Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի ռազմավարության մշակման համար փորձագետները հավաքվել էին Երևանում
Հայոց ցեղասպանության ավելի քան քառասուն մասնագետներ աշխարհի ինը երկրներից մարտի 22-23-ին հավաքվել էին Երևանում, որպեսզի ռազմավարություն մշակեին, թե ինչպես գտնել իրավական հիմնավորումներ ցեղասպանության հետևանքները վերացնելու համար, հակազդել թուրքական ժխտողականությանը և կազմակերպել ցեղասպանության ուսումնասիրությունների ծրագրեր ու թանգարանային ցուցադրություններ: Գիտաժողովը կազմակերպվել էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կողմից:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը գիտաժողովին հղած իր ուղերձում ափսոսանք էր հայտնել, որ Հայոց ցեղասպանության անպատիժ մնալը ճանապարհ էր հարթել հրեական Հոլոքոստի համար: Նա հույս էր հայտնել, որ Ցեղասպանության հարյուրամյակն առիթ կհանդիսանա ի ցույց դնել հայերի միասնականությունն ու հաստատակամությունը ցեղասպանության հետևանքների վերացման հարցում, ապահովել արդարության վերականգնում և հաջորդ սերունդներին փոխանցել պայքարի ու մաքառման նոր եղանակներ: Նախագահը ողջունել էր այն փաստը, որ թուրք հասարակության առավել գիտակից տարրերը քանդում են լռության ու ժխտողականության պատը և քննադատաբար մոտենում իրենց երկրի մերժողական քաղաքականությանը: Նախագահը գիտաժողովի մասնակիցներին հորդորել էր առաջարկություններ ներկայացնել Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովին:
Ստորև ամփոփ ներկայացնում ենք վերոնշյալ գիտաժողովին մասնակցած փորձագետների մեկնաբանությունները.
Իսրայելցի գիտնական Յաիր Աուրոն քննադատեց Իսրայելի պետությանը Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու համար, մատնանշելով, սակայն, որ Իսրայելի հասարակության մի ստվար զանգված ընդունում է այն: Հոլոքոստի ժամանակ նույն ողբերգական ճակատագրին արժանանալով, Իսրայելը պետք է լիներ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած առաջին պետությունը, ասաց պրոֆ. Աուրոն:
Լոս Անջելեսից պատմաբան Ռիչարդ Հովհաննիսյանը Պետական հանձնաժողովին կոչ արեց ձեռնարկել գեղարվեստական և մշակութային միջոցառումներ, քան ակադեմիական գիտաժողովներ՝ ավելի շատ մարդկանց գրավելու համար ամբողջ աշխարհում: Նա առաջարկեց ստեղծել համահայկական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբ, որը կշրջի աշխարհով մեկ 2015 թվականի Ապրիլի 24-ից առաջ: Նա նաև մտահոգություն հայտնեց, որ թուրքական կառավարությունն ավելի լավ է նախապատրաստվում Հարյուրամյակի միջոցառումների հակազդմանը, քան հայերը՝ դրանց ձեռնարկմանը:
Պետական հանձնաժողովի քարտուղար և Հայոց ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարանի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը գիտաժողովի մասնակիցներին ներկայացրեց թանգարանի ընդարձակման ծրագրերը մինչև 2015 թվականը:
Նյու Յորքից պրոֆ. Տատրյանը մեկնաբանեց, որ երբ ուրացող պետությունը թույլ է, այն ավելի հեշտությամբ է ընդունում իր ոճիրները: Քանի դեռ Թուրքիան շարունակում է մնալ ուժեղ երկիր, այն չի ընդունի Հայոց ցեղասպանությունը, նկատեց Տատրյանը:
Սիրիայի Հալեպ քաղաքից գիտաշխատող Միհրան Մինասյանն առաջարկեց, որ հիշատակման միջոցառումները դիտարկվեն հույների և ասորիների հետ միասին: Նա նշեց, որ թուրք ուրացողները չեն մեղադրում այս երկու էթնիկ խմբերի անդամներին ռուսական բանակին միանալու կամ զինված խմբեր ձևավորելու համար, սակայն նրանք ևս զանգվածային բռնության և ցեղասպանության զոհեր դարձան:
Երևանից պրոֆ. Նիկոլայ Հովհաննիսյանը բացատրեց, որ հակառակ տարածված կարծիքի, Օսմանյան կայսրությունը և ոչ թե Ուրուգվայն է եղել առաջին պետությունը, որը դատավճիռներով ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1919-1926 թվականներին: Ուրուգվայի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 1965 թվականին:
Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի միջազգային պայմանագրերի բաժնի վարիչ Վլադիմիր Վարդանյանը նշեց, որ Մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների հայեցակարգն առաջին անգամ օգտագործվել է 1915 թվականի մայիսի 24-ին՝ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի կողմից հրապարակված համատեղ հռչակագրում՝ թուրքական իշխանությանը նախազգուշացնելով, որ նրանք պատասխանատվություն են կրելու հայկական ջարդերի համար: Նույն կերպ, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, Նյուրնբերգյան դատարանը պատերազմի նացիստական հանցագործներին մեղադրեց Մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների, այլ ոչ թե ցեղասպանության իրագործման համար: Վարդանյանն առաջարկեց Հայաստանի Հանրապետությունում ստեղծել մշտապես գործող պետական մարմին՝ իրավական հիմնավորումների հետազոտության և մշակման ուղղությամբ՝ Հայոց ցեղասպանության հետ կապված պահանջները Թուրքիայից միջազգային դատարաններում հետապնդելու համար:
Ստամբուլից նշանավոր թուրք իրավապաշտպան Ռագըփ Զարաքոլուն, որը հաճախ է բանտարկվել Հայոց ցեղասպանության մասին գրքեր հրատարակելու համար, խոսեց «Թուրքիայում աճող ժխտողական արտադրության մասին»: Նա միտք հայտնեց, որ ժխտողականությունը խրախուսում է ահաբեկչությունը Թուրքիայում:
Որպես ցեղասպանության գիտաժողովի մասնակից, իմ ելույթն ավելի «արդարության հետապնդման» մասին էր և ոչ թե «ցեղասպանության ճանաչման», որն արդեն հաջողությամբ իրագործել ենք: Արդարության հայեցակարգը ընդգրկում է հայ ժողովրդի բոլոր պահանջները Թուրքիայից՝ բարոյական, ֆինանսական հատուցում և տարածքների վերադարձ:
Ես նաև առաջարկեցի, որ Ցեղասպանության հարյուրամյակի առթիվ որևէ հատուկ միջոցառում ձեռնարկելուց առաջ, նախ հանդես գալ միասնական պատգամով և նպատակներով: Այլապես, մենք կարող ենք խառը ուղերձներ հղել Թուրքիային ու միջազգային հանրությանը՝ չհստակեցնելով, թե իրականում ինչ ենք ցանկանում և ձգտում իրագործել 2015 թվականի Ապրիլի 24-ին:
