Քաղաքական զարգացումներում միակ ելքը երկխոսոթյունն է. Լևոն Շիրինյան
Հետընտրական գործընթացները հետզհետե մարում են, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը: Նրա խոսքերով` այսօր իրադրությունն այնպիսին է, որ կա գործող նախագահ, ով իշխանության տեսանկյունից հաղթել է այս ընտրություններում:
Անդրադառնալով ընտրությունների ընթացքին` քաղաքագետը նշեց, որ դրանք շատ հանգիստ են անցել, առանց լուրջ միտինգների, շքերթների: Իսկ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետընտրական քայլերն անվանեց տիպիկ հայկական քարոզչություն. «Երբ Գրիգոր Լուսավորիչը ժամանակին քրիստոնեություն էր տարածում, վեղարն ուսերին անցնում էր գավառից գավառ, դարձի էր բերում ժողովրդին `առանց շքերթների, փուչիկների և լուրջ միտինգների: Նույնը անում է նաև Րաֆֆին: Շրջելով գյուղից գյուղ, ազդելով մարդկանց ազգային ինքնագիտակցության վրա»:
Քաղաքագետն անդրադառնալով Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հավաքած ձայներին նշեց. «Հասարակության ակտիվ, հայրենիքը լքել չցանկացող հատվածը ձայնը տվել է նրան, ում մոտ տեսել է հույսի նշույլ»:
Իսկ թե որն է լինելու հետընտրական գործընթացների ելքը, Լևոն Շիրինյանի խոսքերով, կողմերը պետք է գնան երկխոսության. «Բանակացության սեղանի շուրջ պետք է նստեն երկու լիդերները և միասին գլխավորեն Հայաստանի անցումը դեպի արդիականանցում, դեպի ապաօլիգարխացում, քանի որ միշտ տնտեսական օլիգարխիան վերածվում է քաղաքականի»:

Левон Ширинян: "В сложившейся политической ситуации единственный выход – диалог"
Поствыборные процессы постепенно угасают, заявил на сегодняшней пресс-конференции политолог Левон Ширинян. По его словам, сегодня ситуация сложилась так, что есть действующий президент, который, с точки зрения власти, одержал победу на прошедших выборах.
Касаясь хода выборов, политолог отметил, что они прошли спокойно, без серьезных митингов и шествий. А поствыборные шаги лидера партии "Наследие" Раффи Ованнисяна он назвал "типичной армянской пропагандой".
Касаясь набранных Ованнисяном голосов, Левон Ширинян отметил, что "за него голосовала не желающая покидать родину активная часть общества, которая связала с ним определенные надежды".
В сложившейся поствыборной ситуации стороны, по словам политолога, должны пойти на диалог. "Оба лидера должны сесть за стол переговоров и вместе возглавить процесс модернизации и деолигархизации Армении, поскольку экономическая олигархия всегда превращается в политическую",- добавил Л.Ширинян.