ՀԲԸՄ-ն նախաձեռնում է նոր երկարաժամկետ ծրագիր Արցախում
2012թ. հոկտեմբերին՝ Հայաստանում գումարված Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) 87-րդ ընդհանուր ժողովի օրերին, Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն ու ՀԲԸՄ նախագահ Պերճ Սեդրակյանը հայտարարել էին Արցախում ՀԲԸՄ-ի կողմից իրագործելի կրթական և մշակութային մի նախաձեռնության մասին:
Այսօր արդեն աշխատանքներ են արվում ՀԲԸՄ-ի Ստեփանակերտի մշակութային, կրթական և արվեստի կենտրոնի՝ ՀԲԸՄ-ԼՂՀ համալիրի նախագծման ուղղությամբ: Այս բազմակողմանի ու աշխույժ նախաձեռնությունը ուսումնականորեն նորարար հնարավորություններ է ընձեռելու ԼՂՀ քաղաքային թե գյուղական համայնքներում:
Կենտրոնն սպասարկելու է բոլոր տարիքային խմբերի ուսանողներին, Ազգային ժողովի պատգամավորներին, կառավարության պաշտոնյաներին և այլ անձանց՝ նրանց առաջարկելով անգլերենի կատարելագործման, բուհական ընդունելության քննությունների նախապատրաստման, ինչպես նաև ստեղծարար տեխնոլոգիաների (անիմացիա, վիդեո խաղ դիզայն, վեբ զարգացում և այլ տեխնոլոգիաներ) դասընթացներ: Կենտրոնն առաջարկելու է նաև երաժշտության, կառավարման և զբոսաշրջության զարգացման դասընթացներ:
«Մենք համոզված ենք, որ որևէ ազգի զարգացման հիմնական գործոնները կրթությունն ու մշակույթն են: ՀԲԸՄ-ԼՂՀ համալիրը դառնալու է ուսումնական գործունեության կենսունակ մի կենտրոն, որը նոր հնարավորություններ է տալու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի բոլոր խավերին»,- նշել է Պերճ Սեդրակյանը:
Իրագործելու համար այս նախաձեռնությունը՝ ՀԲԸՄ-ն փետրվարին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հետ ստորագրեց համաձայնագիր, որով համալսարանն իր Extension Program կրթական հատուկ ծրագրի միջոցով զարգացնելու է շարունակական դասընթացների (Continuing Education Program CEP) ծրագիրը:
Այս ծրագիրը ժամանակավորապես գործելու է Ստեփանակերտում մինչև ՀԲԸՄ-ԼՂՀ համալիրի կառուցումը, որն ակնկալվում է, որ կսպասարկի մի քանի հարյուր ուսանողի: ՀԱՀ-ի շարունակական դասընթացների ծրագրի իրագործմանն աջակցելու համար առաջիկա 5 տարվա ընթացքում ՀԲԸՄ-ն հանձն է առել տրամադրել 575 հազար ԱՄՆ դոլար:

AGBU to Build Educational/Cultural Center in Stepanakert
In October 2012, on the occasion of AGBU's 87th General Assembly in Yerevan, a new AGBU educational and cultural initiative was announced by Artsakh President Bako Sahakyan and AGBU President Berge Setrakian.
Today, plans are already underway for the development of the Armenian General Benevolent Union's (AGBU) cultural, educational and artistic complex in Stepanakert - the AGBU NKR Campus. This dynamic initiative will provide new and innovative opportunities to the scholastically diverse urban and rural communities throughout NKR.
The Center will serve students of all ages, members of parliament, government officials and other entities, and offer courses in English language improvement, preparatory classes for university entrance exams, and creative and media technologies (animation, video game design, web development and more). In addition, classes in music, management, tourism development and more will be offered.
AGBU President Berge Setrakian remarked, "We are convinced that education and culture are key factors in the development of any nation. The AGBU NKR Campus will become a hub of learning activity that will provide people of all ages in Nagorno Karabakh new opportunities."
To realize this initiative, AGBU signed an agreement with the American University of Armenia (AUA) in February, to develop a Continuing Education Program (CEP), through its Extension Program.
This program will begin operations in April 2013 at a temporary location while the AGBU NKR Campus is being built in Stepanakert and it is expected to serve several hundred students. AGBU has committed to supporting the CEP in the amount of $575,000, over the course of five years.