Նաիրա Զոհրաբյանը չեխ պաշտոնյաներին խորհուրդ տվեց Խոջալուի հարցում խորհրդակցել չեխ լրագրող Մազալովայի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը մարտի 12-ին հանդիպեց Չեխիայի ԱԳՆ Հյուսիսային և Արևելյան Եվրոպայի երկրների վարչության պետ Ելիշկա Ժիգովայի հետ: Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀՀ-ում Չեխիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Պետր Միկիսկան և Չեխիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Յեսթրաբը:
Հանդիպման ընթացքում Նաիրա Զոհրաբյանն իր վրդովմունքը հայտնեց փետրվարի 7-ին Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Խոջալուի վերաբերյալ ընդունած բանաձևի առնչությամբ:
«Ցավում եմ, որ Չեխիայի խորհրդարանի այն պատգամավորները, ովքեր կողմ են քվեարկել այս անհեթեթությանը, ուղղակիորեն ընկել են թուրքաադրբեջանական նավթադոլարային և խավիարային քարոզչության ազդեցության տակ»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա խորհուրդ տվեց Խոջալուին առնչվող դեպքերում առնվազն խորհրդակցել չեխ լրագրող Դանա Մազալովայի հետ, ով կարող է օբյեկտիվ տեղեկատվություն տրամադրել կատարվածի իրական կազմակերպիչների և պատասխանատուների մասին:
Ըստ Նաիրա Զոհրաբյանի՝ հասկանալի է, որ Չեխիա ներկրվող նավթի 25 տոկոսը Ադրբեջանից է, և Չեխիան Ադրբեջանի հետ կապված ունի որոշակի էներգետիկ շահեր: Այդուամենայնիվ, «եթե ցանկանում ենք իրապես ունենալ եվրոպական ընտանիք, ապա պետք է ուղղակիորեն թույլ չտալ, որ նման խայտառակ բանաձևեր ընդունվեն Եվրամիության անդամ երկրի խորհրդարանում»: Այս մասին հայտնում է ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:

Наира Зограбян посоветовала представителям Чехии по вопросам Ходжалу консультироваться с чешской журналисткой Мазаловой
Председатель постоянной комиссии по вопросам евроинтеграции Национального Собрания РА Наира Зограбян 12 марта встретилась с начальником управления стран Северной и Восточной Европы МИД Чехии Елишкой Жиговой. На встрече присутствовали временный поверенный в делах Чехии в Армении Петро Микиска и Чрезвычайный и Полномочный посол Чехии в РА Иван Йестраб.
В ходе встречи Наира Зограбян выразила возмущение резолюцией по Ходжалу, принятой 7 февраля комиссией по внешним отшениям палаты депутатов парламента Чехии.
"Сожалею, что те депутаты чешского парламента, которые проголосовали за этот абсурд, просто попали под влияние турецко-азербайджанской нефтедолларовой и икорной пропаганды",- сказала депутат НС РА.
Зограбян посоветовала по вопросам, касающимся Ходжалу, консультироваться с чешской журналисткой Даной Мазаловой, которая может предоставить объективную информацию о реальных организаторах этих событий.
Напомнив о том, что 25 процентов получаемой Чехией нефти поставляет Азербайджан, армянский депутат отметила: "Тем не менее если мы действительно хотим иметь европейскую семью, то не должны позволить, чтобы подобные позорные резолюции принимались парламентом страны-члена Евросоюза". Об этом сообщает пресс-служба НС РА.