Երբ իշխանությունը դառնում է սեփականություն
Թե ինչպիսին պետք է լինի Երևանի քաղաքապետը, երևանյան ընտրություններին մասնակցող ուժերն իրենց ներկայացրած քաղաքապետի թեկնածուների տիպերով տալիս են տարբեր ձևակերպումներ: Օրինակ՝ ԲՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն ու «Ժառանգությունը» կամ նրա շուրջ ստեղծված «Բարև Երևան» դաշինքը առաջարկում են քաղաքական ֆիգուրներ, ՕԵԿ-ը` վարչարար, ՀԱԿ-ը, շեշտը դնելով փորձառության վրա՝ նախկին քաղաքապետ, ՀՀԿ-ն, ինչպես իրենք են բնորոշում՝ կենցաղային հարցեր լուծող: Բայց թե նրանց կարծիքով ինչպիսին կամ ով պետք է լինի ավագանու անդամը, ներկայացված համամասնական ցուցակներից այնքան էլ հասկանալի չի դառնում:
Ընտրություններին մասնակցող ուժերի առնվազն կեսի պարագայում ընդհանրապես հնարավոր չէ ասել` ինչ սկզբունքով են այդ ցուցակները ձևավորվել, և ինչու են նրանք ուզում, որ հատկապես այդ մարդիկ, որոնց շարքում նույնիսկ ուսանողներ կան, դառնան Երևանու ավագանու անդամներ: Ցուցակներում հեղինակություն, ժողովրդականություն ունեցող հանրային, մտավորական դեմքեր գրեթե չկան: Տպավորությունն այնպիսին է, որ այդ ցուցակները ձևավորվել են ուղղակի ցուցակ ներկայացնելու օրենսդրության պահանջի կատարման ձևական կողմը պահելու և որոշների պարագայում ուղղակի ապագա քաղաքապետի որոշումները դակող կամակատարներ ավագանի գործուղելու համար: Նրանց պատկերացումը քաղաքի կառավարման հարցում ավագանու դերակատարության մասին, թերևս, սահմանափակվում է այսքանով:
Սակայն ինչպես երևում է, անգամ սա իշխող Հանրապետական կուսակցությանն այլևս չի բավարարում: ՀՀԿ-ի կոնգլոմերատն իր համամասնական ցուցակում ընդգրկել է սեփական զավակներին: Այստեղ են հանգրվանել Էդուարդ Մադաթյանի, Աշոտ Աղաբաբյանի, Արա Բաբլոյանի, Գևորգ Մանուկյանի որդիները և այլն: Փաստորեն, նրանց է վերապահվելու կայացվող որոշումները դակելու խիստ պատասխանատու առաքելությունը: Այսպիսով՝ իշխանությունը որոշել է Երևանի ավագանին վերածել նոմենկլատուրային սերնդափոխության ապահովման ամենահարմար և անշառ դարբնոցի, յուրատեսակ մի «շկոլայի», որն անցնելուց և քննությունը բարեհաջող հանձնելուց հետո կարող են նաև վարչական ու քաղաքական էլիտա մտնելու և ծնողներին այնտեղ փոխարինելու հնարավորություն ստանալ: Եվ հենց դրանով էլ ՀՀԿ-ի ցուցակը մյուսներից առանձնանում է իր կոնկրետ ներքին տրամաբանությամբ ու նպատակներով:
Ժառանգականության սկզբունքով և ծնողների, քավորների, աներների, քեռիների ու հոպարների քվոտաներով իշխանություն մտնելու պրոցեսն, իհարկե, նոր չի սկսվել: Դրա վառ դրսևորումներից են եղել նախկին վարչապետ, լուսահոգի Անդրանիկ Մարգայանի որդու` Տարոն Մարգարյանի կարիերային աճը մինչև Երևանի քաղաքապետի աստիճանի, Գագիկ Ծառուկյանի փեսա և ԱԺ պատգամավոր Մուրադ Գուլոյանի որդի Կարո Գուլոյանի` Աբովյանի, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի որդու՝ Կարեն Գրիգորյանի` Էջմիածնի քաղաքապետեր դառնալը և այլն: Սակայն եթե նախկինում նման երևույթները հիմնականում եզակի բնույթ ունեին ու կապված էին այսպես կոչված «հայրերի» անձնական մղումներով, ապա հիմա փաստացի գործ ունենք հստակ համակարգված և նպատակամղված պրոցեսի հետ. մի բան է, երբ որևէ առանձին վերցրած գեներալ, մեծահարուստ, չինովնիկ է հոգ տանում իր զավակի համար ասպարեզ հարթելու գործով, մեկ այլ բան է, երբ դա վերածվում է կուսակցության հստակ մտասևեռման և քաղաքական ուղեգծի` արտահայտվելով նրա համամասնական ցուցակում: Փաստորեն, կաստայականությունը, աստիճանաբար սկսում է դառնալ գործող իշխանության կադրային քաղաքականության հիմքը:
Խնդիրը նոր սերնդի որակի մեջ չէ: «Նոր գվարդիայի» ներկայացուցիչների մի փոքր մասը ստացել է բավարար կրթություն, դաստիարակություն, հասցրել ձեռք բերել բավարար աշխատանքային փորձառություն: Նրանցից ոմանք, թերևս, համեստ, սովորական մարդիկ են` մնացածներից ոչ լավը, ոչ էլ վատը: Պարզապես ընդհանուր ստերեոտիպերի, հանրային կարծիքի ներքո թացը խառնվել է չորին, որից տուժում է հատկապես այս շերտը:
Նրանց պարագայում, սակայն, խնդիրը հարմարվողականության, մեջ է, որը հակադրվում է երիտասարդությանը բնորոշ ինքնուրույնության, ազատականության, հակադրվողականության հետ: Պատահական չէ, որ այս «զավակներից» և ոչ մեկը երբևէ չի փորձել դուրս գալ այն կաղապարներից, որում նրանց դրել են «մեծերը», փորձել սեփական ուղին հարթել ինքնուրույնաբար` բախվելով այն դժվարություններին, որոնք ունենում է շարքային քաղաքացին` հատկապես կառավարման համակարգում ինքնահաստատվելու ճանապարհին: Արդյունքում ունենում ենք կարիերիստների և նեոկոմսոմոլների մի զանգված, որը կամա թե ակամա վերածվում է իշխանության և գործող կառավարման համակարգի բոլոր ախտերի ու անտիարժեքների կրողը և փոխանցողը:
Ժառանգականությունն ընդհանրապես սեփականության պաշտպանության և իրավունքի ամենակարևոր բաղադրիչն է: Իշխանության մեջ այս սկզբունքը դառնում է դոմինանտ միայն այն ժամանակ, երբ ինքնին իշխանությունն է դառնում կամ ընկալվում սեփականություն այնպես, ինչպես, ասենք, անշարժ կամ շարժական գույքը, նյութական ու ոչ նյութական արժեքները, ընտանեկան բիզնեսը և այլն: Ի դեմս սեփական «զավակների»` մերօրյա իշխանական նոմենկլատուրայի գրեթե յուրաքանչյուր ներկայացուցիչ, տեսնում է այդ իշխանության մեջ սեփական փայաբաժինը պահպանելու, դրանց կորուստը թույլ չտալու կոնկրետ երաշխավորի: Եվ, այնպես, ինչպես ժառանգներին կտակում է ունեցվածքը, այնպես էլ հիմա, նրանց համար ստեղծելով իշխանություն մտնելու ջերմոցային պայմաններ, ապահովում է ձեռք բերած այդ փայաբաժինը իր սերնդին թողնելու խողովակ: Երևանի ավագանիում նրանց ժամանակավոր հանգրվանը, ահա, այդ խողովակի ընդամենը մեկ, բայց կարևոր մասն է:

