Սելեսթե Վոլանդերը բարձր է գնահատում հայ խաղաղապահների առաքելությունը Աֆղանստանում
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան ՕհանյանՆ այսօր ընդունել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Սելեսթե Վոլանդերին: Քննարկվել են երկու երկների պաշտպանական գերատեսչությունների միջև համագործակցությանն առընչվող հարցեր:
Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են, որ հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցությունը հաջողությամբ զարգանում է ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ Հյուսիս-Ատլանտյան պայմանագրի կազմակերպության (ՆԱՏՕ) շրջանակներում:
Սելեսթե Վոլանդերը բարձր է գնահատել հայ խաղաղապահների առաքելությունը Աֆղանստանում, ինչպես նաև աֆղանական անվտանգության ուժերի ուսուցման և վերապատրաստման աշխատանքներին մասնակցելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալը հավաստիացրել է, որ ԱՄՆ-ն շարունակելու է աջակցել խաղաղապահության, ռազմակրթության, պաշտպանական բարեփոխումների ուղղությամբ Հայաստանի ջանքերին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին և մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին: ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ Հայաստանը, հանդես գալով ղարաբաղյան հարցը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու դիրքերից, խստորեն պահպանում է հրադադարի ռեժիմը և որևէ շահագրգռվածություն չունի հայկական ու ադրբեջանական զորքերի շփման գծում իրադրությունը սրելու համար:
ՊՆ-ի հաղորդմամբ` միաժամանակ Սեյրան Օհանյանը մտահոգություն է հայտնել առ այն, որ ադրբեջանական կողմը հրադադարի պահպանման հարցում չի դրսևորում նույնքան պատրաստակամություն, ինչի հետևանքով պարբերաբար արձանագրվում են հրադադարի խախտման դեպքեր:

RA Defense Minister Seyran Ohanyan today met with Celeste Wallander, US Deputy Assistant Secretary of Defense for Russia, Eurasia and the Ukraine. Issues related to the cooperation between the defense agencies of the two countries were discussed.
The parties noted that Armenian-American cooperation in the defense sphere was developing on track, both in bilaterally and within the framework of the North Atlantic Treaty Organization (NATO).
Stressing the importance of Armenia's participation in international peacekeeping activities, Celeste Wallander had high praise for the Armenian peacekeepers' mission in Afghanistan, as well as Armenia's willingness to participate in the training of Afghan security forces.
Mr. Wallander gave assurances that the United States would continue supporting Armenia's efforts towards the implementation of reforms in the fields of peacekeeping, military education and defense.
During the meeting the parties exchanged views on issues of regional security, particularly the Nagorno Karabakh conflict. The Armenian Defense Minister noted that, given the country's commitment to a peaceful settlement of the Karabakh issue, Armenia strictly observes the ceasefire regime.
At the same time, Seyran Ohanyan expressed concern that Azerbaijan fails to demonstrate willingness to maintain the ceasefire regime, which results in numerous violations of the truce.