005 թ. հաշտարար համաձայնագրին համապատասխան ինձ 332.6 քառ. մ հողատարածք տրամադրելու վերաբերյալ։
Իմ 332.6 քառ. մ հողատարածքի անօրինական վաճառքի փաստը հօգուտ «Սոգլասիե Արմենիա» ՓԲԸ պաշտոնապես բացահայտվել է մոտ մեկ տարի առաջ, իմ կողմից՝ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտե կատարված հարկադիր հարցումից հետո, որը հետևեց իմ կողմից քաղաքապետարանին արված հարցումից և ձեզանից ֆորմալ, ճշմարտությունը թաքցնող պատասխան ստանալուց հետո։
Այժմ դատարանում ըստ ՎԴ 2085/05/12 գործի, քաղաքապետարանը (որպես պատասխանող) նորից փորձում է շրջանցել օրենքը և հիմա բացահայտ կերպով գործելով «Սոգլասիե Արմենիա» ՓԲԸ-ի շահերից (պատասխանողի), դատարանում պայքարում է իմ գույքի նկատմամբ ընկերության անօրինական իրավունքների պաշտպանության համար՝ զրկելով ինձ որպես փոխհատուցում տրամադրված հողատարածքը ստանալու հնարավորությունից։
Ձեր անձնական շահագրգռությունը անօրինական որոշումներում ի հայտ է եկել նաև նրանում, որ Դուք անձամբ եք ստորագրել ըստ ՎԴ 2350/05/11 գործի Վերաքննիչ դատարանին ներկայացված բողոքը (որտեղ քաղաքապետարանը պատասխանող չի հանդիսանում) և ուժեղացրել եք Աբրահամյանների գոյություն ունեցող ճնշումը դատարանի վրա, նոր փորձ կատարելով կասեցնել Վարչական դատարանի իմ օգտին ընդունած որոշումը դատա-կատարողական վարույթի վերաբերյալ։ Ուշագրավ է, որ հենց ՀՀ դատակատարողական ծառայությունը, որը հանդիսանում է այս գործով պատասխանող, ձեռնպահ է մնացել իմ օգտին Վարչական դատարանի ընդունած օրինական որոշման բողոքարկումից։
Իմ դեպքը հանդիսանում է ակնհայտ ցուցադրությունն այն բանի, որ առանձին վերցված քաղաքացիների օրինական իրավունքները, խախտվում են մասնավոր ընկերությունների և շահագրգիռ պաշտոնատար անձանց՝ այդ թվում նաև Ձեր, կողմից։
Ընդ որում, իմ դեպքում արդեն երկու անգամ։ Եվ նույնիսկ երեք անգամ։ Առաջին անգամ քաղաքապետարանը վերցնում է իմ սեփականությունը (քանդելով հայրական տունս) հօգուտ «Սոգլասիե Արմենիա» ՓԲԸ այսպես կոչված պետական կարիքների համար և տրամադրում է ինձ փոխհատուցում (332.6 քառ. մ)։ Երկրորդ անգամ անօրինական կերպով վաճառում է իմ փոխհատուցումը նույն ընկերությանը և զրկում է ինձ իմ օգտին ընդունված դատական որոշման հիման վրա ստանալ այդ 332.6 քառ. մ։
Եվ երրորդ անգամ՝ քաղաքապետարանը ձեր գլխավորությամբ, նորից իր ապարատի հզորությամբ հարձակվում է իմ դժբախտ 332.6 քառ. մ վրա, որպեսզի չճանաչի քաղաքապետարանի կողմից դատարանում ավելի վաղ թույլ տրված իր «սխալները» և նորից խախտելով օրենքը հաճոյանա օլիգարխներին։
Դառնալով քաղաքապետ դուք շարունակեցիք քաղաքապետարանի կողմից օլիգարխների մասնավոր շահերի միակողմանի աջակցման գիծը, ընդ որում իմ դեպքում ամենատգեղ ձևով։
Արդեն 8 տարի է, ինչ ես փորձում եմ վերականգնել արդարությունը, պաշտպանելով իմ գույքային իրավունքները և ստիպված եմ մի քանի անգամ անցնել բոլոր դատական ատյաններով՝ պայքարելով քաղաքապետարանի կողմից պետության անունից կատարված կամայականությունների դեմ։
Այդ անօրինությունը, երբ քաղաքապետարանը տնօրինելով իմ մասնավոր սեփականությունը, կրկնակի իր անունից Աբրահամյաններին օտարում է իմ գույքը, իսկ այժմ, որպեսզի վերջնականապես բավարարի օլիգարխների անկուշտ պահանջները և մարսի գործարքը, դուք, չարաշահելով ձեր պաշտոնական լիազորությունները, անձամբ պահանջում եք դատարանից կոպտորեն խախտել օրենքը և սքողել այդ ամենը անօրինական որոշմամբ։
Պրն Մարգարյան,
Կոչ եմ անում Ձեզ գործել օրենքների խիստ և ձեր ուղղակի պաշտոնական լիազորությունների շրջանակներում՝ քաղաքացիների օրինական իրավունքների, դատարանների օրինական ուժ ստացած որոշումների ապահովման և կատարման ուղղությամբ, ինչը համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանն ու նրա քաղաքացիների իրական շահերին։

"Призываю вас действовать строго в рамках закона"
Я, гражданка Армении, обращаясь к вам, выражаю свое возмущение против грубейших нарушений закона со стороны мэрии Еревана в интересах строительной компании «Согласие Армения» (принадлежащей клану Ара Абрамяна), с целью завладения моим имуществом.
