Թղթի ավանգարդային շոու
Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի գեղարվեստական խմբի (ուսուցչուհի Թամար Սուլխանիշվիլի) նախաձեռնությամբ և «Հայարտուն» կենտրոնի աջակցությամբ, մարտի 16-ին Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ «TAMAR and KIDS PAPER FASHION SHOW» թղթի շոուն: Այն անցկացվեց «Պահպանենք շրջակա միջավայրը» նախագծի շրջանակներում: Թուղթը, որ պատրաստվում է փայտանյութից, ծառահատման արդյունք է: Խնայողաբար վերաբերվելով թղթին, մենք պահպանում ենք շրջակա միջավայրը, փրկում ծառերը ոչնչացումից: Ցանկացած տեսակի թուղթ, լինի դա ստվարաթուղթ, լրագիր, սպիտակ և գունավոր թուղթ, պերգամենտ, փայլաթուղթ կարելի է վերածել գեղեցիկ հագուստի կամ որևէ աքսեսուարի – այս էր բոլոր մասնակիցների ձեռքով պատրաստած հագուստի ցուցադրման նպատակը:
Միջոցառմանը իրենց մասնակցությունն էին բերել Թբիլիսիի տարբեր դպրոցների 4-ից 16 տարեկան հասակի երեխաներ: 40-ից ավելի տարբեր ազգության երեխաներ ներկայացրել էին թղթի տարատեսակներից իրենց երևակայությամբ և ձեռքով պատրաստած հագուստ և աքսեսուարներ, որոնք ուղեգոտու վրա ուսուցչուհի Թամար Սուլխանիշվիլու մեկնաբանությամբ ներկայացրեցին երեխաները: Շոուին մասնակցեցին նաև «Հայարտուն» կենտրոնի նախակրթարանի և կիրակնօրյա դպրոցների սաները:
Թղթի շոուին իրենց աշխատանքների լուսանկարներն էին ուղարկել ՀՀ Նարեկացու անվան արվեստի միության Շուշիի բաժանմունքի սովորողները: Իսկ Երևան քաղաքից ժամանել և իր պատրաստած հագուստը ներկայացրեց 14-ամյա Ժենյա Մուրադյանը:
Միջոցառման վարող, գեղագիտության ուսուցչուհի Թամար Սուլխանիշվիլին ինքն էլ ներկայացրեց թղթից պատրաստած տարբեր հագուստներ:
Ուրախ և զվարճալի շոուի վերջում օրհնության խոսք ասաց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Բարձր գնահատելով ճաշակով կազմակերպված բնապահպանական գործողությունը, Սրբազան Հայրը ողջունեց Թամար Սուլխանիշվիլուն տարբեր երկրների երեխաների նախագծի մեջ ընդգրկելու և նման դաստիարակչական միջոցառումներ կազմակերպելու համար և շոուն անվանեց գեղեցիկ տոն:

Paper Vanguard Show at the “Hayartun” Cultural Center of the Armenian Diocese in Georgia
On 16 March, 2013 by the initiative of the art group at the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia (teacher Tamara Sulkhanihvili) and with the support of the “Hayartun” Cultural Center, in the Calouste Gulbenkian Hall «TAMAR and KIDS PAPER FASHION SHOW» took place. The event was initiated within the framework of the program “Let’s protect the environment”. Paper that is made from wood is the result of cutting down trees. Frugally consuming paper, we protect our environment and save trees from destruction. Any type of paper, whether it is: cardboard, newspaper, white and colored paper, parchment, foil - can be turned into a beautiful dress or accessory. This was the purpose of display of clothes created by each participant.
Children (4 to 16 years) from different schools in Tbilisi participated in the event. More than 40 children of different nationalities presented on the catwalk the results of their imagination and handwork (clothing and accessories) made from different types of paper, while the teacher Tamara Sulkhanishvili commented on each of the work. The students of the kindergarten and Sunday School of the “Hayartun” Cultural Center also participated in the show.
Students of Shushi department of the Narekatsi Art Union in RA had also represented pictures of their work on the paper show. And 14-year-old Zhenia Muradyan, who came from Yerevan, presented clothes of her own production.
Host of the evening, the teacher of aesthetics Tamara Sulkhanishvili in turn also presented different types of paper clothes.
At the end of cheerful and entertaining show the Head of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan blessed the audience and praised tastefully organized by Tamara Sulkhanishvili activities, which are dedicated to environment protection. Bishop Vazgen Mirzakhanyan welcomed the unification of children from different countries in the project and the organization of such educational activities, and described the show as a wonderful festivity.