«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը» ՀՔԾ պետի վարքագծի հարցով դիմել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ն (ԹԻ ՀԿ) դիմել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով` խնդրելով քննության առնել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության (ՀՔԾ) պետ Անդրանիկ Միրզոյանի դրսևորած վարքագծի համապատասխանությունը բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի էթիկայի կանոններին:
2013թ. փետրվարի 18-ի ՀՀ նախագահական ընտրություններին թիվ 17/5 ընտրական տեղամասում որպես դիտորդ մասնակցել է ԹԻ ՀԿ-ում պրակտիկա անցնող ԱՄՆ-ի քաղաքացի Նարինե Էսմաելին, ով դիտորդական առաքելություն է իրականացրել «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ի անունից: Նշված տեղամասում քվեատուփի լցոնման փաստով ՀՔԾ-ում հարուցվել է քրեական գործ, որով Նարինե Էսմաելին հանդես է գալիս որպես վկա:
2013թ.-ի մարտի 1-ին Նարինե Էսմաելիի և հանձնաժողովի քարտուղարի միջև առերես հարցաքննության ժամանակ, քննչական գործողությունը ձայնագրելու անհրաժեշտության և օրինականության շուրջ վիճաբանություն է ծագել Նարինե Էսմաելիի ներկայացուցիչ փաստաբան Տիգրան Եգորյանի և գործով քննիչ Հովակիմյանի միջև: Չնայած ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգիրքը չի արգելում վկայի հարցաքննության ժամանակ ձայնագրառում կատարելը, այդուհանդերձ քննիչը թույլ չի տվել փաստաբանին ձայնագրելու առերեսումը: Շուրջ 40 րոպե վիճաբանելուց հետո, քննիչը դուրս է եկել սենյակից և այնուհետև ներս մտել Հատուկ քննչական ծառայության պետ Անդրանիկ Միրզոյանի հետ, ով բարձրաձայն գոռգոռալով, վկայի և նրա ներկայացուցչի նկատմամբ հոգեբանական ճնշում գործադրելով, արգելել է ձայնագրություն կատարել և կարգադրել է քննիչներից մեկին (սենյակում ներկա են եղել հինգ քննիչ), որ ձայնագրիչը նետի զուգարան: Այնուհետև, չսպասելով իր կարգադրության կատարմանը, Տիգրան Եգորյանի ձեռքից կոպտորեն խլել է ձայնագրիչը և նետել պահարանի մեջ: Իսկ ավելի ուշ պարզվեց, որ այդ ընթացում ինչ-որ մեկը հաջողացրել է ջնջել ձայնագրությունը:
Նշված միջադեպի մասին «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» և «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունները մամուլում և էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում (www.hetq.am, www.news.am) հրապարակել են հայտարարությունը` դատապարտելով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության և նրա ղեկավարի ոչ իրավաչափ վարքագիծը ընտրախախտումների  գործերով քննության ընթացքում:
2013թ. մարտի 6-ին ՀՔԾ-ն իր պաշտոնական կայքում և ԶԼՄ-ներով տարածել է հայտարարություն, որում, հղում կատարելով ՀՀ քրեադատավարական օրենսդրությանը, փորձել է հիմնավորել ՀՔԾ պետի և քննիչի գործողությունների իրավաչափությունը` բացարձակ սուտ որակելով մեր հայտարարության մեջ վկայակոչած հոգեբանական ճնշման և ձայնագրառումը ապօրինի արգելելու փաստերը: Սակայն, իրենց իսկ մատնանշած քրեադատավարական նորմերը (հոդված 201, հոդված 206) չեն պարունակում դրույթներ քննչական գործողությունը ձայնագրելու արգելքի մասին:
«Հանրային ծառայության մասին» օրենքը սահմանում է հանրային ծառայողի և բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի էթիկայի կանոնները, այդ թվում` «հարգել օրենքը և ենթարկվել օրենքին, իր գործունեությամբ նպաստել իր զբաղեցրած պաշտոնի և իր ներկայացրած մարմնի նկատմամբ վստահության և հարգանքի ձևավորմանը, ամենուր և ցանկացած գործունեությամբ զբաղվելիս դրսևորել իր պաշտոնին վայել վարքագիծ, հարգալից վերաբերմունք ցուցաբերել բոլոր այն անձանց նկատմամբ, որոնց հետ շփվում է իր լիազորություններն իրականացնելիս» (հոդված 28, մաս 3, կետ1, 3,4,5):
