Հայության կեղտոտ լաթերը փռելն արար աշխարհի առաջ
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարևոր մի ելույթ ունեցավ Ստրասբուրգում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) անցյալ շաբաթ։ Իր 30 րոպե տևողությամբ համապարփակ ճառի մեջ նախագահն անդրադարձավ Հայաստանի ներքին ու արտաքին խնդիրներին՝ երկիրը ներկայացնելով լավագույն լույսի ներքո օտարերկրյա բարձրաստիճան լսարանի առաջ:
Ներքին հարցերի վերաբերյալ նախագահ Սարգսյանը խոսեց կոռուպցիայի դեմ պայքարի, «արդար և թափանցիկ ընտրություններ» անցկացնելու և «2008 թվականի մարտի ողբերգական դեպքերի հետևանքները» վերացնելու մասին։
Այնուհետև նախագահը հիշեցրեց եվրոպական խորհրդարանականներին, որ Հայաստանն ունի Եվրոպայի հետ ընդհանուր «պատմական և մշակութային պատկանելիություն» և ներկայացրեց Արցախի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ տարվող բանակացությունները: Նա դատապարտեց Ադրբեջանում տիրող «հայատյացության և ռասիզմի ծայրահեղ աստիճանը» և ասաց, որ դժվար է զիջումներ կատարել նրան, «ով սպասում է մեզ վրա կրակելու հարմար առիթի»:
Նախագահ Սարգսյանը շարունակեց մեղադրել Թուրքիայի կառավարությանը Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների «կարգավորման» գործընթացի տապալման համար, որը «վերադարձավ նախապայմանների առաջադրման իր գործելաոճին, չհարգեց ստանձնած պարտավորությունները, ինչն անհնարին դարձրեց ստորագրված արձանագրությունների վավերացումը»։
Նա կոչ արեց Թուրքիային և Ադրբեջանին վերջ դնել Հայաստանի «ապօրինի շրջափակմանը» և մեղադրեց Թուրքիային այն բանի համար, որ «Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականին հայերի նկատմամբ իրագործված ցեղասպանությունը Թուրքիան առ այսօր ոչ միայն չի ճանաչել, այլև իրականացնում է բացահայտ ժխտման քաղաքականություն»։ Նա խոստացավ, որ այսուհետ հայության «անխոնջ ջանքերը, լիահույս եմ` նաև մարդկության դեմ հանցագործություններով մտահոգվածների ջանքերն ուղղված կլինեն Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը»։
Ելույթից հետո ՀՀ նախագահ Սարգսյանը ևս 30 րոպե նվիրեց ԵԽԽՎ պատվիրակների հարցերին պատասխանելուն, ովքեր ներկայացնում էին Լիտվան, Ֆրանսիան, Շվեյցարիան, Ռուսաստանը, Մոլդովան, Հոլանդիան, Հայաստանը և Իռլանդիան։ Հինգ ադրբեջանցի իրենց անունները արձանագրել էին խորհրդարանականների ցանկում հարցեր տալու համար, սակայն նրանցից ոչ մեկը ելույթ չունեցավ։ Թուրքիայի պատվիրակները ևս միաձայն որոշում կայացրել էին հարցեր չուղղել ՀՀ նախագահին, ինչպես հայտնեց թուրքական «Հուրրիյեթ» թերթը։
Առավել ուշագրավ հարցը հնչեց ՀՀ ազգային ժողովի, ընդդիմադիր «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանի կողմից։ Նա ասաց նախագահ Սարգսյանին. «Հայաստանում ձևավորվել է ավտորիտար ռեժիմ, 1995 թվականից սկսած ընտրությունները կեղծվել են: Չե՞ք ցանկանում նախաձեռնել արտահերթ, արդար ընտրություններ և հեռանալ»:
Մինչև ԵԽԽՎ-ի թուրք նախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուն քմծիծաղ տվեց այդ հարցի վրա, նախագահ Սարգսյանը հանգիստ պատասխանեց, որ ինքը քաջ տեղյակ է տիկին Փոստանջյանի կարծիքներին, որոնք նա ազատորեն հնչեցնում է ինչպես Հայաստանի խորհրդարանում, այնպես էլ փողոցներում ու լրատվամիջոցներում: Նա ավելացրեց, որ ինքը չի պատրաստվում անցկացնել արտահերթ ընտրություններ, որովհետև դրա ոչ անհրաժեշտությունը կա, ոչ էլ մեր Սահմանադրությունն է նման հնարավորություն տալիս այդպես հեշտությամբ անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։ Նա կոչ արեց տիկին Փոստանջյանին մասնակցել հաջորդ հերթական խորհրդարանական ընտրություններին։
