Ստեփան Սաֆարյանի նամակը Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության նախագահին
Ինչպես գիտեք, ս.թ. փետրվարի 18-ին Հայաստանում տեղի ունեցան նախագահական ընտրություններ: Դրանցում հիմնական պայքարը ծավալվեց ընդդիմադիր «Ժառանգություն» եւ իշխանական Հանրապետական կուսակցությունների առաջնորդների միջեւ. երկուսն էլ` Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության դիտորդ-անդամ:
Մինչեւ ընտրությունները Դուք երկու թեկնածուներին հաջողություն մաղթեցիք եւ հույս հայտնեցիք, որ կանցկացվեն ազատ, արդար ու ժողովրդավարական ընտրություններ: Չնայած գործող նախագահի բազմաթիվ խոստումներին, դրանք ամենեւին ազատ եւ արդար չէին: Իրականում, ընտրությունների արդյունքները համակարգային կեղծման ենթարկվեցին, քանի որ Հանրապետական կուսակցության թեկնածուն փորձեց գողանալ հաղթանակը քվեատուփերի լցոնման, քվեաթերթիկների գողության եւ բազմակի քվեարկությունների միջոցով: Հրաշքի էր նման, որ չնայած քարոզարշավի ընթացքում գործող նախագահի կողմից պետական միջոցների լայնորեն չարաշահմանը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանն առկա քվեների մեծամասնություն ստացավ ոչ միայն խոշոր քաղաքներում, այլեւ երկրի զգալի տարածքներում:
Կցված ֆայլերով Ձեզ ենք ներկայացնում ընտրությունների պաշտոնական արդյունքների՝ Policy Forum Armenia հեղինակավոր անկախ կազմակերպության կողմից իրականացված վերլուծությունը (որի հայտնաբերումները հաստատվել են աշխարհի մի քանի վիճակագիրների, այդ թվում` Կոլումբիայի համալսարանից Ֆրեդերիկ Սյոբերգի կողմից), ԵԱՀԿ/ԺՄԻՀԳ միջանկյալ զեկույցը, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ մի հեղինակավոր դիտորդի կողմից գրված վկայության նամակը: Այդ փաստաթղթերն ինքնին խոսուն են եւ լրացնում են փետրվարի 18-ին տեղի ունեցած ընտրախախտումների մասին մեծաքանակ վկայություններն ու տեսանյութերը: Այդ ամենը ոչ թե արդյունքների վրա էապես չազդող այստեղ կամ այնտեղ տեղի ունեցած պատահական խախտումների, այլեւ Հայաստանի քաղաքացու ժողովրդավարական կամքի կանխամտածված, պրոֆեսիոնալ խեղման ապացույցներ են:
Հակիրճ` Րաֆֆի Հովհաննիսյանը քվեների ճնշող մեծամասնություն է ստացել գրեթե ամեն մի տեղամասում, որտեղ արձանագրվել է ընտրողների միջին մասնակցություն, մինչդեռ Սերժ Սարգսյանը առկա քվեների գրեթե 100% կամ անգամ ավելին է ստացել բոլոր այն տեղամասերում, որտեղ ընտրողների 80-99% անհավանական մասնակցություն է գրանցվել:
Այսօր, երբ դե-ֆակտո նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորանքներ է ընդունում իր կեղծված «հաղթանակի» կապակցությամբ եւ շրջագայում է տարբեր երկրներով, Հայաստանի ժողովրդի ճնշող մեծամասնության կողմից ընտրված թեկնածուն՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, հացադուլ է սկսել՝ պահանջելով ճանաչել ընտրությունների իրական արդյունքները: Նա նաեւ բաց է եղել երկրորդ փուլ հայտարարելու հնարավորության հարցում:
Պարոն Մարթենս,
Հայաստանն առանց ժողովրդավարական եւ ազատ ընտրությունների, լեգիտիմ նախագահի եւ միջազգային չափանիշների ու ՀՀ Սահմանադրության պահպանման ապագա չունի: Հայ ժողովուրդը պարզապես չի կարող այլեւս ապրել այն ղեկավարի ներքո, որին չի ընտրել: Քաղաքացիների իրավազրկումը նրանց գրեթե զրկել է սեփական պետականության նկատմամբ հավատից: Մենք կոչ ենք անում հենց ԵԺԿ սեփական արժեքների ու չափանիշներին համապատասխան՝ վերանայել գործող նախագահին շնորհավորելու Ձեր որոշումը:
Մենք նաեւ հույս ենք տածում, որ ԵԺԿ-ը կճանաչի հայ ժողովրդի օրինական քվեն եւ չի նպաստի քաղաքական ճգնաժամի խորացմանը, որ ծավալվում է Հայաստանում: Այլ հակառակը, կդառնա ժողովրդավարության իրական առաջամարտիկ ոչ թե այս կամ այն կուսակցության, այլ ողջ հայ ժողովրդի համար, որը փետրվարի 18-ին վճռորոշ հույսով ու խիզախությամբ իր իրավազոր որոշումն է կայացրել:
Եթե ձեր նախագահական որոշումը, որը խեղում է օրինականության, քաղաքացիական ազատության եւ ժողովրդավարական արդարության եվրոպական ուղենիշերը, դառնա ԵԺԿ ողջ ընտանիքի պաշտոնական հանրակարգային դիրքորոշումը, մենք ստիպված կլինենք վերանայել այդ հեղինակավոր կազմակերպությանը մեր անդամակցությունը, քանի որ այն ցավալիորեն շեղվել է իր հիմնարար սկզբունքներից, արժեքներից եւ հանձնառությունից, որոնք մենք կիսում էինք ու ընկած էին անդամակցության հիմքում:

