Հայկական կինոյին նվիրված երեկո Ֆրիբուրգի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում
Մարտի 16-23-ը տեղի ունեցած Ֆրիբուրգի 27-րդ միջազգային կինոփառատոնի (27 Festival International de Films de Fribourg) շրջանակներում կազմակերպվեց հայկական կինոնկարների ցուցադրման երեկո, որին պատվավոր հյուրի կարգավիճակով մասնակցեց Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Շարլ Ազնավուրը: Փառատոնի շրջանակներում մարտի 21-ին ցուցադրվեցին Ատոմ Էգոյանի «Արարատ», Սերգեյ Փարաջանովի «Սայաթ-Նովա» եւ Օքսանա Միրզոյանի «140 դրամ» կինոնկարները:
Կինոցուցադրմանը հաջորդեց «Սփյուռք. Ատոմ Էգոյանը եւ Հայաստանը» խորագրով Հայաստանին նվիրված քննարկումները, որին մասնակցեցին դեսպան Շարլ Ազնավուրը, Ժնեւի համալսարանի հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Վալենտինա Կալզոլարի Բուվյեն, կինոռեժիսոր Օքսանա Միրզոյանը, կինոպրոդյուսեր Բրադեն Քինգը եւ Հարվարդի համալսարանի հայագիտության պրոֆեսոր Ջեյմս Ռասսելը:
Քննարկումների ընթացքում, որին ներկա էին մոտ 250 հոգի, դեսպան Ազնավուրը ներկայացրեց Հայաստանը, հայ ժողովրդին, հայկական մշակույթը, հայոց պատմությունը: Իր ելույթում ՀՀ դեսպանը կարեւորեց մշակույթի եւ, մասնավորապես, կինոյի դերը Հայոց Ցեղասպանության ճանաչմանը նպաստելու գործում:
Կինոփառատոնի ընթացքում հայկական ֆիլմերի ցուցադրությունը եւ դրան դեսպան Ազնավուրի մասնակցությունը լայնորեն լուսաբանվեցին շվեյցարական մամուլում եւ հեռուստատեսությամբ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ֆրիբուրգի կինոփառատոնը հանրաճանաչ մշակութային միջոցառում է, որի նպատակներից մեկն է աշխարհի տարբեր մշակույթների ներկայացումը:

Вечер армянского кино на международном кинофестивале во Фрибурге
В рамках прошедшего с 16-го по 23-е марта 27-го Международного кинофестиваля во Фрибурге (27 Festival International de Films de Fribourg) был организован вечер показа армянских кинофильмов, на котором в качестве почетного гостя присутствовал посол Армении в Швейцарии Шарль Азнавур.
21 марта в рамках кинофестиваля были показаны фильмы "Арарат" Атома Эгояна, "Саят-Нова" Сергея Параджанова и "140 драмов" Оксаны Мирзоян. После просмотра картин состоялось обсуждение на тему "Диаспора: Атом Эгоян и Армения", в котором приняли участие Шарль Азнавур, руководитель Центра арменоведческих исследований Женевского университета Валентина Кальзолари, кинорежиссер Оксана Мирзоян, кинопродюсер Браден Кинг и профессор кафедры арменоведения Гарвардского университета Джеймс Рассел.
В ходе обсуждения, на котором присутствовали около 250 человек, Шарль Азнавур представил Армению, армянский народ, его культуру и историю. В своем выступлении посол отметил роль искусства и в частности кино в деле содействия признанию Геноцида армян.
Показ армянских фильмов на кинофестивале и присутствие на нем посла Азнавура широко освещались швейцарской прессой и телевидением.
Международный кинофестиваль во Фрибурге – это популярное культурное мероприятие, одна из целей которого заключается в представлении различных культур мира.