Երբ «պոտենցիալ զոհը» թակարդը չի ընկնում
Փետրվարի 27-ին, երբ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դեռ հացադուլ չէր հայտարարել և ակտիվ մարզային այցելությունների ու հանրահավաքների կազմակերպման փուլում էր, Աժ նախագահ, նախագահական ընտրություններում Սերժ Սարգսյանի ընտրական շտաբի պետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարում էր. «Երբ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն առաջարկում է Սերժ Սարգսյանին, ասենք, գնալ երկրորդ փուլի կամ ցրել խորհրդարանը, դրանք ողջամիտ չեն, բայց ես, այո, ողջամիտ եմ համարում այն առաջարկը, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, օրինակ, կարող է Սերժ Սարգսյանին ասել, թե «Ժառանգության» այս կամ այն ներկայացուցիչը կարող է գլխավորել այս կամ այն գերատեսչությունը: Ես վստահ եմ, որ Սերժ Սարգսյանը կքննարկի այդ ողջամիտ առաջարկը»:
Այն, որ Սերժ Սարգսյանին Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ներկայացրած առաջարկությունները պետք է ոչ ողջամիտ համարվեին, հասկանալի էր ի սկզբանե: Ընտրություններին հազիվ կարողանալով պահպանել ունեցած իշխանությունը և փաստացի արտաքին աշխարհից ստանալով լուրջ լեգիտիմության պաշար` գործող նախագահը երբեք չէր համաձայնելու ինքնակամ հրաժարական տալ կամ համաձայնել ընտրությունների երկրորդ փուլի անցկացմանը, ԱԺ-ն ցրելուն, որը նույնն էր նշանակելու, թե թույլ տալ ոտքերի տակից քաշել գորգը: Սահմանադրական դատարանի որոշումից հետո, որով ուժի մեջ թողնվեց իրեն նախագահ հռչակող ԿԸՀ որոշումը, այդ առաջարկություններին ընդառաջելու մասին խոսելն անիմաստ էր դառնում կրկնակի:
Սակայն, դրանցից բացի, Հովհաննիսյանի թիմը, խորհդարանական ընդդիմության հետ համատեղ, ըստ էության, արեց նաև այլընտրանքային նոր առաջարկներ` կապված կառավարման խորհրդարանական համակարգին անցնելուն ուղղված Սահմանադրական հանրաքվեի ացկացման և ընտրական օրենսգիրքը լուրջ, արմատական փոփոխությունների ենթարկելու հետ, որոնք, սակայն բարեհաջող կերպով տապալվեցին` հենց խորհրարանական մեծամասնության հետ բանակցությունների ընթացքում: Հանրապետական կուսակցությունը, մերժելով այդ առաջարկությունները, հրաժարվելով ընդդիմության նախանշած օրակարգով ԱԺ արտահերթ նիստ անցկացնելուց, փաստացի հասկացրեց, որ իր համար «ոչ ողջամիտ» են բոլոր այն առաջարկությունները, որոնք վերաբերում են համակարգային փոփոխություններին: Իսկ ավելի կոնկրետ` իշխանությունը, ի դեմս, Հովիկ Աբրահամյանի, պարզ ու հստակ հասկացրեց, որ իր համար ողջամիտ միակ առաջարկությունը կարող է լինել Րաֆֆի Հովահննիսյանի` պաշտոնների, կառավարությունում որոշակի պորտֆելների նկատմամբ հավակնություններ դրսևորելը: Այլ կերպ ասած` Րաֆֆի Հովհաննիսյանին առաջարկում էին գնալ գործարքի` «համաժողովրդական սկսված շարժման դավաճանության դիմաց` պաշտոններ» դասական սխեմայով, որը հատկապես այս իշխանությունը կարողանում է կիրառել առանձնակի վարպետությամբ:
Ըստ էության, դա ոչ թե կոմպրոմիս փնտրելու, այլ կոմպրոմիսի բոլոր հնարավորությունները չեզոքացնելու քաղաքականություն է: Իշխաությունը երբեք չի առաջնոդվում գործընկերության սկզբունքով: Դա հրաշալի ապացուցվեց 2008թ. ձևավորված կոալիցիոն դաշինքի` 2009թ. անփառունակ վախճանով: Այն ժամանակ արդեն պարզ էր որ նրա քայլերի, վարած քաղաքականության հիմքում ոչ թե համակողմանի ստորագրված կոալիցիոն հուշագիրն էր, որը թեկուզ հռչակագրային մակարդակով, բայց ամրագրում էր հասարակական, քաղաքական ու տնտեսական հիմնական բոլոր մարտահրավերները, այլ բացառապես նախագահի պատկերացումները և մոնոլիտ իշխանություն ձևավորելու նկրտումները: Պատահական չէր, որ հատկապես ՕԵԿ-ի` ինքնակամ կամազրկումը, մարգինալացումը, ՀՀԿ-ի կցորդ դառնալը որակվեց որպես քաղաքական բարոյականության դրսորում: Պատահական չէր նաև, որ 2011թ. իշխանությունը գրեթե ուժով էր փորձում ԲՀԿ-ից կորզել համարյա 2 տարի անց սպասվող նախագահական ընտրություններում անվերապահորեն իրեն սատարելու մասին հայտարարությունը, ինչն անխուսափելիորեն ենթադրում էր ԲՀԿ-ի «օեկացում»:
Իշխանությունը ցանկացած տիպի կոմպրոմիսի մեջ տեսում է պարտություն. այն ուզում է մշտապես գործ ունենալ միայն կապիտուլյացիայի գնացող ուժերի հետ և բոլորի, անխտիր բոլորի մեջ տեսնում է պոտենցիալ զոհերի, որոնց կարելի է «գնել» պաշտոններով, խոստումներով, դրանց չտվելու դեպքում` կոմպրոմատների կիրառմամբ կամ ահաբեկմամբ:
Դա է պատճառը, որ Հովիկ Աբրահամյանը ստեղծված քաղաքական նախաճգնաժամային իրավիճակն ընկալում է ոչ թե կուտակված խնդիրների, այլ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի «պաշտոնային» հնարավոր ակնկալիքների պրիզմայով և, հետևաբար, խոսում է ոչ թե իրենց կողմից խնդիները հաղթարահելուն ուղղված առաջարկությունների ու քայլերի, այլ Րաֆֆիից ակնկալվող «ողջամիտ» առաջարկությունների մասին:
Սա քաղաքական մշակույթի և աշխարհըմբռնման խնդիր է: Եվ առկա իրավիճակի առանձնահատկությունն այն է, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն այդ մշակույթի կրողը չէ, հետևաբար իշխանությունն էլ նրանից այն ազդակները չի ստանում, որը սովոր է ստանալ: Րաֆֆիի տեսակին հնարավոր չէ կաշառել, համոզել, վախեցնել, չկան այնպիսի լծակներ, որոնցով կարելի է նրան կոմպրոմատային գրոհի ենթարկել, փողերի լվացման հատկանիշներով գործ հարուցել և ամենակարևորը, ինչպես ցույց տվեցին այս ընթացքները, հնարավոր չէ նրան քաշել կուլիսային ինտրիգների մեջ, որովհետև ինքն իրեն Րաֆֆին փորձում է պատսպարել հանրության համար հնարավորինս բաց խաղալու միջոցով, որքան էլ նա թույլ լինի մարտավարության և պայքարի մեթոդաբանությունը մշակելու, ծրագրային գործոնեություն ծավալելու առումով:
Դա է պատճառը, որ իշխանությունը հիմա իր տեղը գտնել չի կարողանում. նա չգիտի` ինչ սպասել նման տիպի գործչից, որը ոչ թե անջատման, այլ միասնության, ոչ թե գրոհի, այլ համբերության, ոչ թե արյունահեղության, այլ խաղաղության սուրհանդակի դեր է կատարում ու որին հնարավոր չէ մեղադրել աշխարհաքաղաքական որևէ կենտրոնի համհարզը լինելու մեջ: Բայց միայն Հովհաննիսյանի անձի ու տեսակի մեջ չէ, այլ այն աներևույթ զանգվածի, որը ընտրությունների ժամանակ իրեն հստակ սահմանազատեց: Արդեն դժվար է ասել` թե ընդդիմությունը կամ Րաֆֆին փոքրամասնություն է կազմում այն դեպքում, երբ քվեարկությանը մասնակցած ընտողների գրեթե կեսը, պաշտոնական տվյալներով, ընտրազեղծարարության ողջ տեխնոլոգիաները կիրառելով հանդերձ, չի քվեարկել իշխանության թեկնածուի օգտին:
Ահա թե ինչու է Հովիկ Աբրահամյանը, (իմա` իշխանությունը) հընթացս փոխում վերաբերմունքը շարժման վերաբերյալ: Մարտի 15-ի ուշ երեկոյան, այեցելով հացադուլի մեջ գտնվող Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, նա կրկին անդարդառնում է առաջարկություններին, բայց բոլորովին այլ ձևակերպումներով.
