«Սարդարապատը» կոչ է անում ուժերը չվատնել Երևանի ընտրությունների վրա
Հայաստանի Հանրապետությունում 1995 թ. ի վեր ընտրությունները վերածվել են աշխարհաքաղաքական ուժերի նորգաղութային շահերը սպասարկող ապազգային պետական կառավարման համակարգի և նրա միջուկը կազմող հանցավոր վարչախումբի վերարտադրության միջոցառումների:
Նույնիսկ նախագահական «ընտրություններում», որոնց ժամանակ օրինաչափորեն արձանագրվում է ժողովրդի մոբիլիզացիայի և պայքարի ուժգնության շատ ավելի բարձր մակարդակ, հնարավոր չէ հաղթահարել ընտրակեղծիքի մեխանիզմը:
Միևնույն ժամանակ հարկ է փաստել, 2013 թ. նախագահական «ընտրությունների» ընթացքում ձևավորվել է աննախադեպ մի երևույթ: Այս անգամ բարձրացած ընդվզման ալիքը հետևանք չէ միայն կեղեքման դեմ հերթական պոռթկման: Ժողովուրդն իրեն բնորոշ ներքին իմաստնությամբ գիտակցում է, որ այսպես շարունակվելու դեպքում «ընտրությունների» հաջորդ հնգամյա փուլի համար երկիրը կարող է դիմադրության բավարար ռեսուրս չունենալ, ուստի իր ընդվզման մեջ նաև գոյատևման պայքարի ազդակ է ուղարկում առողջ քաղաքական ներուժի ակտիվին:
Հայ ժողովրդի այս ընդվզման որակը հուշում է, որ դրա ճիշտ ուղղորդման և կազմակերպման դեպքում ոչ միայն հնարավոր է մեր երկիրը հանել քաղաքական փակուղուց ու վերականգնել նրա ինքնիշխանությունը, այլև հասնել համազգային զարթոնքի և կառուցել նոր որակի հայկական պետություն:
«Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խումբը փաստում է, որ մենք ըստ իրավիճակի տրամաբանության պարտավոր ենք կատարել քաղաքական փակուղուց դուրս գալու առաջին կազմակերպական քայլը, որպիսին կարող է լինել միայն պետական կառավարման համակարգին զուգահեռաբար գործող այլընտրանքային համակարգի ձևավորման գործընթացի մեկնարկը: Այդ նպատակով անհրաժեշտ է առավելագույնս օգտվել ժողովրդական ընդվզմամբ առաջացած ներկայիս մոբիլիզացիայի աննախադեպ հնարավորությունից և ուժերը չվատնել կանխորոշված ելքով հերթական, այս անգամ արդեն՝ Երևանի ավագանու «ընտրությունների» վրա:
Ժամանակն է ինքնակազմակերպվելու և միահամուռ ջանքերով ձեռնամուխ լինելու այլընտրանքային եղանակով դատական, օրենսդիր ու գործադիր մարմինների ձևավորման միջոցով մեր ինքնիշխանության վերականգնման և նոր որակի հայկական պետության ստեղծման համազգային նպատակի իրագործմանը:

“Сардарапат” призывает не тратить силы на выборы в совет старейшин Еревана
Движение “Сардарапат” выступило сегодня с заявлением, в котором, в частности, отмечается, что ”начиная с 1995 года выборы в Республике Армения превратились в мероприятие по воспроизводству системы антинационального государственного правления, обслуживающей неоколониальные интересы геополитических сил, и составляющего ее ядро преступного режима”.
“Механизм избирательных нарушений невозможно преодолеть даже во время президентских “выборов”, когда закономерно регистрируется гораздо более высокий  уровень мобилизации и усиления борьбы народа.
В то же время нужно констатировать, что во время президентских выборов 2013 г. сформировалось беспрецедентное явление. Поднявшаяся на этот раз  волна протеста была следствием не только очередного бунта против эксплуатации. Народ с присущей ему мудростью осознает, что если так будет продолжаться и дальше, то для очередного пятилетнего этапа “выборов” у страны может не оказаться достаточного ресурса противодействия, поэтому своим протестом посылает здоровому политическому потенциалу мессидж о борьбе за выживание.
Качество нынешней волны протеста армянского народа подсказывает, что в случае направления ее в правильное русло и правильной организации можно не только вывести страну из политического тупика и восстановить ее суверенитет, но и добиться общенационального возрождения и построить армянское государство нового качества,- говорится в заявлении.
Движение “Сардарапат” указывает на необходимость максимально воспользоваться беспрецедентной возможностью для мобилизации, которая возникла в результате этой волны народного протеста, и не тратить силы на предстоящие выборы –  на этот раз в совет старейшин Еревана – с их уже предопределенным исходом.
“Пора самоорганизоваться и общими усилиями приступить к восстановлению нашего суверенитета посредством формирования альтернативных судебных, законодательных и исполнительных органов и осуществлению общенациональной цели создания армянского государства нового качества”,- отмечается в заявлении движения “Сардарапат”.