Սելեսթե Վոլանդերը բարձր է գնահատում հայ խաղաղապահների առաքելությունը Աֆղանստանում
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան ՕհանյանՆ այսօր ընդունել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Սելեսթե Վոլանդերին: Քննարկվել են երկու երկների պաշտպանական գերատեսչությունների միջև համագործակցությանն առընչվող հարցեր:
Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են, որ հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցությունը հաջողությամբ զարգանում է ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ Հյուսիս-Ատլանտյան պայմանագրի կազմակերպության (ՆԱՏՕ) շրջանակներում:
Սելեսթե Վոլանդերը բարձր է գնահատել հայ խաղաղապահների առաքելությունը Աֆղանստանում, ինչպես նաև աֆղանական անվտանգության ուժերի ուսուցման և վերապատրաստման աշխատանքներին մասնակցելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալը հավաստիացրել է, որ ԱՄՆ-ն շարունակելու է աջակցել խաղաղապահության, ռազմակրթության, պաշտպանական բարեփոխումների ուղղությամբ Հայաստանի ջանքերին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին և մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին: ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ Հայաստանը, հանդես գալով ղարաբաղյան հարցը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու դիրքերից, խստորեն պահպանում է հրադադարի ռեժիմը և որևէ շահագրգռվածություն չունի հայկական ու ադրբեջանական զորքերի շփման գծում իրադրությունը սրելու համար:
ՊՆ-ի հաղորդմամբ` միաժամանակ Սեյրան Օհանյանը մտահոգություն է հայտնել առ այն, որ ադրբեջանական կողմը հրադադարի պահպանման հարցում չի դրսևորում նույնքան պատրաստակամություն, ինչի հետևանքով պարբերաբար արձանագրվում են հրադադարի խախտման դեպքեր:

Селесте Воландер высоко оценивает миссию армянских миротворцев в Афганистане
Министр обороны РА Сейран Оганян сегодня принял помощника заместителя министра обороны США по вопросам России, Украины и Евразии Селесте Воландер. В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся сотрудничества между оборонными ведомствами двух стран.
Стороны с удовлетворением констатировали, что армяно-американское военное сотрудничество успешно развивается как в двустороннем формате, так и в формате НАТО.
Отметив важность участия Армении в международных миротворческих операциях, Селесте Воландер высоко оценила миссию армянских миротворцев в Афганистане, а также готовность Армении участвовать в работах по обучению и переподготовке сил афганской безопасности. Помощник замминистра обороны США заверила, что США продолжат содействовать усилиям Армении в сферах миротворчества, военного образования, оборонных реформ.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по проблемам региональной безопасности, в частности, по карабахской проблеме. Министр обороны РА отметил, что Армения, выступая с позиций урегулирования карабахского вопроса мирным путем, строго соблюдает режим прекращения огня и никак не заинтересована в обострении ситуации на линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск.
В то же время Сейран Оганян выразил обеспокоенность по поводу того, что азербайджанская сторона в вопросе соблюдения режима прекращения огня не проявляет такой же готовности, в результате чего периодически фиксируются случаи нарушения перемирия. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.