«Ուղեղի ճանաչման շաբաթ» 2013 կրթական արշավը Հայաստանում
Ս/թ մարտի 11-17-ը Հայաստանում անցկացվեց «Ուղեղի ճանաչման շաբաթ» (Brain Awareness Week) կրթական արշավը:
«Ուղեղի ճանաչման շաբաթը» գլոբալ արշավ է, որի նպատակն է հասարակությանը մատչելի ձևով ներկայացնել ուղեղի հիվանդությունները, դրանց բուժման հարցում գիտության ձեռքբերումները և այլն: Արշավն իրականացվում է աշխարհի շուրջ 100 երկրներում: Այն համակարգվում է «Դանա» հիմնադրամի կողմից:
«Երիտասարդ կենսաբանների ասոցիացիա» ՀԿ-ն՝ Նյարդաբանական միությունների եվրոպական ֆեդերացիայի աջակցությամբ, արշավի շրջանակներում Հայաստանի 10 դպրոցներում իրականացրեց Ալցհեյմերի և Պարկինսոնի հիվանդությունների վերաբերյալ կրթական սեմինարներ և մրցույթներ, նաև փակցվեցին տեղեկատվական պաստառներ:
Արշավին մասնակցեցին ք. Երևանի 185 միջն. և 196 միջն. դպրոցները, «Օհանյան» և «Փոքրիկ Իշխան» կրթահամալիրները, «Քվանտ» վարժարանը:
ՀՀ մարզերից՝ գ. Ավշարի միջն., գ. Գեղարքունիքի միջն. դպրոցները, ք. Մեծամորի թիվ 2 ավագ դպրոցը, գ. Քանաքեռավանի «Փոքր Մհեր» ռազմական կրթահամալիրը, ք. Հրազդանի թիվ 10 ավագ դպրոցը:
Արշավին մասնակցեց շուրջ 200 աշակերտ: Կրթական սեմինարների ընթացքում երիտասարդ կենսաբանները մատչելի կերպով ներկայացրեցին Ալցհեյմերի և Պարկինսոնի հիվանդությունները, դրանց ախտորոշման և բուժման եղանակները, ինչպես նաև գիտության վերջին նվաճումներն ուղեղի հետազոտման ոլորտում:
Զեկուցումներից հետո անցկացվեցին մրցույթներ, որոնց արդյունքում աշակերտներն արժանացան տարաբնույթ մրցանակների: Շաբաթվա վերջում յուրաքանչյուր դպրոցի աշակերտների ցուցադրած արդյունքների հիման վրա որոշվեց «Ուղեղի ճանաչման շաբաթը» 2013 կրթական արշավի լավագույն դպրոցը: Մրցույթի արդյունքում լավագույնը ճանաչվեց «Քվանտ» վարժարանը: Այս մասին հայտնում է «Երիտասարդ կենսաբանների ասոցիացիան»:

On March 11 -17, The “Brain Awareness Week” educational campaign was held in Armenia.
The “Brain Awareness Week” is a global campaign which aims to provide knowledge about brain diseases and achievements in science, in the field of their therapy etc. The campaign is carried out in 100 countries around the world. It is coordinated by the «Dana» foundation.
The Young Biologists Association NGO supported by Federation of European Neurological associations, in the framework of campaign realized educational seminars and competitions about Alzheimer’s and Parkinson’s diseases in 10 schools of Armenia. Additionally, informational posters were posted in the schools.
Ten schools took part in campaign, of which five were from Yerevan - #185, #196 secondary schools, “Ohanian”, “Poqrik Ishxan” educational complexes and “Quantum” college.
Another five were from the regions – Avshar and Gegharqunik villages’ secondary schools, c. Metsamor’s #2 high school, Qanaqeravan village’s «Poqr Mher» military educational complex, Hrazdan’s #10 high school:
About 200 pupils participated in the campaign. During the educational seminars young biologists presented Alzheimer’s and Parkinson’s diseases, methods of diagnosis and treatment as well as cut-edge research achievements.
After the seminars the competitions for participants were organized. The pupils were awarded various prizes. At the end of the week based on each school’s results the best school was selected. The best school of «Brain Awareness week» 2013 was recognized «Quantum» college.