Նախարարի կարծիքով` «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ն պետք է փակվի
2009 թվականի համեմատ` 2010-ին ազատազրկման վայրերում մահվան դեպքերն ավելացել են ավելի քան 2.5 անգամ: 2009թ. գրանցվել է մահվան 15 դեպք, իսկ անցյալ տարի` 37: Այս թվերն այսօր ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխան ժամանակ հրապարակեց «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը: Նա արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանին հարցրեց, թե ինչպիսի քննություններ են տեղի ունեցել նշված դեպքերի առթով` նախ եւ առաջ ինքնասպանությունների հետ կապված, եւ ինչ պատասխանատվության են ենթարկվել պատասխանատուները:
Նախարար Թովմասյանը պատգամավորի հարցին պատասխանեց` ավետիսով, այն է` վերջին 3 տարում քրեակատարողական հիմնարկներում սպանության դեպք չի եղել, ինչպես նաեւ իգական սեռի անչափահաս ազատազրկվածներ չկան:
Այնուամենայնիվ, նախարարը փաստեց, որ մահացության դեպքերն ավելացել են: Դա պայմանավորեց նաեւ մի հիվանդությամբ, որ դատապարտյալները բենզինի եւ այլ նյութերի համադրությամբ թմրանյութ են ստանում եւ օգտագործում, ինչի հետեւանքով էլ մահացություններ են գրանցվում:
Հ. Թովմասյանի ասելով` բոլոր դեպքերով էլ քննություն տարվել է, եւ մահացության որոշ դեպքեր պայմանավորված են եղել այնպիսի հիվանդություններով, որոնց կանխարգելումը դժվար է:
«Բայց այս ոլորտում որոշակի քայլեր արվում են, մասնավորապես` վերազինվում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի վիրահատարանը, եւ մոտ օրերս հնարավոր կլինի փոքր վիրահատությունները հենց տեղում կազմակերպել: Բանակցությունն ենք վարում «Գլոբալ հիմնադրամի» հետ առողջապահական նյութեր, սարքավորումներ մատակարարելու համար, որպեսզի այս խնդիրը հնարավոր լինի լուծել»,-ավելացրեց նախարարը:
Անդրադառնալով ինքնասպանություններին` ասաց, որ 4 ինքնասպանության դեպք է եղել, եւ 4-ի դեպքում էլ մահացածները գրություն են թողել, որ որեւէ մեկին չմեղադրեն այդ հարցում:
Լարիսա Ալավերդյանը նաեւ հետաքրքրվեց խցերում գերբնակեցման խնդրով` ասելով, որ ազատազրկվածների համար անմարդկային պայմաններ են ստեղծված հատկապես «Նուբարաշենում», որտեղ մարդիկ հերթով են քնում:
8 հոգու համար նախատեսված խցում տեղավորվում է 15-20 մարդ: «Դա հավասարազոր է դաժան վերաբերմունքի, մինչեւ անգամ խոշտանգում: Ես չեմ տեսնում մի խնդիր, որ կարդարացնի այս վիճակը»,-ասում է պատգամավորը:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին` նախարարն ասաց, որ բավականին երկար ժամանակ ընդհանրապես չի կիրառվել պատժի չկրած մասը հասարակական աշխատանքով փոխարինելու հնարավորությունը: Բայց նախորդ ամիս մոտ 15 մարդ ներգրավվել է հասարակական աշխատանքներում, մոտ 40 մարդ էլ դիմել է պատժի չկրած մասը հանրային աշխատանքով փոխարինելու խնդրանքով; Նրանք կներգրավվեն սանիտարական էտումների, կանաչապատման եւ այլ աշխատանքներում:
Գերբնակեցման հետ կապված` նախարարն ասաց, որ Արմավիրում նախատեսվում է 400-հոգանոց կալանավայր կառուցել:
Քննարկվում է նաեւ Երեւանում եւս մեկ կառույց ունենալու հարցը, որը կթեթեւացնի «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի խնդիրը:
«Ռազմավարական առումով տեսնում եմ, որ «Նուբարաշենը», որպես քրեակատարողական հիմնարկ, ընդհանրապես պետք է փակվի, որովհետեւ ժամանակակից չափանիշներին չի համապատասխանում»,-ավելացրեց Հ. Թովմասյանը:

УИУ “Нубарашен” следует закрыть, считает министр юстиции РА
В 2010 г., по сравнению с 2009-м, число случаев смерти в местах лишения свободы возросло более чем в 2,5 раза. В 2009 г. было зарегистрировано 15 случаев смерти, в прошлом году – 37. Эти цифры обнародовала сегодня на встрече в Национальном Собрании с членами правительства депутат фракции “Наследие” Лариса Алавердян. Депутат поинтересовалась у министра юстиции Грайра Товмасяна, проводилось ли расследование указанных случев, прежде всего самоубийств, привлечены ли к ответственности виновные. Перед тем, как ответить на вопрос, глава Минюста сообщил обнадеживающую информацию: за последние 3 года в уголовно-исполнительных учреждениях не были зарегистрированы случаи убийств, нет также несовершеннолетних заключенных женского пола. Тем не менее Грайр Товмасян признал, что число смертей увеличилось. Эту ситуацию министр обусловил тем, что заключенные получают наркотики, содержащие бензин и другие вещества, использование которых приводит к летальному исходу. По всем этим случаям проводилось расследование, заверил министр, добавив, что некоторые случаи смерти были вызваны трудноизлечимыми болезнями.
“Тем не менее в этой сфере предпринимаются шаги. В частности, осуществляется переоснащение операционной УИУ “Нубарашен”, и в ближайшее время сравнительно легкие операции можно будет проводить на месте. Ведутся также переговоры с фондом “Глобал” о поставках медицинских препаратов и оборудования”,- отметил Г.Товмасян. Касаясь случаев суицида, министр сказал, что зафиксировано 4 самоубийства, и во всех случаях умершие оставили записки с просьбой никого не винить.
Лариса Алавердян также обратила внимание министра на сверхперегруженность тюремных камер, отметив, что для заключенных созданы нечеловеческие условия – в частности в УИУ “Нубарашен” люди спят по очереди. В камере на 8 человек содержатся 15-20 заключенных. “Это равнозначно жестокому обращению, даже пытке. Я не вижу проблему, которая оправдала бы наличие подобной ситуации”,- заявила депутат.
Отвечая на вопрос журналиста, глава Минюста сказал, что достаточно долгое время не применялась возможность замены оставшейся меры наказания общественными работами. Однако в прошлом месяце около 15 человек были привлечены к общественным работам и почти 40 обратились с просьбой заменить им непонесенную часть наказания общественной работой. Этих людей вовлекут в работы по санитарным вырубкам, озеленению и т.д.
Касаясь вопроса перегруженности УИУ, министр сообщил, что планируется построить в Армавире колонию на 400 мест. Обсуждается также вопрос строительства аналогичного учреждения в Ереване, что позволит разгрузить УИУ ”Нубарашен”, сказал министр.
“В стратегическом плане я считаю, что уголовно-исполнительное учреждение“Нубарашен” должно быть закрыто, так как оно не соответствует современным критериям”,- добавил Грайр Товмасян.