Րաֆֆի Հովհաննիսյանի շտաբի հայտարարությունը
Ինչպես եւ սպասելի էր, Սերժ Սարգսյանի խոստումները, թե իշխանությունները հետամուտ են լինելու փետրվարի 18-ին տեղ գտած ընտրախախտումների բացահայտմանն ու կեղծարարներին պատժելուն՝ հերթական շոուի մաս են կազմում:
Ապրիլի 2-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում զննվեց Արարատի մարզի թիվ 17/05 ընտրական տեղամասի փաստաթղթերի պարկը: Հատուկ քննչական ծառայությունը «պարզեց», որ գերազանցապես ՀՀԿ ներկայացուցիչներից կազմված հանձնաժողովը կեղծիքներ է թույլ տվել… Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին:
Հիշեցնենք, որ սա այն հանձնաժողովն է, ուր կեղծարարները՝ ներխուժելով տեղամաս, բռնել էին դիտորդ Նարինե Իսմայիլի ձեռքերը, որպեսզի նա չտեսանկարահանի, եւ հարյուրավոր քվեաթերթիկներ լցոնել քվեատուփի մեջ: Նման դեպքում իրավապահ մարմինը պետք է նախեւառաջ գրաֆոլոգիական փորձաքննություն նշանակեր ընտրամատյաններում դրված ստորագրությունների համար՝ պարզելու, թե ովքեր են ստորագրել լցոնված քվեաթերթիկների թվին համապատասխան Հայաստանից բացակայող քաղաքացիների ազգանունների դիմաց: Դրա համար պետք է պարզեր, թե քվեարկությանը մասնակցած քաղաքացիներից ովքեր են իրականում բացակայել երկրից եւ ինչպես է նրանց ազգանունների կողքին ստորագրություն հայտնվել: Սակայն հասկանալի է, որ անարդարադատության նվիրյալները կաշառքով բարձրագույն իրավաբանական կրթության դիպլոմներ են գնել ոչ թե ճշմարտությունը բացահայտելու, այլ վերադասների պատվերները կուրորեն կատարելու համար:
Օրերս նաեւ կարճվեց Վանաձորի թիվ 29/13 ընտրատեղամասում սույն հայտարարությանը կից ներկայացված լուսանկարի փաստով զինվորական դատախազությունում բացված քրեական գործը՝ «հանցակազմի բացակայության» հիմնավորմամբ: Կարելի է կարծել՝ դիտողի աչքին է երեւում, որ սպան կանգնած է քվեարկող զինվորից անթույլատրելիորեն մոտ հեռավորության վրա, ինչը քվեարկության գաղտնիության լուրջ խախտում է:
«Բավարար ապացույցների բացակայության» հիմնավորմամբ կարճվել է նաեւ մեկ այլ գործ, որը վերաբերում է Երեւանի Մալաթյա-Սեբաստիա թաղամասում գտնվող թիվ 8/23 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամ Սյուզի Ալեքսանյանի այն վկայությանը, թե իր աչքի առջեւ իրականացվել է լցոնում, ապաեւ փորձ է արվել ցուցմունք չտալու դիմաց կաշառել իրեն:
Այսպիսով՝ գործող դե ֆակտո նախագահ Սերժ Սարգսյանը հստակ ցույց է տալիս հասարակությանը, որ մտադիր է հովանավորել եւ իր անձնական պաշտպանության տակ առնել անգամ ամենավերջին ընտրակեղծարարին:
Մենք խստորեն դատապարտում ենք իրավապահ մարմինների կողմից ընտրական իրավախախտումները կոծկելու եւ հանցագործներին պարտակելու քրեորեն պատժելի գործելաոճը: Սրանով Սերժ Սարգսյանը՝ որպես ՀՀ սահմանադրության երաշխավոր, փաստորեն հերթական ինքնաբացարկն է տալիս իր անմիջական պարտականությունների եւ գործառույթների իրականացումից:

Statement of Raffi Hovannisian Headquarters On the Authorities’ Protection and Support of Vote Riggers
As expected, Serzh Sargsyan’s pledges that the authorities will reveal the violations that occurred on February 18 and punish the vote riggers were part of a regular charade.
On April 2, the Special Investigation Service of the Republic of Armenia examined the election documents of polling station 17/05 in the Ararat region. The Service “discovered” that the commission, which was composed mainly of representatives of the Republican Party of Armenia, committed violations ... in favor of Raffi Hovannisian.
This is the polling station in which falsifiers physically arrested Transparency International observer Narine Esmaeili, forced her to stop video recording, and stuffed the ballot box with hundreds of ballots. Any legitimate investigation had to conduct a graphological analysis of the signatures—commensurate with the number of stuffed ballots—that appeared on the registration list in order to reveal who actually signed in the names of absent citizens. Investigators had to determine the citizens who, according to the registration list, cast a vote without being present, and proceed to discover how their names came to be signed. Our de facto law enforcers did none of the above, making it clear that they purchased their higher education diplomas not to seek and serve the truth but to blindly fulfill the demands of higher authorities.
Recent proceedings, instituted by the Military Prosecutor’s Office over the photograph taken at 29/13 polling station (attached to this statement), have been suspended for lack of corpus delicti. The photograph shows the precinct officer—in serious violation of the Electoral Code—standing very close to the voting conscript.
Another case—based on the testimony of ballot stuffing recorded by Syuzi Aleksanyan, a member of the 8/23 precinct electoral commission at Yerevan’s Malatia-Sebastia district, who was offered a bribe to withhold her evidence—was also suspended for lack of corpus delicti.
Incumbent de facto president Serzh Sargsyan has therefore made it clear to that he will side with criminal against citizen, and support and employ even the most blatant violators of the law.
We strongly condemn the criminal behavior of law enforcement bodies aimed at covering up election violations and vote riggers. By endorsing and enabling such criminal behavior, Serzh Sargsyan, as the gaurantor of the Constitution, has effectively resigned from his primary duties and functions.