When Power Becomes Possession
The powers participating in the Yerevan municipal elections are revealing their different formulations for their perceived type of Yerevan mayor with their candidates. For example, the Prosperous Armenia Party, the ARF-Dashnaktsutyun and the Heritage Party or "Barev Yerevan" alliance suggest political figures, while the Rule of Law Party's choices are administrative. The Armenian National Congress emphasizes experience and is pushing a former mayor, while the Republican Party of Armenia is suggesting someone who would solve everyday issues. But from their lists of proportional representation the kind of person that defines a council member is not quite obvious.
It's not clear why at least half of the election candidates, which include students, have made their lists and what they want to do by becoming Yerevan municipal council members. There aren't many authority figures on democracy and intellectuals on those lists. This leaves the impression that the lists were made to formally fulfill legislative obligations for some, while for others the goal is to push through the next mayor's decisions after the underlings send the seniors on their way.
Yet as can be seen, the ruling Republican party is insatiable. The Republican conglomerate's own children are included on the proportional list, where the sons of Edward Madatyan, Ashot Aghababyan, Ara Babloyan, Gevorg Manoukyan and others are all protected. In fact, their chief mission is to push vital decisions through. The government in this way has decided to transform the Yerevan municipality through a safe, nomenclatural generation change that is most convenient and forged to withstand, a peculiar school where someone who, after passing an exam successfully, can join the administrative and political elite with the potential for replacing their parents. That's how the Republican list differs from others in terms of its concrete underlying logic and goals.
The start of succession and the process of entering the government through parents, godfathers, fathers-in-law and uncles hasn't of course only just begun. From that bright manifestation emerged the careers of Taron Markarian, son of the late Prime Minister Antranik Markarian, who became the mayor of Yerevan, Abovyan mayor Karo Guloyan, son of National Assembly member Murad Guloyan as well as Gagik Tsarukyan's son-in-law, Ejmiadzin mayor Karen Grigoryan, son of General Manvel Grigoryan and others. But since they're all tied to dad's personal aspirations, we actually have to work with a clear, systematic and deliberate process. It's one thing when some general, a wealthy person or government official is planning a smooth career for his son, and its another thing when that is transformed into the clear guideline of a political organization and expressed in its proportional list. In fact, the social classes are slowly starting to transform into a political base of personnel working for the governing authorities.
The problem doesn't lie with the new generation. A few representatives of the "New Guard" are well educated, have proper upbringing and were able to gain significant work experience. Some of them are perhaps humble, ordinary people, while others are not so bad, but not so good, either. Those are basically the general stereotypes according to public opinion.
The problem lies with adaptability, where the youth counters the characteristics of self-dependency and liberalism. It's not coincidental that not one of these "kids" ever tried to abandon these concepts that were placed on the "grown ups," attempting to find one's own path while hitting the same barriers that ordinary citizens do, especially within the system of rule that is in place.
Succession is generally the most important component in protecting private interests. Within the government these sentiments become dominant only when the government itself perceives its property as real estate, material goods, family businesses and so forth. Just about every member of the present-day governing nomenclature looks to these children as concrete guarantees for keeping a slice of the pie in the government, just as an heir inherits possessions. For them to remain in their safe and warm environs within the government their stakes are safeguarded with a generational change. And their temporary haven is the Yerevan municipality.