«...Առաջարկությունը պետք է լինի մեր թիմի ղեկավարի կողմից, մեր թիմի` բոլորիս կողմից։ Խորհրդակցելու ենք թիմով` անպայման, որից հետո փորձելու ենք առաջարկ ներկայացնել»:
Պարզ է` իշխանությունն այլևս Րաֆֆի Հովհաննիսյանից ինքնակապիտուլյացիայի գնալու հույս չունի. ինչն արդեն ստիպում է խոսել սեփական նախաձեռնությամբ առաջարկություններ ներկայացնելուց, մի բան, որ նախկինում իշխանությունը երբեք չի արել: Եվ դրանք անպայման կլինեն: Բայց ողջ հարցն այն է, որ իշխանությունը, անդադար իմիտացիոն վարքագիծ դրսևորելով, վաղուց սպառել է հանրության մոտ իր վստահության ռեսուրսները ու դժվար է ասել` քանի ինչ գին կտա հանրությունը սպասվող նոր առաջարկություններին, որքան էլ դրանք արտաքուստ հույս ներշնրչող լինեն:

When the 'Potential Victim' Doesn't Fall into the Trap
On February 27, before Raffi Hovannisian had announced his hunger strike and was actively organizing regional visits and rallies, the President of the National Assembly and the head of Serzh Sargsyan's election campaign Hovik Abrahamyan said, "Raffi Hovannisian's offers to Serzh Sargsyan regarding a second round or the dissolving of Parliament are not reasonable, but there is one that I consider reasonable. Hovannisian, for example, may suggest to Sargsyan that a Heritage representative could be a head of this or that department. I am sure that Sargsyan would consider such a reasonable suggestion."
It was obvious from the beginning that Hovannisian's offers to Sargsyan were not going to be reasonable. The incumbent president, who was barely able to maintain his power during the elections and actually gained a significant amount of legitimacy from the outside world, would never agree to resign, hold a second round of elections, or dissolve Parliament, which would mean letting the carpet be pulled from under its feet. After the Constitutional Court's ruling on the decision by the Central Electoral Commission to declare him president entered into force, supporting those offers became twice as meaningless.
Apart from that, Hovannisian's team, together with the parliamentary opposition, in fact offered a new alternative to the parliamentary majority regarding the transition to a parliamentary system of government, the implementation of a constitutional referendum and radical changes in the election code, but the discussions failed. By rejecting those offers and refusing to hold a special session, the Republican party in fact made it clear that offers implying systematic changes are "unreasonable" for them. More precisely, the government, particularly Abrahamyan, made it clear that the only reasonable option was Hovannisian's claims to certain governmental positions. In other words, Hovannisian is being offered to make a deal using the classical scheme of receiving a "position for betraying a movement that started democratically," which this government has applied very skillfully.
Actually, that is not a policy for seeking compromise, but of neutralizing all opportunities for compromise. The government was never guided by the partnership principle. That was proved perfectly in 2009 with inglorious death of the coalition formed in 2008. It was already obvious at that time that its actions and policies were not based on a signed memorandum for a coalition, which was essentially a way to put a freeze on the main social, political and economical challenges, but solely based on the President's ideas and ambitions to obtain monolithic power. It was not accidental that the willful deprivation and marginalization of the Rule of Law party as well as its transformation into the Republican party's attaché qualified as a demonstration of political morality. It was also not accidental that in 2011 the government was forcing the Prosperous Armenia Party to announce its willingness for unconditional support in the upcoming presidential elections.
The government considers any compromise as a defeat; it always wants to deal with capitulating powers. The government sees potential victims in anyone, that it is possible to buy them off with positions and promises, or else be undermined or intimidated.
That is why Abrahamyan perceives the present pre-crisis situation not as an accumulation of problems, but as how to address Hovannisian's expectations for a position. Therefore, he doesn’t talk about suggestions and steps for solutions, but about "reasonable" offers expected from Raffi.
This is an issue of political culture. Since Hovannisian is not the bearer of that culture, the government isn't receiving the signals it is accustomed to from him. It is not possible to bribe, convince or threaten someone like Hovannisian, and there are no leverages that can be used in order to undermine him or initiate a case for money laundering. And, most importantly, it is not possible to peg secret conspiracies on him. Hovannisian tries to shelter himself by being open to the public, no matter how weak he is in terms of developing a strategy and methodology and carrying out the plan of action.
That is why the government does not know how to deal with the situation. It doesn't know what to expect from a politician who as a messenger for unity versus separation, patience versus attack, peace versus violence, and who cannot be accused of being aided by an external force. But it is not only a question of Hovannisian's persona, but something invisible that became quite visible during the election. It is already hard to say whether the opposition or Raffi really are a minority, when according to official numbers almost half the voters did not choose the ruling party candidate, despite the sophisticated fraud.
That is why Abrahamyan keeps changing his attitude towards the movement. Late in the evening of March 15 when visiting Hovannisian, he talked about the offers again, but in a completely manner.
"The suggestion should be made by our team's leader, by everyone on our team," Abrahamyan said. "Consultations would be made within the team, after which we would definitely try to present a offer."
It is obvious that the government has no hope that Hovannisian will give in, and this forces them to present offers by their own initiative, something it never did before. And those offers will certainly be presented. The problem is that the government, by incessantly putting on a different face, wasted all its resources of trust within the public long ago. Consequently, it is hard to say how people will evaluate these new offers, no matter how hopeful they would be.