Heritage Party Urges President of European People’s Party to Recognize Hovannisian as President
As you know, on February 18 a presidential election took place in Armenia. It was contested primarily by the leaders of two parties—the ruling Republican Party and the opposition Heritage Party—both observer members of the EPP.
Before the campaign you had conveyed your warm wishes to both candidates, and expressed your hope for a free, fair and democratic election.
Despite the incumbent’s numerous promises, the election was anything but free and fair. In fact its results were systematically falsified, as the incumbent Republican candidate tried to steal victory by a process of ballot-stuffing, ballot-stealing, and multiple-voting. It remains something of a miracle that, despite the incumbent’s vast abuse of state resources throughout the campaign, Raffi Hovannisian earned the majority of actual votes—not only in every major city, but also in most areas throughout the republic.
The attached file includes an analysis of the official election results produced by the independent organization Policy Forum Armenia (whose findings have been affirmed by several statisticians throughout the world, including Frederik Sjoberg of Columbia University), the Interim Report from ODIHR, and a testimonial letter from one of the distinguished OSCE observers himself.
These documents speak for themselves—and complement a vast body of evidence, both testimonial and captured directly on video, of the fraud that took place on February 18. This is proof not merely of incidental violations here and there with no clear effect on the outcome, but rather of a deliberate, professional disenfranchisement of the Armenian citizen’s democratic will.
In short: Raffi Hovannisian earned a vast majority of votes in nearly every precinct where average voter turnout was registered, while Serzh Sargsyan received nearly or more than 100% of actual votes everywhere with impossible voter turnouts of 80-99%.
As the de facto president Serzh Sargsyan travels to foreign countries and receives congratulations on his false victory, Raffi Hovannisian—the candidate overwhelmingly elected by the Armenian people—has begun a hunger strike to demand recognition of the true election results. He has also been open to the possibility of a second round run-off.
Mr. Martens: Armenia has no future without democracy and free elections, without a legitimate president, without compliance with international standards and its own Constitution. The Armenian people simply can no longer afford to live under a ruler they did not elect.
Their disenfranchisement has nearly robbed them of all faith in their nationhood. We urge you to reconsider, in correspondence with EPP’s very own values and standards, your decision to congratulate the incumbent.
We hope that the EPP will recognize the legitimate vote of the Armenian nation and will not contribute to the deepening of the political crisis which has developed in Armenia. Rather, it must become a true champion of democracy—not of this or that political party, but of the Armenian people, who made their rightful decision with definitive hope and courage on February 18.
If your presidential determination—which flies in the face of European benchmarks of the rule of law, civil liberty, and democratic justice—becomes the official institutional policy of the entire EPP family, we shall be compelled to reevaluate our membership in a great organization that has, most regrettably, deviated from the fundamental precepts, values, and commitments which we seemed to share, and which were the foundations of our application.