Ոստիկանությունը թույլ չտվեց վրան տեղադրել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի համար
«Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչերը և այլ քաղաքացիներ այսօր կեսօրին փորձում էին վրան տեղադրել Ազատության հրապարակում արդեն 5-րդ օրը հացադուլ անող Րաֆֆի Հովհաննիսյանի համար, սակայն ոստիկանները թույլ չտվեցին:
Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետարանի որոշմամբ արգելվել էր պատմամշակութային արժեք հանդիսացող Ազատության հրապարակում տեղադրել վրան: Իսկ հրապարակին հարող կանաչապատ տարածքը, որտեղ փորձում էին տեղադրել վրանը, ըստ «Ժառանգության» մամլո խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանի, չի համարվում հրապարակի մաս, որովհետև այդ դեպքում այն չէր կարող կառուցապատվել սրճարաններով:
«Ցույց տվեք այն որոշումը, որի համաձայն Ազատության հրապարակում բատուտներ էին տեղադրել»,- ասաց «Ժառանգության» ներկայացուցիչ Ստյոպա Սաֆարյանը:
Երբ արդեն հրմշտոց էր սկսվել վրան տեղադրել փորձողների և ոստիկանների միջև, եկավ Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը և ասաց. «Ես թույլ չեմ տալիս: Եթե դուք գտնում եք, որ ոստիկանության գործողություններն օրինաչափ չեն, խնդրեմ, դիմեք դատարան»: Ոստիկանության փոխգնդապետ Կարեն Մովսիսյանն ասաց. «Մենք հիմա արգելում ենք, դուք դիմեք դատարան»:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը հավաքավածներին կոչ էր անում չենթարկվել սադրանքներին, քանի որ իրենց գործողություններն օրինական են:
Ազատության հրապարակում էր նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի արագ արձագանքման բաժնի պետ Անդրեյ Աղամալյանը, ով հայտարարեց, որ ոստիկանության գործողություններն ապօրինի են, և եթե չկա այդ տարածքում վրան տեղադրելու արգելք, ապա քաղաքացիներն իրավունք ունեն տեղադրել այն:
Ի վերջո` կողմերը համաձայնության եկան, Ռուբեն Հակոբյանն ասաց, որ ֆորմալությունը պահելու համար կդիմեն Մշակույթի նախարարություն և Երևանի քաղաքապետարան և, անկախ պատասխանից, ժամը 17.00-17.30-ի սահմաններում ամեն դեպքում կտեղադրեն վրանը:

Полиция не разрешает установить палатку для Раффи Ованнисяна
Сегодня в полдень представители партии “Наследие” и рядовые граждане пытались установить палатку для Раффи Ованнисяна, который уже пятый день проводит голодовку на площади Свободы. Однако полицейские не разрешили сделать это.
Напомним, что решением мэрии Еревана установка палатки на площади Свободы, являющейся культурно-исторической ценностью, запрещена. Между тем пресс-секретарь “Наследия” Овсеп Хуршудян считает, что прилегающая к площади зеленая зона, где предусматривалось установить палатку, не является частью площади, в противном случае она не могла быть застроена многочисленными кафе. “Покажите решение, согласно которому на площади Свободы установлены батуты”,- потребовал представитель “Наследия” Степа Сафарян.
Когда между лицами, пытавшимися установить палатку, и полицейскими началась потасовка, явился заместитель начальника полиции Еревана Валерий Осипян, который заявил: “Я не разрешаю. Если вы считаете, что действия полиции неправомерны, пожалуйста, обратитесь в суд”. В свою очередь подполковник полиции Карен Мовсисян заявил: “Мы запрещаем. Обратитесь в суд”.
Руководитель фракции “Наследие” Рубен Акопян призвал собравшихся не подчиняться провокациям, отметив, что их действия законны.
На площади Свободы находился также начальник отдела быстрого реагирования офиса Защитника прав человека РА Андрей Агамалян, который заявил, что действия полиции незаконны, поскольку если нет запрета на установку палатки на данной территории, то граждане имеют право ее установить.
В конце концов стороны пришли к согласию. Рубен Акопян сообщил, что для соблюдения формальности они обратятся в Министерство культуры и столичную мэрию, и, независимо от ответа, в промежутке между 17.00 и 17.30 палатка в любом случае будет установлена.