Սևանա լիճն կընդգրկվի՞ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային բնության ժառանգության օբյեկտների ցուցակում
Ապրիլի 2-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության նիստերի դահլիճում տեղի կունենա էկոլոգիական հեռուստամարաթոն՝ նվիրված Սևանա լիճը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային բնության ժառանգության օբյեկտների ցուցակում ընդգրկելուն:
Միջոցառումը կազմակերպում է «Terra Viva» միջազգային էկոլոգիական շարժումը՝ նախագծի նախաձեռնող խմբի համանախագահ, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, ՀՀ ԳԱԱ-ի արտասահմանյան անդամ Ռուբեն Մելքոնյանի և «Terra Viva» միջազգային էկոլոգիական շարժման նախագահ, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մրցանակի դափնեկիր Նիկոլայ Դրոզդովի գլխավորությամբ:
Սևանա լիճը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային բնության ժառանգության օբյեկտ ճանաչելու նախաձեռնությունը համահունչ է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի նախաձեռնությանը, որը 2013թ. հայտարարեց ջրային համագործակցության տարի:
Այս տարի ՄԱԿ-ի դրոշի ներքո պետք է համախմբվեն միջազգային, տարածաշրջանային կազմակերպություններ, քաղաքացիական հասարակությունը և բիզնեսը, որպեսզի մշակեն նոր գաղափարներ քաղցրահամ ջրի պահպանման և օգտագործման գործում: Այս մասին հայտնում է ԳԱԱ տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնը:

Озеро Севан войдет в список объектов Всемирного природного наследия ЮНЕСКО?
2 апреля в зале заседаний президиума Национальной Академии наук РА состоится телемарафон, посвященный включению озера Севан в список объектов Всемирного природного наследия ЮНЕСКО.
Мероприятие организует международное экологическое движение "Terra Viva" во главе с сопредседателем инициативной группы проекта, доктором технических наук, иностранным членом НАН РА Рубеном Мелконяном и председателем международного экологического движения "Terra Viva", доктором биологических наук, лауреатом премии ЮНЕСКО Николаем Дроздовым.
Инициатива по признанию озера Севан объектом Всемирного природного наследия ЮНЕСКО созвучна инициативе Генеральной Ассамблеи ООН, провозгласившей 2013-й год Годом водного сотрудничества.
В этом году международные, территориальные организации, гражданское общество и бизнес должны объединиться под эгидой ООН для того, чтобы разработать новые идеи в деле сохранения и использования питьевой воды. Об этом сообщает информационно-аналитический центр НАН РА.