Արտգործնախարարության շենքը ոչ միայն հուշարձան է, այլև պետական սիմվոլ. ճարտարապետ
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը խոսեց արտաքին գործերի նախարարության շենքի  մասին, որը պատրասում են հյորանոց դարձնել: Նա նշեց, որ ունենք հուշարձանների պահպանության մասին օրենք, որը  երբեմն չի կիրառվում, ինչի հետևանքով էլ կորցնում ենք շատ կարևոր հուշարձաններ. «Հաշվի չեն առնում, որ եթե պահպանվեն հուշարձանները, դրանք, բացի էսթետիկ հաճույք պատճառելուց, հետագայում նաև ֆինանսապես մեծ օգուտներ կարող են բերել: Աշխարհի բազմաթիվ երկրներում հուշարձանային ժառանգուրթյունները աչքի լույսի պես են պահում: Դրանք և   եգիպտական բուրգերն են, և Բարսելոնայի կամ Լոնդոնի մշակութային ժառանգությունները և այլն:
Ճարտարապետը մտահոգություն հայտնեց, որ շենքը կարող է զրկվել իր հմայքից և նշանակությունից, քանի որ այն նաև մեր վարչական կենտրոնն է. «Եթե վստահ լինենք, որ կվերադարձնեն նորոգված, պահպանված վիճակում, մենք չէինք ունենա որչէ խնդիր: Բայց վերջին տարիներին շատ շենքերի կորուստ ենք ունեցել, Վստահության պակասը ստիպում է գնալ կոշտ քայելրի»:
Համատեղ ասուլիսում ճարտարապետ Սաշուր Քալաշյանը նշեց, որ  իհարկե օրենքը չի աչգելում վերանորոգել, փոփոխության ենթարկել հուշարձանները, բայց այս դեպքում անտեսված են օրենքի կետերը. «Ամեն մի հուշարձան մեր ազգային դիմագիծն է, քանի որ զբոսաշրջիկները առաջինը հենց հուշարձաններին են նայում և պատկերացում կազմում: Հարց է, թե այս պարագայում ինչ պատկերացում են կազմելու»:
Վերջինս նաև նշեց, որ իրենք նամակ են ուղարկել նախագահին և պահանջում են չեղյալ հայտարարել որոշումը և պատժել բոլոր նրանց, ովքեր ընդունել են նման որոշում: Սակայն մինչ օրս  որևէ պատասխան չեն ստացել:
Մեր հարցին, թե ինչ քայլեր են մտադիր անել հետագայում, Ս. Քալաշյանը նշեց, որ բարձրաձայնելու են հարցը այնքան ժամանակ, մինչև հանրությունը տեղեկանա` ինչ է կատարվում և հնչեղություն տա հարցին:

Здание МИД не только памятник, но и государственный символ – архитектор
Сегодня на встрече с журналистами председатель Союза архитекторов Мкртич Минасян затронул вопрос о здании МИД, которое предусмотрено превратить в гостиницу. По словам Минасяна, закон об охране памятников в некоторых случаях не применяется, вследствие чего мы теряем очень важные памятники. "Не учитывается то обстоятельство, что в результате сохранения памятников они не только будут доставлять нам эстетическое удовольствие, но и начнут в дальнейшем приносить большую прибыль. "Во многих странах мира памятники хранят как зеницу ока. Это и египетские пирамиды, и культурное наследие Барселоны и Лондона",- отметил председатель Союза архитекторов.
Он выразил обеспокоенность тем, что здание МИД может лишиться своей привлекательности и значения, поскольку оно является также административным центром. "Если б мы были уверены в том, что его вернут отремонтированным, в целостности и сохранности, то никакой проблемы бы не было. Но в последние годы мы потеряли многие здания, и отсутствие доверия заставляет идти на жесткие шаги",- сказал Мкртич Минасян.
А участвовавший в пресс-конференции другой архитектор – Сашур Калашян отметил: "Каждый памятник отражает наш национальный облик, поэтому туристы осматривают в первую очередь памятники и именно по ним составляют впечатление. Спрашивается, какое впечатление они могут составить в этом случае".
Калашян сообщил, что они обратились к президенту с письмом, в котором призвали аннулировать решение и наказать тех, кто его принял, однако до сих пор никакого ответа не получили.
На вопрос, какие шаги архитекторы намерены предпринять в дальнейшем, Сашур Калашян сказал, что будут поднимать этот вопрос до тех пор, пока он не получит широкий резонанс и общественность не узнает, что происходит.