Հայաստանի մասնակցությամբ համերգ՝ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մեծ դահլիճում
Մարտի 18-ին Փարիզի ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մեծ դահլիճում կազմակերպության ֆրանկոֆոն երկրների խմբի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ համերգ, որի ընթացքում Հայաստանը, Լիտվան և Բուլղարիան ներկայացրին մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում ներառված իրենց ազգային մշակութային արժեքները:
Հայաստանը ներկայացրեց հայտնի ֆրանսահայ երաժիշտ, դուդուկահար Լևոն Մինասյանը, որի անզուգական կատարումը հարյուրավոր օտարերկրյա ունկնդիրների ներկայությամբ ևս մեկ անգամ ընդգծեց 2008թ. ոչ նյութական մշակութային ժառանգության գրանցված հայկական երաժշտական գործիքի համամարդկային արժեքն ու յուրօրինակությունը:
Համերգը, որին ներկա էին ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Իրինա Բոկովան, Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, միջազգային կազմակերպությունների և դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ և այլ երաժշտասերներ, անցկացվեց ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակներում և նվիրված էր մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության կոնվենցիայի 10-ամյակին:
Իրենց ելույթներում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Բոկովան և Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչը ողջունեցին հայ, բուլղար և լիտվացի արտիստներին՝ ընդգծելով քաղաքակիրթ ազգերի ներդրումը մշակութային երկխոսության միջոցով ազգերի միջև հանդուրժողականության ամրապնդման գործում: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունը:

В большом зале ЮНЕСКО состоялся концерт с участием Армении
По инициативе Организации стран франкофонии 18 марта в большом зале ЮНЕСКО состоялся концерт, в ходе которого Армения, Литва и Болгария представили свои национальные культурные ценности, включенные в список нематериального культурного наследия человечества.
Армению представил известный армянский музыкант из Франции, дудукист Левон Минасян, который в присутствии сотен слушателей еще раз продемонстрировал общечеловеческую ценность и неповторимость армянского музыкального инструмента, включенного в 2008 г. в список нематериального культурного наследия.
Концерт, на котором присутствовали генеральный секретарь ЮНЕСКО Ирина Бокова, посол Армении во Франции Виген Читечян, руководители международных организаций и диппредставительств, многочисленные любители музыки, был проведен в рамках Дней франкофонии и был посвящен 10-летию Конвенции об охране нематериального культурного наследия человечества.
В своих выступлениях Ирина Бокова и представитель генсека ЮНЕСКО по вопросам франкофонии приветствовали армянских, болгарских и литовских артистов, подчеркнув вклад цивилизованных наций в дело укрепления толерантности между нациями посредством культурного диалога. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.