Թղթի ավանգարդային շոու
Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի գեղարվեստական խմբի (ուսուցչուհի Թամար Սուլխանիշվիլի) նախաձեռնությամբ և «Հայարտուն» կենտրոնի աջակցությամբ, մարտի 16-ին Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ «TAMAR and KIDS PAPER FASHION SHOW» թղթի շոուն: Այն անցկացվեց «Պահպանենք շրջակա միջավայրը» նախագծի շրջանակներում: Թուղթը, որ պատրաստվում է փայտանյութից, ծառահատման արդյունք է: Խնայողաբար վերաբերվելով թղթին, մենք պահպանում ենք շրջակա միջավայրը, փրկում ծառերը ոչնչացումից: Ցանկացած տեսակի թուղթ, լինի դա ստվարաթուղթ, լրագիր, սպիտակ և գունավոր թուղթ, պերգամենտ, փայլաթուղթ կարելի է վերածել գեղեցիկ հագուստի կամ որևէ աքսեսուարի – այս էր բոլոր մասնակիցների ձեռքով պատրաստած հագուստի ցուցադրման նպատակը:
Միջոցառմանը իրենց մասնակցությունն էին բերել Թբիլիսիի տարբեր դպրոցների 4-ից 16 տարեկան հասակի երեխաներ: 40-ից ավելի տարբեր ազգության երեխաներ ներկայացրել էին թղթի տարատեսակներից իրենց երևակայությամբ և ձեռքով պատրաստած հագուստ և աքսեսուարներ, որոնք ուղեգոտու վրա ուսուցչուհի Թամար Սուլխանիշվիլու մեկնաբանությամբ ներկայացրեցին երեխաները: Շոուին մասնակցեցին նաև «Հայարտուն» կենտրոնի նախակրթարանի և կիրակնօրյա դպրոցների սաները:
Թղթի շոուին իրենց աշխատանքների լուսանկարներն էին ուղարկել ՀՀ Նարեկացու անվան արվեստի միության Շուշիի բաժանմունքի սովորողները: Իսկ Երևան քաղաքից ժամանել և իր պատրաստած հագուստը ներկայացրեց 14-ամյա Ժենյա Մուրադյանը:
Միջոցառման վարող, գեղագիտության ուսուցչուհի Թամար Սուլխանիշվիլին ինքն էլ ներկայացրեց թղթից պատրաստած տարբեր հագուստներ:
Ուրախ և զվարճալի շոուի վերջում օրհնության խոսք ասաց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Բարձր գնահատելով ճաշակով կազմակերպված բնապահպանական գործողությունը, Սրբազան Հայրը ողջունեց Թամար Սուլխանիշվիլուն տարբեր երկրների երեխաների նախագծի մեջ ընդգրկելու և նման դաստիարակչական միջոցառումներ կազմակերպելու համար և շոուն անվանեց գեղեցիկ տոն:

Бумажное авангардное шоу
По инициативе художественной группы центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии (педагог Тамара Сулханишвили) и при поддержке центра «Айартун» 16 марта в зале имени Галуста Гюльбенкяна состоялось бумажное шоу «TAMAR and KIDS PAPER FASHION SHOW». Мероприятие прошло в рамках программы «Защитим окружающую среду». Бумага, которая изготовлена из древесины, является результатом вырубки деревьев. Экономно расходуя бумагу, мы защищаем окружающую среду и сохраняем деревья от уничтожения. Любой тип бумаги, будь это: картона, газета, белая и цветная бумага, пергамент, фольга - можно превратить в красивое платье или какой-нибудь аксессуар. В этом состояла цель показа одежды, созданной каждым участником.
В мероприятии приняли участие дети из разных школ города Тбилиси возраста от 4 до 16 лет. Более 40 детей разных национальностей под комментарии педагога Тамары Сулханишвили представили на подиуме плоды своей фантазии и ручной работы (одежда и аксессуары) из разных видов бумаги. В шоу также приняли участие ученики детского сада и воскресной школы центра культуры «Айартун».
Фотографии своих работ для участия в бумажном шоу отправили ученики Союза искусств имени Нарекаци отдела Шуши РА. А 14-летняя Ашхен Мурадян, которая приехала из Еревана, представила одежду собственного производства.
Ведущая вечера, учитель эстетики Тамара Сулханишвили в свою очередь также представила разные виды одежды из бумаги.
В заключении веселого и развлекательного шоу со словом благословения выступил Предводитель Епархии ААЦ в Грузии Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Владыка высоко оценил со вкусом организованное мероприятие, популяризирующее идею охраны природы. Его Преосвященство приветствовал объединение детей разных стран в этом проекте и организацию подобных воспитательных мероприятий Тамарой Сулханишвили, а шоу назвал красивым праздником.