Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնը մեկնարկում է մարզերում
Բրիտանական խորհուրդը, Երևանում Բրիտանական դեսպանատունը և «ԱրմենՏել» ընկերությունը (ապրանքանիշը` Beeline) հայտարարում են մարզերում Բրիտանական ֆիլմերի 11-րդ փառատոնի մեկնարկի մասին:
2013թ-ի մարտ ամսվա ընթացքում Սյունիքի, Արագածոտնի և Կոտայքի մարզերի բնակիչները կարող են ծանոթանալ բրիտանացի կինոգործիչների վերջին տարիների աշխատանքներին: Ծրագրի ֆիլմերը կցուցադրվեն մարզերի շրջկենտրոններում` Գորիս, Հրազդան և Աշտարակ քաղաքներում:
«Հայաստանում կինոարվեստն ավանդաբար եղել է և մնում է պահանջված: Հայ կինոարվեստի դպրոցն աշխարհին տվել է բազմաթիվ մեծ ռեժիսորներ, դերասաններ և օպերատորներ: Հարուստ մշակութային կյանքը մարզերում նպաստում է նորանոր անունների ի հայտ գալուն: Այդ իսկ պատճառով, մենք կարևորում ենք, որպեսզի մարզերի երիտասարդները նույնպես հնարավորություն ունենան ծանոթանալու համաշխարհային կինեմոտոգրաֆիայի նոր գործերի հետ, զգալու ինչով է շնչում աշխարհը, մտորելու այն խնդիրների մասին, որոնք մտահոգում են օտարերկրյա արվեստի գործիչներին: Ուրախ ենք, որ բրիտանական ֆիլմերը կարող են դիտել ոչ միայն Երևանում, այլ մեր երկրի տարբեր մարզերում»,- նշեց «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի Գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կարեն Շախնազարյանը:
«Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնը ներկայացնում է բրիտանական ժամանակակից կինոարվեստի լավագույն և հիշարժան աշխատանքները: Մենք առաջարկում ենք տարբեր ժանրերի ստեղծագործություններ` կատակերգությունից մինչև փաստավավերագրական ֆիլմ: Փառատոնի ընթացքում ցուցադրվող ֆիլմերը պատմություններ են Մեծ Բրիտանիայի հասարակության մասին, քաղաքացիների առօրյայի, նրանց հույզերի և մտորումների մասին»,-նշեց Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը:
Մարտի 16-ից մինչև 18-ը ֆիլմերը կցուցադրվեն Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքի Պետական Դրամատիկական թատրոնում: Մարտի 19-ից մինչև 21-ն կցուցադրվեն Արագածոտնի մարզի Աշտարակի մշակութային կենտրոնում, իսկ մարտի 22-ից մինչև 24-ը` Կոտայքի մարզի Քաղաքային Դրամատիկական թատրոնում: Ընդհանուր առմամաբ, մարզերի բնակիչները Բրիտանական ֆիլմերի 11-րդ փառատոնի շրջանակում կարող են դիտել 9 ֆիլմ:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեան հռչակել է 2013 թվականը Միջազգային ջրային համագործակցության տարի: Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնը միացել է այս նախաձեռնությանը: Փառատոնի կազմակերպիչներն են Բրիտանական խորհուրդը` Երևանում Բրիտանական դեսպանատան և «ԱրմենՏել» ՓԲԸ (ապրանքանիշը` Beeline) աջակցությամբ:

Фестиваль британских фильмов стартует в марзах
Компания «АрменТел» (торговая марка Beeline) и представительство Британского Совета в Армении, при поддержке Британского Посольства в Ереване, объявляют о старте региональной программы 11-го Фестиваля британских фильмов.
В течение марта 2013 года жители Сюникского, Арагацотнского и Котайкского марзов смогут ознакомиться с работами кинематографистов, вошедшими в специальную программу Фестиваля. Фильмы-участники программы будут демонстрироваться в региональных центрах марзов — Горисе, Раздане и Аштараке.
«Искусство кинематографии традиционно востребовано в Армении. Школа армянского кинематографа дала миру множество великих режиссеров, артистов, операторов. Именно богатая культурная жизнь в регионах способствует появлению новых имен. Поэтому, мы считаем важным помогать молодым людям в марзах приобщиться к новейшим работам мирового кинематографа, почувствовать, чем дышит планета, задуматься над проблемами, которые волнуют зарубежных мастеров искусств. Мы рады, что можем сделать доступным просмотр британских фильмов для публики в разных уголках нашей страны так же, как и в Ереване», — отметил ВрИО Генерального директора ЗАО «АрменТел» Карен Шахназарян.
«Фестиваль британских фильмов представляет лучшие и наиболее запомнившиеся работы современного британского киноискусства. Мы предлагаем произведения разных жанров — от комедии до документалистики. Демонстрируемые в процессе фестиваля фильмы являются историями об обществе Великобритании, о буднях граждан, их раздумьях и волнениях», — отметила директор армянского филиала Британского Совета Аревик Сарибекян.
С 16 по 18 марта показы фильмов пройдут в Сюнике — в Государственном театре драмы города Гориса. С 19 по 21 марта в Арагацотне — в Культурном центре Аштарака, а с 22 по 24 марта в Котайке — в разданском Городском театре драмы. В общей сложности жители регионов смогут увидеть 9 фильмов из программы 11-ого Фестиваля британских фильмов.
Генеральной ассамблеей ООН 2013-й год провозглашен годом международного водного сотрудничества. В связи с этим водной тематике посвящен и проходящий в Армении 11-ый Фестиваль британских фильмов, организатором которого выступает Британский Совет при поддержке Британского Посольства в Ереване и компании «АрменТел» (торговая марка Beeline).