Զարմանալի չէ, որ ՀՀ նախագահի ԵԽԽՎ-ում ելույթը ողջունվեց իր աջակիցների կողմից և քննադատության ենթարկվեց ընդդիմադիրների կողմից երկրի ներսում։ Բոլոր շահագրգիռ կողմերի համար առավել կարևոր խնդիրը պետք է լիներ այն, թե արդյոք նախագահի տպավորիչ բառերը կյանքի կկոչվեն մոտ ապագայում։ Այնուամենայնիվ, անմիջական տարաձայնությունը տիկին Փոստանջյանի կողմից օտար հողում ՀՀ նախագահին քննադատելու նպատակահարմարության մասին էր:
Հայ քաղաքական գործիչներից ոմանք անհարմար էին գտնում տիկին Փոստանջյանի «հարձակումը» նախագահ Սարգսյանի վրա Եվրոպական խորհրդի ատյաններում։ Ուրիշներն այն կարծիքին էին, որ նրա օգտագործած «կոշտ բառերը» ակամա նախագահին ի նպաստ էին, քանի որ իրապես «ավտորիտար ռեժիմի» դեպքում, ընդդիմության ներկայացուցիչն այդ պատվիրակությունում ուղղակի չէր լինի, կզրկվեր իր խորհրդարանական անձեռնմխելիությունից և կենթարկվեր հետապնդման։ Իրականում, որոշ եվրոպական խորհրդարանականների հետաքրքրեց, թե արդյոք Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի պատվիրակները կհամարձակվեին քննադատել ԵԽԽՎ-ում իրենց նահագահին։
Ամերիկայի քաղաքական գործիչներն օգտագործում են «քաղաքականությունը կանգ է առնում երկրի սահմանագլխին» արտահայտությունը նշելու համար, որ իրենք պատրաստակամ են մի կողմ դնել ներքին տարաձայնությունները օտարների առաջ միասնական ճակատ ցույց տալու համար։ Օգտագործելով այս ասացվածքը Հայաստանի դեպքում՝ կասկածի տակ է դրվում Եվրոպայի խորհրդի առաջ նման նսեմացնող դիտողություններ անելու խելամտությունը՝ անկախ այն հանգամանքից՝ համաձայն է նախագահի կամ իր կողմից վարվող քաղաքականության հետ, թե՝ ոչ։ Քանի որ Հայաստանը միջազգային ֆորումներում անընդհատ հարձակման է ենթարկվում Թուրքիայի և Ադրբեջանցի պատվիրակների կողմից, խելամիտ չէ միացնել մեր ձայնը Հայաստանի հեղինակությունը վարկաբեկողների ձայնին։
Այս հարցը նաև առաջանում է, երբ որոշ հայեր փորձում են ճնշում գործադրել իրենց իշխանությունների վրա՝ տանելով ներքին վեճերը օտարերկրյա կառավարություններ և միջազգային դատարաններ։ Թեև նրանց վրդովմունքը հասկանալի է, այնուամենայնիվ, օտարերկրյա ատյաններին մեր ներքին վեճերի մեջ ներքաշելը վնասում է Հայաստանի հեղինակությանը դրսում։ Նման դեպքերում, այնուամենայնիվ, մեղքը նաև Հայաստանի կառավարությանն է, որ չի կարողանում ապահովել երկրի դատարանների անաչառությունը, ինչը ստիպում է քաղաքացիներին արդարադատություն հայցել այլ վայրերում։
Նախքան երկրից դուրս Հայաստանի ղեկավարության վերաբերյալ քննադատական դիտողություններ անելը, հատկապես խորհրդարանի անդամների կողմից, ովքեր ունեն իրենց կարծիքները երկրի ներսում արտահայտելու մեծ հնարավորություն, պետք է հավասարակշռեն մարդու իրավունքները հարգելու նպատակով իշխանություններին ճնշելու օգուտները երկրի միջազգային հեղինակությանը հասցված վնասի հետ։

Hanging Armenia’s Dirty Laundry in Public
President Serzh Sargsyan made an important appearance at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in Strasbourg last week. In a whirlwind 30-minute speech, he covered Armenia’s internal and foreign affairs, presenting his country in the best possible light before a distinguished foreign audience.
