Ծիրանավորի վերականգնման աշխատանքները ներառված չեն պետբյուջեի միջնաժամկետ ծախսերում (լուսանկար)
Աշտարակ քաղաքի Ծիրանավոր եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները ներառված չեն պետբյուջեի միջնաժամկետ ծախսային ծրագրում: Այս մասին «Հետքին» հայտնեցին Մշակույթի նախարարության Պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալությունից՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ՄՆ-ն առաջիկայում նախատեսո՞ւմ է վերականգնել Ծիրանավորը կամ եկեղեցում կատարել այլ աշխատանքներ:
Գործակալությունից հայտնեցին, որ պետբյուջեի «Հուշարձանների ամրակայում, նորոգում և վերականգնում» ծրագրին հատկացվող ֆինանսական միջոցները բացառապես ուղղվում են ընթացքի մեջ գտնվող վերականգնողական աշխատանքներն ավարտելուն կամ խիստ վթարային վիճակում գտնվող հուշարձանները վերականգնելուն:
Ծիրանավորը 5-6-րդ դարերի եռանավ բազիլիկ եկեղեցի է, որը կառուցել է Ներսես Բ. Բագրևանդցի կաթողիկոսը:
Հուշարձանը նախկինում բազմիցս վերանորոգվել է: Ըստ հանրագիտարանի՝ 18-րդ դարի սկզբներին, շենքն անառիկ դարձնելու նպատակով, կառուցել են արտաքին կրկնապատեր:
Ծիրանավորն այժմ քարուքանդ է, ծածկ չունի, ներսում թափված են դրանից պոկված քարերը:
Արձանագրություն՝ Ծիրանավորի պատին:
Եկեղեցու ներսում կան ամբողջական ու կոտրված խաչքարեր:
Եկեղեցու ներսում է նաև դեռ Խորհրդային Միության օրոք տեղադրված և այդպես էլ չփոխարինված ցուցանակը:
Ծիրանավորը նաև որպես «պահեստ» է ծառայում հավանաբար տեղի բնակիչների բերած մանկական խաղալիք ավտոմեքենայի ջարդոնի ու սպունգի համար:
Ինչպես Հայաստանի բազմաթիվ հնավայրերերի, այնպես էլ միջնադարյան այս հուշարձանի պատերին այցելուները գրել են և կավիճով, և ներկերով:
Ծիրանավորից տեսարան է բացվում է դեպի Քասաղ գետն ու գետի վրա 1664 թ. կառուցված եռաթռիչք, տուֆակերտ կամուրջը:

Работы по восстановлению церкви Циранавор не включены в среднесрочные расходы бюджета (фото)
Работы по восстановлению церкви Циранавор, находящейся в городе Аштараке, не включены в программу среднесрочных расходов госбюджета (фото).
Об этом «Hetq» сообщили в Агентстве охраны памятников истории и культуры Министерства культуры, отвечая на вопрос о том, предусматривает ли Минкульт в ближайшее время восстановить Циранавор или выполнить в церкви другие работы.
В Агентстве сообщили, что бюджетные средства, выделяемые на программу «Укрепление, ремонт и восстановление памятников», направляются исключительно на завершение восстановительных работ или реставрацию памятников, находящихся в аварийном состоянии.
Циранавор – базилика 5-6 вв., построенная католикосом Нерсесом Багревандци.
В прошлом памятник не раз реставрировался. В энциклопедии говорится, что в начале 18-го в. с целью сохранения неприступности сооружения были построены внешние двойные стены.
В настоящее время Циранавор находится в разрушенном состоянии, внутри лежат упавшие с купола камни.
Надпись на стене церкви Циранавор.
Внутри церкви имеются целые и разбитые хачкары.
Внутри церкви сохранилась табличка, установленная еще в советское время.
Циранавор, видимо, служит также «складом» для принесенных жителями ненужных вещей – сломанной детской машины и губки.
На этом старинном памятнике, как и на многих других памятниках Армении, можно увидеть надписи, сделанные мелом и красками.
Из церкви Циранавор открывается вид на реку Касах и построенный на ней в 1664 г. трехпролетный мост из туфа.