Րաֆֆի Հովհաննիսյանի շտաբի հայտարարությունը
Ինչպես եւ սպասելի էր, Սերժ Սարգսյանի խոստումները, թե իշխանությունները հետամուտ են լինելու փետրվարի 18-ին տեղ գտած ընտրախախտումների բացահայտմանն ու կեղծարարներին պատժելուն՝ հերթական շոուի մաս են կազմում:
Ապրիլի 2-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում զննվեց Արարատի մարզի թիվ 17/05 ընտրական տեղամասի փաստաթղթերի պարկը: Հատուկ քննչական ծառայությունը «պարզեց», որ գերազանցապես ՀՀԿ ներկայացուցիչներից կազմված հանձնաժողովը կեղծիքներ է թույլ տվել… Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին:
Հիշեցնենք, որ սա այն հանձնաժողովն է, ուր կեղծարարները՝ ներխուժելով տեղամաս, բռնել էին դիտորդ Նարինե Իսմայիլի ձեռքերը, որպեսզի նա չտեսանկարահանի, եւ հարյուրավոր քվեաթերթիկներ լցոնել քվեատուփի մեջ: Նման դեպքում իրավապահ մարմինը պետք է նախեւառաջ գրաֆոլոգիական փորձաքննություն նշանակեր ընտրամատյաններում դրված ստորագրությունների համար՝ պարզելու, թե ովքեր են ստորագրել լցոնված քվեաթերթիկների թվին համապատասխան Հայաստանից բացակայող քաղաքացիների ազգանունների դիմաց: Դրա համար պետք է պարզեր, թե քվեարկությանը մասնակցած քաղաքացիներից ովքեր են իրականում բացակայել երկրից եւ ինչպես է նրանց ազգանունների կողքին ստորագրություն հայտնվել: Սակայն հասկանալի է, որ անարդարադատության նվիրյալները կաշառքով բարձրագույն իրավաբանական կրթության դիպլոմներ են գնել ոչ թե ճշմարտությունը բացահայտելու, այլ վերադասների պատվերները կուրորեն կատարելու համար:
Օրերս նաեւ կարճվեց Վանաձորի թիվ 29/13 ընտրատեղամասում սույն հայտարարությանը կից ներկայացված լուսանկարի փաստով զինվորական դատախազությունում բացված քրեական գործը՝ «հանցակազմի բացակայության» հիմնավորմամբ: Կարելի է կարծել՝ դիտողի աչքին է երեւում, որ սպան կանգնած է քվեարկող զինվորից անթույլատրելիորեն մոտ հեռավորության վրա, ինչը քվեարկության գաղտնիության լուրջ խախտում է:
«Բավարար ապացույցների բացակայության» հիմնավորմամբ կարճվել է նաեւ մեկ այլ գործ, որը վերաբերում է Երեւանի Մալաթյա-Սեբաստիա թաղամասում գտնվող թիվ 8/23 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամ Սյուզի Ալեքսանյանի այն վկայությանը, թե իր աչքի առջեւ իրականացվել է լցոնում, ապաեւ փորձ է արվել ցուցմունք չտալու դիմաց կաշառել իրեն:
Այսպիսով՝ գործող դե ֆակտո նախագահ Սերժ Սարգսյանը հստակ ցույց է տալիս հասարակությանը, որ մտադիր է հովանավորել եւ իր անձնական պաշտպանության տակ առնել անգամ ամենավերջին ընտրակեղծարարին:
Մենք խստորեն դատապարտում ենք իրավապահ մարմինների կողմից ընտրական իրավախախտումները կոծկելու եւ հանցագործներին պարտակելու քրեորեն պատժելի գործելաոճը: Սրանով Սերժ Սարգսյանը՝ որպես ՀՀ սահմանադրության երաշխավոր, փաստորեն հերթական ինքնաբացարկն է տալիս իր անմիջական պարտականությունների եւ գործառույթների իրականացումից:

Объявление штаба Раффи Ованнисяна по поводу фактов поощрения властями фальсификаторов выборов
Как и ожидалось, обещания Сержа Саргсяна о том, что власти будут последовательны в выявлении и наказании тех, кто занимался фальсификациями, имевшими место на выборах 18-го февраля, оказались частью очередного шоу.
2-го апреля в специальной следственной службе РА рассматривался пакет избирательного участка 17/05 Араратского марза. Специальная следственная служба “выяснила”, что комиссия, состоящая преимущественно из представителей РПА, допустила фальсификации … в пользу Раффи Ованнисяна.
Напомним, что речь идет о той комиссии, в которой фальсификаторы, ворвавшись на избирательный участок, держали руки наблюдателя Нарине Исмаили, чтобы она не могла снимать происходящее на видео, и опустили сотни избирательных бюллетеней в избирательный ящик.
В подобном случае правовой орган должен был прежде всего назначить графологическую экспертизу на подписи, поставленные в избирательных журналах напротив фамилий граждан, находящихся за пределами Армении, и таким образом выяснить, кем были опущены лишние бюллетени.
Для этого надо было выяснить, кто из граждан, принявших участие в выборах, действительно отсутствовал в стране, и как напротив их фамилий оказались подписи. Однако понятно, что подданные несправедливости лица купили за взятки дипломы юристов, не для того, чтобы выявлять истину, а для того, чтобы слепо выполнять заказы вышестоящих.
На днях, “за отсутствием состава преступления” было свернуто уголовное дело связанное с избирателным участком 29/13 города Ванадзора, открытое в военной прокуратуре по факту представленной с данным заявлением фотографии. Можно подумать, что наблюдателю только кажется, что офицер стоит на недопустимо близком расстоянии от голосующего солдата, - что на самом деле серьезное нарушение правил тайного голосования.
“За отсутствием достаточных доказательств” было свернуто еще одно дело, которое касалось свидетельства Сюзи Алексанян, члена избирательной комиссии избирательного участка 8/23 в Ереванском административном округе Малатия-Себастия, о том, что у нее на глазах были опущены в ящик подложные бюллетени, а также, что в обмен на молчание ее пытались подкупить.
Таким образом фактически действующий президент Серж Саргсян явно показывает обществу, что намерен спонсировать и взять под свою личную охрану даже самых последних фальсификаторов.
Мы строго осуждаем сокрывание правоохранительными органами избирательных фальсификаций и преступников, что является уголовно наказуемым образом действий. Этими действиями Серж Саргсян, в качестве гаранта конституции РА, фактически допускает очередной самоотвод от исполнения своих функций и обязанностей.