On the domestic front, Pres. Sargsyan spoke about fighting corruption, holding "fair and transparent elections," and overcoming "the consequences of the tragic events of March 2008."
The President then reminded the European Parliamentarians about Armenia’s "shared historical and cultural legacy" with Europe and discussed the ongoing negotiations to resolve the Artsakh (Karabagh) conflict. He condemned "the extreme level of Armenophobia and racism" in Azerbaijan, and spoke of the difficulty of making "a concession to the side that is looking for a convenient excuse to shoot at us."
Pres. Sargsyan went on to accuse the Turkish government of undermining the "normalizaton" of Armenia-Turkey relations "by setting preconditions and failing to honor its commitments, which rendered the ratification of the signed Protocols impossible." He called on Turkey and Azerbaijan to end the "unlawful blockade imposed on Armenia" and accused Turkey of "not only failing to recognize, but also engaging in a policy of blunt denial of the Genocide of Armenians committed in the Ottoman Empire in 1915." He pledged that Armenians and all those concerned with crimes against humanity "will henceforth remain focused on the international recognition of the Armenian Genocide."
After his speech, Pres. Sargsyan spent another 30 minutes answering questions from PACE delegates representing Lithuania, France, Switzerland, Russia, Moldova, Holland, Armenia, and Ireland. Five Azerbaijanis had placed their names on the list of Parliamentarians to ask questions, but none of them did so. The delegates from Turkey had also made a unanimous decision not to question the Armenian President, as reported by Hurriyet Turkish newspaper.
The question that attracted most attention was the one asked by Parliamentarian Zaruhi Postanjyan from Armenia, a member of the opposition Heritage Party. She told Pres. Sargsyan: "Since an authoritarian regime has been established in Armenia and all elections from 1995 on have been rigged," wouldn’t it be preferable if he organized special and fair elections and then "resigned"?
As the Turkish President of PACE, Mevlut Cavusoglu snickered at the question, Pres. Sargsyan calmly responded that he was well aware of Ms. Postanjyan’s views which she had freely expressed in the Armenian Parliament, on the street and in the media. He added that he was not prepared to hold special elections because it is neither necessary nor constitutionally feasible to organize such elections. He urged Ms. Postanjyan to participate in the next regularly-scheduled parliamentary elections.
Not surprisingly, Pres. Sargsyan’s PACE speech was welcomed by his supporters and criticized by his opponents at home. The most important issue for all concerned should have been whether the President’s impressive words would translate into action in the near future. However, the immediate controversy revolved around the appropriateness of Ms. Postanjyan’s criticism of the President, while on foreign soil.
Some Armenian politicians were of the opinion that it was improper for Ms. Postanjyan "to attack" Pres. Sargsyan in the chambers of the European Council. Others felt that her "harsh words" inadvertently made the President look good, because in a truly "authoritarian regime," she would have been excluded from Armenia’s delegation, stripped of her parliamentary immunity and prosecuted. In fact, some European Parliamentarians wondered whether Turkish or Azeri delegates would dare to criticize their President at PACE?
American politicians use the expression "politics stops at the water’s edge" to indicate their willingness to set aside internal disputes for the sake of presenting a united front to outsiders. Applying that adage to Armenia, one could question the wisdom of making such disparaging comments before the Council of Europe, regardless of whether one agrees with the President or his policies. Since Armenia is routinely attacked by Turkish and Azerbaijani delegates in international forums, it is unwise to add one’s voice to those tarnishing Armenia’s reputation.
This issue also comes up when some Armenians try to pressure their authorities by taking their internal disputes to foreign governments and international courts. While their frustration is understandable, dragging a foreign entity into an internal dispute detracts from Armenia’s image overseas. In such cases, however, the blame must be shared by the Armenian government for failing to ensure the integrity of domestic courts, thereby forcing citizens to turn elsewhere for justice.
Before making critical comments about Armenia’s leadership outside the country, especially by Parliament members who have ample opportunity to express their views at home, one must weigh the benefits of pressuring the authorities to respect the people’s rights with the damage caused to the country’s international reputation.