Ղուզե Ճարտար գյուղը նոր մանկապարտեզ ունի
Երեկ ԼՂՀ Մարտունու շրջանի Ղուզե Ճարտար գյուղում հանդիսավորությամբ բացվեց «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի եւ ԼՂՀ կառավարության հովանավորությամբ կառուցված մանկապարտեզը:
Ծրագիրն իրականացվել է «Լուդենդո Գրուփ» ընկերության նախագահ Ժան-Միշել Գրինբերգի եւ «Բերենիկ եւ Եվրելիա» ընկերության նախագահ Միշել Փազումյանի նվիրատվություններով` ի հիշատակ հիմնադրամի բարերար Էմանուել դե Լաբարրի, ով կյանքի վերջին տարիների ընթացքում ակտիվորեն ներգրավված է եղել Հիմնադրամի արցախյան ծրագրերում:
Բացման արարողությանը ներկա էին ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, ԼՂՀ ԱԺ փոխնախագահ Արթուր Թովմասյանը, կառավարության անդամներ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի պատվիրակությունը, այդ թվում եւ Ֆրանսիայից ժամանած բարերարներ:
Գյուղը մանկապարտեզի կարիք ուներ դեռեւս 1988 թվականից, երբ Ղուզե Ճարտարը, որպես վարչական միավոր, առանձնացավ հարեւան Ճարտար գյուղից: Մինչ նոր շենքի կառուցումը ընդամենը 40 երեխա էր հաճախում մանկապարտեզ, որը գործում էր դեռեւս 1930-ականներին կառուցված դպրոցի նախկին շենքում եւ զբաղեցնում երկու դասասենյակ:
Երկհարկանի նորակառույց մանկապարտեզի թե արտաքին ձեւավորումը եւ թե ներքին հարդարանքն ու կահավորումը առանձնահատուկ գրավչություն ունեն: Մանկապարտեզն ունի գեղեցիկ ու հարմարավետ խաղասենյակներ, ննջարաններ, հանդերձարաններ, կենցաղային տեխնիկայով հագեցած խոհանոց, լվացքատուն, բուժկետ, սանհանգույցներ: Մանկապարտեզն ապահովված է նաեւ կենտրոնական ջեռուցման եւ օդափոխության համակարգերով: Երեխաներն իրենց բացօթյա ժամանցը կարող են անցկացնել արդեն իսկ բարեկարգ խաղահրապարակում:
Շնորհակալություն հայտնելով բարերարներին` մանկապարտեզի տնօրեն Հասմիկ Հարությունյանը ասաց. «Տարիներով փայփայած մեր երազանքն արդեն իսկ իրականություն է, ու այսօր մեր փոքրիկները դառնում են այս հրաշալի դղյակի տերերը»: Նրա խոսքով` կրթօջախն իր հարկի տակ կարող է ընդունել մինչեւ 80 երեխայի: Ներկայումս քննարկվում է մանկապարտեզի կրթական ծրագիրը:
«Մեր մանուկների կրթության ու դաստիարակության համար բարվոք պայմանների ստեղծումը այն հիմնաքարն է, որի վրա կառուցվում է նրանց ապագան»,- ասում է ՙՀայաստան՚ հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը:
ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը ողջունեց հյուրերին ու նշեց, որ Ղուզե Ճարտարը ամենամեծ համայնքն է ԼՂՀ-ում եւ բարեկարգման ծրագրերն այստեղ կշարունակվեն:
Ղուզե Ճարտարը ԼՂՀ Մարտունու շրջանի 40 գյուղերից մեկն է եւ գտնվում է ադրբեջանական սահմանից մոտ 20 կմ հեռավորության վրա: Այն այսօր ունի շուրջ 1800 բնակիչ:

В селе Кузе Чартар открылось новое здание детсада
В селе Кузе Чартар Мартунинского района Нагорного Карабаха вчера состоялось торжественное открытие детсада, построенного на средства французского филиала Общеармянского фонда “Айастан” и правительства Нагорно-Карабахской Республики.
Программа была осуществлена благодаря пожертвованиям президента компании “Людендо Групп” Жана-Мишеля Гринберга и президента компании “Береник и Еврелия” Мишеля Пазумяна в память о благотворителе Эммануэле де Лабарри, кто в последние годы жизни активно участвовал в реализации арцахских программ Общеармянского фонда “Айастан”.
На церемонии открытия присутствовали премьер-министр НКР Араик Арутюнян, вице-спикер Национального Собрания Артур Товмасян, члены правительства, делегация Общеармянского фонда “Айастан”, в том числе прибывшие из Франции благотворители.
Село нуждалось в детском саду еще с 1988 года, когда Кузе Чартар как админстративная единица отделился от села Чартар. До строительства нового здания детсад посещали всего 40 детей. Дошкольное учреждение размещалось в двух классах старого здания школы, которое было построено еще в 1930-е годы.
Новое двухэтажное здание детсада привлекает как внутренней, так и внешней отделкой. Здесь имеются красивые удобные игровые комнаты, спальни, гардеробные, оборудованная бытовой техникой кухня, прачечная, медпункт, санузлы. Детсад обеспечен также централизованным отоплением и вентиляционными системами. Дети могут играть и на благоустроенных игровых площадках на открытом воздухе.
Выразив благодарность спонсорам, директор детсада Асмик Арутюнян отметила: “Мечта, которую мы лелеяли много лет, стала явью. И сегодня наши малыши станут хозяевами этого прекрасного дворца”.
Новое дошкольное учреждение сможет принять до 80 детей. “Создание благоприятных условий для образования и воспитания наших детей – тот краеугольный камень, на котором строится их будущее”,- отметил исполнительный директор Общеармянского фонда “Айастан” Ара Варданян.