Գերմանացի ներդրողը դատարանի վճիռն անտրամաբանական և ծիծաղելի է համարում
Գերմանացի ներդրող, «ԻստԻնվեստոր» ընկերության տնօրեն Ստեֆան Լաքսհուբերը հայկական դատարանից որևէ նպաստավոր արդյունք չէր սպասում Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ի դեմ գործում: Այս մասին «Հետքին» հայտնեց ինքը` Ստեֆան Լաքսհուբերը:
«Մենք նկատել էինք, որ դատարանը Գագիկ Ծառուկյանի ազդեցության/ճնշման տակ է, բայց ես վերջապես ինչ-որ հասկանալի բան էի ակնկալում: Դատարանի վճիռը և դրա հիմնավորումները ամբողջությամբ անտրամաբանական են յուրաքանչյուր գիտակից մարդու համար: Ես սովորաբար շատ հարգալից եմ դատարանների և դատավորների նկատմամբ, բայց սա ընդամենը ծիծաղելի է»,- դատարանի վճիռը մեկնաբանեց Ստեֆան Լաքսհուբերը:
Հիշեցնենք, որ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Արայիկ Մելքումյանի, վճռել էր պարտավորեցնել Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատին» 14.8 մլն դրամ փոխհատուցել «ԻստԻնվեստոր» ընկերությանը` որպես բաժնետոմսերի համախմբման հետևանքով ստացված կոտորակային բաժնետոմսի հետգնման արդյունքում բաժնետիրոջը վճարման ենթակա գումար: Դատարանը հիմնավել էր «Անիկոմ» ՍՊԸ-ի փորձաքննության արդյունքների վրա, որով վերագնահատվել էր կոմբինատի կապիտալը: Իսկ «ԻստԻնվեստոր» ՍՊԸ-ի` «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ՓԲԸ-ում ունեցած 1520 հատ բաժնետոմսերի նկատմամբ սեփականության իրավունքը վերականգնելու պահանջների մասով հայցը մերժել էր` անհիմն լինելու հիմքով:
«Մենք շատ հիասթափված ենք և այժմ քննարկում ենք դատարանի վճիռը»,-նշում է Ս. Լաքսհուբերը:
Ստեֆան Լաքսհուբերի նպատակը այս գործը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան հասցնելն է, քանզի վերջինս վստահ է, որ Հայաստանում կոպտորեն խախտվել է իր սեփականության իրավունքը, և Եվրադատարանում այս գործի հանգուցալուծումը կլինի իր օգտին:

Немецкий инвестор назвал решение армянского суда смехотворным и лишенным логики
Немецкий инвестор, директор компании "ИстИнвестор" Стефан Лаксхубер не ожидает от армянского суда какого-либо положительного результата в деле против принадлежащего Гагику Царукяну Ереванского коньячно-винно-водочного комбината "Арарат". Об этом "Hetq" сказал сам Стефан Лаксхубер.
"Мы заметили, что суд находится под влиянием и давлением Гагика Царукяна, но я все же ожидал чего-то более понятного. Для любого сознательного человека решение суда и его обоснования полностью лишены логики. К судам и судьям я обычно отношусь с уважением, но в данном случае это просто смешно",- сказал немецкий инвестор, комментируя решение армянского суда.
Напомним, что суд общей юрисдикции ереванских административных округов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Араика Мелкумяна принял решение обязать комбинат "Арарат" выплатить компании "ИстИнвестор" компенсацию в 14,8 млн драмов в качестве суммы, подлежащей выплате акционеру в результате выкупа дробных акций, полученных вследствие их консолидации. Что касается требования восстановить право собственности ООО "ИстИнвестор" в отношении 1520 акций комбината "Арарат", то иск по этой части был отклонен за необоснованностью.
"Мы очень разочарованы и сейчас обсуждаем решение суда",- сказал С.Лаксхубер.
Цель немецкого инвестора – довести это дело до Европейского суда по правам человека, поскольку в Армении, как он отметил, грубо нарушено его право на собственность, а ЕСПЧ примет решение в его пользу.