Ակնհայտ է, որ Մ.Միրզոյանի վերոնշյալ վարքագիծը բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի էթիկայի կանոնների կոպիտ խախտում է, որպիսի պարագայում վտանգվում է նաև  հարգանքի և վստահության ձևավորումը նրա ներկայացրած մարմնի` ՀՔԾ-ի նկատմամբ, մասնավորապես, ընտրախախտումների գործերի օբյեկտիվ քննության և բացահայտման առումով:

ОО "Транспаренси Интернешнл" обратилась в комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц
Общественная организация "Антикоррупционный центр "Транспаренси Интернешнл" выступила сегодня с заявлением, в котором сообщается, что организация обратилась в комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц с просьбой рассмотреть соответствие поведения начальника Специальной следственной службы РА Андраника Мирзояна правилам этики высокопоставленного должностного лица.
"На президентских выборах 13 февраля 2013 г. в качестве наблюдателя на избирательном участке 17/5 присутствовала проходившая практику в ОО "ТИ" гражданка США Нарине Эсмаели, которая осуществляла наблюдательскую миссию от имени ОО "Объединение "Европа права". По факту вброса бюллетеней на указанном участке в ССС было возбуждено уголовное дело, по которому Нарине Эсмаел выступает в качестве свидетеля.
Во время состоявшейся 1 марта 2013 г. очной ставки между Нарине Эсмаели и секретарем избирательной комиссии возникла необходимость проведения аудиозаписи следственного действия, в связи с чем между адвокатом Эсмаели Тиграном Егоряном и следователем Овакимяном вспыхнул спор.
Вопреки тому, что Уголовно-процессуальный кодекс РА не запрещает делать аудиозапись допроса свидетеля, следователь не разрешил записывать очную ставку. После 40-минутного спора следователь вышел из кабинета и вскоре вернулся с начальником ССС Андраником Мирзояном, который, громко крича и оказывая психологическое давление на свидетеля и его представителя, запретил делать аудиозапись, дав указание одному из следователей выбросить диктофон в унитаз. Затем, не дожидаясь выполнения своего указания, он в грубой форме выхватил из рук Тиграна Егоряна диктофон и бросил его в шкаф. Позже выяснилось, что за это время кто-то стер запись.
В связи с этим инцидентом общественные организации "Объединение "Европа права" и "Антикорруцпионный центр "Транспаренси Интернешнл" выступили с заявлением (www.hetq.am, www.news.am), в котором осудили неправомерные действия ССС и ее руководителя.
6 марта 2013 г. ССС разместил на своем официальном сайте и распространил через СМИ заявление, в котором пыталась обосновать правомерность действий начальника и следователя ССС, назвав абсолютной ложью представленные нами факты оказания ими психологического давления и незаконного запрета на осуществление аудиозаписи. Между тем указанные уголовно-процессуальные нормы (ст.ст.201, 206) не содержат положения о запрете на аудиозапись следственного действия.
...Очевидно, что вышеизложенное поведение А.Мирзояна представляет собой грубое нарушение правил этики высокопоставленного должностного лица, из-за чего нарушается формирование доверия и уважения к руководимому им органу – ССС в частности в вопросе объективного расследования и раскрытия дел об избирательных нарушениях",- говорится в заявлении "Транспаренси Интернешнл".