Вы знаете, что по утвержденному судом мировому соглашению мне, еще в 2005г. взамен собственной доли в родительском доме по адресу Арами 38, мэрией Еревана был выделен земельный участок (332.6 кв. м.)  по тому же адресу. Этот участок предоставлялся мне в качестве компенсации за мою собственность, которая была изъята мэрией якобы для «государственных нужд» в пользу ЗАО «Согласие Армения».
После утверждения Апелляционным Судом мирового соглашения, мэрия Еревана, в интересах ЗАО «Согласие Армения» попыталась незаконно аннулировать мировое соглашение о предоставлении мне этого участка в качестве компенсации.
По этой причине на протяжении нескольких лет мне пришлось бороться против  произвола мэрии, чтобы добиться вынесения законных решений в мою пользу, со стороны судебных инстанций Армении.
Но в то время как я боролась в судах за свои права, мэрия Еревана в 2008г. заключила с компанией «Согласие Армения» незаконный договор прямой купли-продажи дополнительного земельного участка, включающего мои 332.6 кв. м.
Причем, эта «сделка», преднамеренно скрывалась от судебных органов, и во время разбирательств, мэрия цинично утаивала факт продажи предмета спора, зная, что сделка незаконна и препятствует исполнению вступившего в законную силу решения Кассационного суда о предоставлении мне 332.6 кв. м., в соответствии с утвержденным Апелляционным судом мировым соглашением от 2005г.
Факт незаконной продажи моих 332.6 кв. м. в пользу ЗАО «Согласие Армении» официально был раскрыт около года назад, после моего вынужденного запроса в Государственный комитет кадастра недвижимости, который последовал за официальным запросом в мэрию и полученным от вас формальным, скрывающим правду ответом.
В настоящее время в Административном суде по делу ВД 2085/05/12, мэрия (как ответчик) снова пытается обойти закон, и теперь открыто лоббируя интересы ЗАО «Согласие Армения» (ответчика), сражается за сохранение незаконных прав компании на мое имущество, добиваясь лишения меня возможности получить выделенный в качестве компенсации участок.
Ваша личная заинтересованность в противозаконных решениях проявилась и в том, что вы собственноручно подписали «жалобу» в Апелляционный суд по делу ВД 2350/05/11 (где мэрия не является ответчиком) и усилили существующее давление Абрамянов на суд, новой попыткой аннулировать решение Административного суда по судебно-исполнительному производству в мою пользу. Примечательно, что сама Судебно-исполнительная служба РА, которая является ответчиком по этому делу – воздержалась от обжалования законного решения Административного суда в мою пользу.
Мой случай является наглядной иллюстрацией того, как законные права отдельно взятых граждан, безобразно попираются частными компаниями и заинтересованными должностными лицами – в том числе вами.
Причем в моем случае дважды! И даже трижды! В первый раз – мэрия изымает мою собственность (разрушая родительский дом) в пользу ЗАО «Согласие Армения» для так называемых «государственных нужд» и предоставляет мне взамен компенсацию (332.6  кв. м.). Во второй раз – незаконно продает мою компенсацию той же компании, и лишает меня возможности на основании вынесенного в мою пользу судебного решения получить эти 332.6 кв. м.!
И в третий раз – мэрия во главе с вами, снова всей мощью своего аппарата набрасывается на мои несчастные 332.6 кв. м., чтобы не признать в суде допущенных ранее мэрией «ошибок» и вновь нарушая закон выслужиться перед олигархом.
Став мэром вы продолжили линию односторонней поддержки частных интересов олигархов со стороны мэрии,  причем в моем случае самым безобразным образом.
Вот уже 8 лет, как я пытаюсь восстановить справедливость, отстаивая свои права на имущество, и вынуждена по нескольку раз обходить все судебные инстанции против беспредела, который был учинен мэрией от имени государства.
Это вопиющее беззаконие, когда мэрия, распорядившись моей частной собственностью, повторно отчуждает от своего имени мое имущество Абрамянам, а теперь чтобы окончательно удовлетворить их алчные потребности и переварить «сделку» – вы, злоупотребляя своими должностными полномочиями, лично требуете от суда грубо нарушить закон и покрыть все это незаконным вердиктом
Г-н Маркарян
Призываю вас действовать строго в рамках закона и ваших прямых должностных полномочий – в направлении обеспечения законных прав граждан и исполнения вступившего в законную силу решения суда, что соответствует Конституции и  действительным интересам Республики Армения и ее граждан.