Ապրիլին կանցկացվի «Վերածնունդ» միջազգային 5-րդ մրցույթ-փառատոնը
Ապրիլի 10-ից 19-ին կանցկացվի երաժիշտ-կատարողների «Վերածնունդ» միջազգային 5-րդ մրցույթ-փառատոնը, որի նպատակը դասական արվեստը հանրահռչակելն է, տարբեր ազգերի երաժիշտ-կատարողների համար շփման հարթակ ձևավորելը և փորձի փոխանակման հնարավորություն տալը:
Մրցույթ-փառատոնի շրջանակում ապրիլի 11-ից 14-ին կանցկացվի երաժիշտ-կատարողների միջազգային 5-րդ մրցույթը, ապրիլի 15-ից 17-ին՝ երիտասարդ կոմպոզիտորների միջազգային 2-րդ մրցույթը, երգչախմբերի միջազգային 1-ին մրցույթը և «Մշակույթների երկխոսություն» թեմայով միջազգային 7-րդ գիտաժողովը:
Մրցույթ-փառատոնի օրերին կկազմակերպվեն համերգներ և վարպետության դասեր՝ հայ և օտարազգի անվանի երաժիշտների մասնակցությամբ:
Երաժիշտ-կատարողների միջազգային 5-րդ մրցույթը կանցկացվի Գյումրու ուսումնական և մշակութային հաստատությունների դահլիճներում, մեկ փուլով, տարիքային տարբեր խմբերում:
Հաղթողները կարժանանան մրցանակների: Մասնագիտական հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են հայ և օտարերկրյա առաջատար մասնագետներ: Մասնագիտական հանձնաժողովը կազմկոմիտեի համաձայնությամբ կարող են սահմանել հատուկ մրցանակներ առանձին մասնակիցներին:
Մրցույթ-փառատոնը կազմակերպում են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի Գյումրու մասնաճյուղը, Մարդկային ռեսուրսների զարգացման «Փյունիկ» համահայկական հիմնադրամը և «Վերածնունդ» միջազգային մրցույթ-փառատոն» ՀԿ-ն: Այս մասին հայտնում է մշակույթի նախարարությունը:

В Ереване пройдет 5-й международный конкурс-фестиваль "Возрождение"
С 10-го по 19-е апреля в Ереване пройдет 5-й международный конкурс-фестиваль молодых исполнителей, цель которого популяризация классической музыки, создание площадки для общения музыкантов различных национальностей, а также создание возможностей для обмена опытом.
В рамках фестиваля с 11-го по 14-е апреля пройдет 5-й международный конкурс молодых исполнителей, а с 15-го по 17-е апреля – 2-ой международный конкурс молодых композиторов, 1-й международный конкурс хоров и 7-я международная научная конференция на тему "Диалог культур".
В дни конкурса-фестиваля будут организованы концерты и мастер-классы с участием известных армянских и зарубежных музыкантов.
5-й международный конкурс музыкантов-исполнителей будет проведен в городе Гюмри. Победители получат награды. В состав жюри конкурса войдут ведущие армянские и зарубежные специалисты.
Конкурс-фестиваль "Возрождение" организуют Министерство культуры РА, гюмрийский филиал Ереванской государственной консерватории им.Комитаса, Общеармянский фонд развития человеческих ресурсов "Пюник" и общественная организация "Международный конкурс-фестиваль "Возрождение".