Ի վերջո, հայկական պահանջատիրությունը 2015 թվականին չի ավարտվում: Հայերը պետք է համառորեն հետամուտ լինեն Թուրքիայից իրենց արդար պահանջներին՝ մինչև Հայ դատի «արդարության» իրագործումը:

Experts Meet in Yerevan to Strategize For Armenian Genocide Centenary
Over 40 Armenian Genocide specialists from nine countries met in Yerevan on March 22-23 to strategize on how to devise a legal framework to mitigate the consequences of the Genocide, counter Turkish denialism, and organize genocide studies programs and museum exhibits. The conference was organized by the State Commission coordinating activities leading to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide.
In his message to the conference, Pres. Serzh Sargsyan expressed regret that the Armenian Genocide has gone unpunished which paved the way for the Jewish Holocaust. He hoped that the 100th anniversary would be an occasion to demonstrate Armenian unity and resolve to alleviate the consequences of the Genocide, secure restorative justice, and pass on to the next generation new methods of struggle and survival. The President welcomed the fact that more conscientious elements of Turkish society are shattering the wall of silence and denialism, and reexamining the revisionist policies of their country. The President asked conference participants to recommend suggestions to the State Commission for the commemoration of the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
Here is a summary of the comments made by some of the genocide experts participating in the March 22-23 conference:
Israeli scholar Yair Auron criticized the State of Israel for not recognizing the Armenian Genocide, pointing out, however, that a large segment of the Israeli public acknowledges it. Having experienced a similar tragic fate during the Holocaust, Israel should have been the first country to acknowledge the Armenian Genocide, stated Prof. Auron.
Historian Richard Hovannisian of Los Angeles urged the State Commission to plan artistic and cultural events rather than academic conferences to reach out to more people around the world. He suggested organizing a pan-Armenian philharmonic orchestra that would tour the world during the months leading to April 24, 2015. He also expressed the concern that the Turkish government is better prepared to counter the Centenary activities than Armenians are in planning them.
Hayk Demoyan, Secretary of the State Commission and Director of the Genocide Museum in Yerevan, presented to conference participants the plans for the expansion of the museum by 2015.
Prof. Vahakn Dadrian of New York commented that when a denialist country is weak, it accepts its crimes more easily. As long as Turkey remains a powerful country, it will not recognize the Armenian Genocide, Dadrian observed.
Researcher Mihran Minassian from Aleppo, Syria, suggested that commemorative events be jointly observed with Greeks and Assyrians. He pointed out that Turkish denialists had not accused members of these two ethnic groups of joining the Russian Army or forming armed bands, yet they too became victims of mass violence and genocide.
Prof. Nikolay Hovannisyan of Yerevan explained that contrary to popular belief, the Ottoman Empire, not Uruguay, was the first country to recognize the Armenian Genocide through court verdicts in 1919-1926. Uruguay’s Parliament recognized the Armenian Genocide in 1965.
Vladimir Vardanyan, Head of International Treaties Department of Armenia’s Constitutional Court, stated that the concept of Crimes Against Humanity was first used on May 24, 1915 in a joint declaration issued by Britain, France and Russia, warning Turkish officials that they would be held responsible for the Armenian massacres. Similarly, after World War II, the Nuremberg Tribunal accused Nazi war criminals of committing Crimes Against Humanity rather than genocide. Vardanyan suggested that the Republic of Armenia set up a permanent state body that would research and develop the legal framework for the pursuit of genocide-related demands from Turkey in international courts.
Ragip Zarakolu, a prominent Turkish human rights activist from Istanbul who has been frequently jailed for publishing Armenian Genocide books, spoke about the “growing denial industry in Turkey.” He suggested that denialism encouraged terrorism in Turkey.
As a participant in the genocide conference, I spoke about the need to pursue “justice” rather than mere “genocide recognition,” which has already been accomplished. The concept of justice comprises all Armenian demands from Turkey: moral, financial, and territorial restitution.
I also suggested that before planning any specific activities for the Genocide Centenary, Armenians worldwide first develop a single message and agreed upon set of goals. Otherwise, they would be sending mixed messages to Turkey and the international community as to what they really want and seek to accomplish on April 24, 2015.
Finally, the pursuit of Armenian demands must not end in 2015. They should persist in seeking their just demands from Turkey until they accomplish “justice” for their cause!