Վարպետյանը ենթադրում է, որ Սերժ Սարգսյանը տեղյակ չէ իր խնդրից (ձայնագրություն)
Այսօր մենք զրուցեցինք ֆրանսահայ հայտնի էաբան եւ ազգաբան Ալեքսանդր Վարպետյանի հետ, որի մուտքը Հայաստան արգելվում է 2002 թ.-ից: Վարպետյանն այժմ գտնվում է «Զվարթնոց» օդանավակայանի ընդհանուր սպասասրահում: Նա Երեւան է ժամանել ապրիլի 4-ին Ստամբուլից՝ իր պոլսահայ ծանոթի հետ: Ֆրասիայի քաղաքացին, ինչպես ինքը ենթադրում էր, հանդիպել է սահմանապահների արգելքին: 2002-ից սկսած՝ Վարպետյանը որեւէ հիմնավոր բացատրություն չի կարողանում ստանալ, թե ինչու է արգելված իր մուտքը հայրենիք:
Ֆրանսահայ գործիչը մեզ հետ զրույցում ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ իրեն չեն պահում հատուկ կացարանում, այլ ստիպել են սպասել ընդհանուր սպասասրահում՝ երկաթե աթոռների վրա: Նրան նախ ասել են, որ Ստամբուլից ժամանած նույն ինքնաթիռով պետք է հետ վերադառնա, սակայն հրաժարվել է: Այդուհանդերձ, հաջորդ չվերթի ժամանակ՝ կիրակի օրը, Ալ. Վարպետյանը ստիպված է հեռանալ Հայաստանից, ուր ժամանել էր՝ իր 70-ամյակը հարզատների հետ նշելու համար:
«Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքի 37 հոդվածի համաձայն՝ «օտարերկրացուն ծագման պետություն կամ այն պետություն, որտեղից նա ժամանել է, վերադարձնելու անհնարինության դեպքում, առանց անձնագրի, անվավեր անձնագրով ՀՀ պետական սահմանի անցման կետ ժամանած կամ ՀՀ պետական սահմանի անցման կետում մուտքի վիզայի մերժում ստացած կամ սահմանային հսկողություն իրականացնող մարմնի կողմից մուտքի թույլտվություն չստացած օտարերկրացիները կարող են պահվել տարանցիկ գոտում կամ այլ տեղ` այդ նպատակով ստեղծված հատուկ կացարանում»:
«Ինձ ասացին, որ Ձեզ հատուկ հատուկ կացարան չենք տանում, որովհետեւ Դուք կալանավոր չեք: Բա ես ի՞նչ եմ…,- հարց է տալիս հայազգի գործիչը եւ շեշտում, որ սահմանապահներին ասել է, թե եթե իր դեմ բան ունեն, թող իրեն հարցաքննեն,- եթե իմ դեմ ինչ-որ բան ունեք, բռնեք, այ մարդ, եկել եմ ձեզ մոտ, եկել եմ ձեր դուռը»:
Վարպետյանին չեն կարողացել տեսնել բարեկամները, այդ թվում՝ որդին՝ Արթուրը, նաեւ Ֆրանսիայի դեսպանության աշխատակիցները, սակայն բոլորն էլ մշտապես հեռախոսակապի մեջ են: Արթուրը նույնիսկ հորդորել է մոտակա չվերթով վերադառնալ Ֆրանսիա, սակայն հայրը կրկին չի համաձայնել:
Հայտնի գործիչը ենթադրում է, որ թերեւս ՀՀ նախագահը տեղյակ չէ խնդրից, եւ անհրաժեշտ է այդ մասին բարձրացրած աղմուկով տեղյակ պահել նրան:

Варпетян предполагает, что Серж Саргсян не осведомлен о его проблеме (аудиозапись)
Сегодня мы побеседовали с проживающим во Франции известным армянским этнографом и мыслителем Александром Варпетяном, которому с 2002 г. запрещают въезжать в Армению. В настоящее время Варпетян находится в общем зале ожидания аэропорта «Звартноц». В Ереван он прибыл 4 апреля из Стамбула с проживающим там своим знакомым. С 2002 года Варпетян не может найти обоснованного объяснения тому, почему его въезд на родину запрещен.
В беседе с нами проживающий во Франции армянский деятель обратил внимание на то обстоятельство, что его не отвели в специальное помещение, а заставили ждать в общем зале ожидания, на металлических стульях. Варпетяну сперва сказали, что он должен вернуться обратно на том же самолете, на котором прилетел из Стамбула, но он отказался. Тем не менее известному этнографу придется следующим рейсом, который ожидается в воскресенье, покинуть Армению, куда он прибыл для того, чтобы отметить свой 70-летний юбилей в кругу родных и близких.
Согласно ст.37 закона РА «Об иностранцах», иностранцы, не получившие разрешение на въезд в страну прибытия, в случае невозможности возвращения в государство, откуда они родом или откуда прибыли, могут содержаться в специальных помещениях, созданных в транзитной или иной зоне.
«Мне сказали, что специальное помещение мне не предоставляют потому, что я не нахожусь под арестом. А кто я тогда, если не арестованный?» – задался вопросом Александр Варпетян, добавив, что потребовал от пограничников допросить его, если они располагают какими-то фактами против него.
Варпетян не смог встретиться со своими родными, в том числе с сыном Артуром, а также с сотрудниками посольства Франции, однако со всеми он находился в постоянной телефонной связи. Артур попросил отца вернуться ближайшим рейсом во Францию, но тот не согласился.
Известный деятель предполагает, что президент Армении не в курсе этой проблемы, и считает, что необходимо поднять шум, чтобы поставить его в известность о сложившейся ситуации.