«Ո՞վ է արյունով ազատագրած հողերը խոսքով ետ տալիս»,- ասում են քարվաճառցիներն ու շահումյանցիները
Կազանում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման օրը` հունիսի 24-ին, «Ճանաչիր քո երկիրը» նախաձեռնության անդամ 50 երևանցի երիտասարդ մեկնել էր Արցախի Քարվաճառի և Շահումյանի շրջաններ:
Ըստ նախաձեռնության տարածած մամուլի հաղորդագրության` երիտասարդներն այցելեցին 12 բնակավայր, շփվեցին դրանց բնակիչների հետ: Թեև արցախցիները քաջատեղյակ էին կազանյան հանդիպումից, դրա ընթացքը և ելքը նրանց քիչ էր հետաքրքրում:
«Ազատագրված տարածքների որևէ զիջում անհնար է, ո՞վ է արյունով ազատագրած հողերը խոսքով ետ տալիս»,- ասում են քարվաճառցիներն ու շահումյանցիները: «Հարկ եղած դեպքում պատրա՞ստ եք կրկին պատերազմել հայրենիքը պաշտպանելու համար» հարցից ազատագրված շրջանների բնակիչները վիրավորվում էին ու հաճախ արհամարհական քմծիծաղ տալիս:
Քաշաթաղում անգամ տատիկներն են պատրաստ վերհիշել պատերազմի ընթացքում ձեռք բերած կարողությունները: Յոթանասունամյա Ելենա Գևորգյանը երիտասարդների հետ զրույցում ասաց, որ ազատագրված տարածքների հանդեպ ցանկացած ոտնձգության դեպքում առաջինն է մարտի դաշտ գնալու: «Անցած 20 տարվա ընթացքում կրակելու ունակությունս չեմ կորցրել»,- ասաց նա:
Քարվաճառի Զուառ գյուղի բնակիչներն էլ երևանցի երիտասարդների հետ հանդիպման ժամանակ միասին հանպատրաստից սկսեցին կատարել Հայաստանի Զինված ուժերի օրհներգը.

"Кто завоеванные кровью земли отдает просто так",- говорят карвачарцы и шаумянцы
24 июня, в день встречи в Казани президентов Армении, России и Азербайджана, 50 молодых членов инициативы "Познай свою страну" отправились из Еревана в районы Арцаха Карвачар и Шаумян.
Члены инициативы посетили 12 населенных пунктов, пообщались с их жителями. И хотя арцахцы были хорошо осведомлены о казанской встрече, ее ход и результаты их мало интересовали.
"Уступка освобожденных территорий невозможна. Кто завоеванные кровью земли отдает просто так",- говорили карвачарцы и шаумянцы. А на вопрос, готовы ли они в случае необходимости вновь встать на защиту родины, арцахцы обижались и очень часто презрительно усмехались.
В Кашатахе даже бабушки готовы в случае возобновления боевых действий вспомнить приобретенные во время прошлой войны навыки. 70-летняя Елена Геворкян в беседе с молодежью сказала, что в случае любого посягательства на освобожденные территории она первая отправится воевать. "За прошедшие 20 лет стрелять не разучилась",- говорит пожилая женщина.
А жители карвачарского села Зуар во время встречи с молодыми ереванцами неожиданно запели гимн Вооруженных сил Армении: